Спецможливості
Статті

Довготерміновий прогноз агрометеорологічних умов на друге півріччя 2004 року

05.06.2008
495
Довготерміновий прогноз агрометеорологічних умов на друге півріччя 2004 року фото, ілюстрація
Характерними для другого півріччя поточного року будуть позитивна теплова аномалія і дефіцит опадів у липні та серпні, а також дощова погода з помірним тепловим режимом у вересні й жовтні.

У липні очікується суттєва позитивна теплова аномалія, внаслідок чого відхилення середньомісячної температури від кліматичної норми коливатимуться в межах 2...2,5°С в областях степової і лісостепової  зон та від 1,7 до 2,2°С на Поліссі (табл. 1). За останнє півстоліття найспекотнішим липень був у 1959, 1999, 2001 та 2002 роках, коли відхилення середньомісячної температури від кліматичної норми сягали 3...5°С. Проте порівняно з прогнозом аналогами за тепловим режимом цього місяця можна вважати 1947 і 1972 роки. Кількість опадів у липні на переважній території становитиме 90–120% середніх багаторічних показників (табл. 2).


Теплішим від звичайного прогнозується також серпень. Середньомісячна температура на 1...1,5°С перевищуватиме кліматичну норму. Подібна теплова аномалія спостерігалась у 1985 та 2001 роках. Переважатиме суха погода, внаслідок чого майже повсюди кількість опадів за місяць коливатиметься в межах 70–100% середніх багаторічних показників.
Переважно похмурою і дощовою очікується погода впродовж перших двох місяців осені. У вересні середньомісячна температура виявиться близькою до кліматичної норми з відхиленням  від неї у бік зниження на 0,3...0,8°С. Подібний тепловий режим спостерігався в 1945, 1966 і 1969 роках. Найхолоднішим за останні 50 років вересень був у 1959 році, коли негативне відхилення середньомісячної температури від норми сягало 3... 4°С.
Помірно теплим прогнозується жовтень. Відхилення середньомісячної температури від кліматичної норми будуть переважно позитивними і коливатимуться від 0,2 до 0,5°С.
Кількість опадів в осінні місяці на більшій частині території на 20–30, а в окремих областях на 40–50% перевищуватиме норму.
Близьким до звичайного з від’ємними відхиленнями в межах 0,2...0,9°С середньомісячної температури від кліматичної норми очікується тепловий режим у листопаді. Внаслідок цього стійкий перехід середньодобової температури через 0°С у бік зниження здійсниться раніше від звичайного на 4–5 днів (табл. 3). Місячна сума опадів коливатиметься від 80 до 120% середніх багаторічних показників.


Прохолоднішим від звичайного прогнозується грудень. Середньомісячна температура виявиться нижчою від кліматичної норми на 0,8...1,9°С  у степовій зоні та на 0,2...0,7°С на решті території. Кількість опадів у цьому місяці очікується на 20–30% меншою за норму.
За очікуваного гідротермічного режиму агрометеорологічні умови вегетації польових культур у другому півріччі будуть сприятливими. Складними вони виявляться під час збирання врожаю пізніх культур та проведення зяблевої оранки.
Помірний тепловий режим у вересні-жовтні є підставою для проведення сівби озимих культур у ранні строки, завдяки чому до припинення вегетації рослини озимини встигнуть розвинутися до фази кущіння й увійти в зиму в доброму стані.



Володимир Просунко,
канд. геогр. наук,
заввідділом агрометеорологічного
та математичного аналізу і досліджень
Інституту гідротехніки і меліорації УААН

Інтерв'ю
Протягом останніх років соняшник в Україні — одна з найбільш рентабельних культур, яка для багатьох аграріїв є запорукою економічного добробуту. Саме тому Україна — один із найбільших виробників соняшнику та провідний експортер... Подробнее
Зараз іде палке обговорення законопроекту про обіг сільськогосподарських земель. Сьогодні з цього приводу збереться комітет ВР з питань аграрної та земельної політики. Напередодні ми поспілкувалися з секретарем комітету Іваном Чайківським... Подробнее

1
0