Спецможливості
Статті

Досвід інтенсивного виробництва молока в Польщі

05.05.2010
847
Досвід інтенсивного виробництва молока в Польщі фото, ілюстрація

В європейських країнах приділяють особливу увагу вдосконаленню технології виробництва дешевого високоякісного молока. Як це роблять польські фермери дізналися молоді українські вчені, побувавши в одному з господарств Польщі.

В європейських країнах приділяють особливу увагу вдосконаленню технології виробництва дешевого високоякісного молока. Як це роблять польські фермери дізналися молоді українські вчені, побувавши в одному з господарств Польщі.

Вивчення інтенсивної технології виробництва молока проходило протягом двох місяців на фермі дослідного господарства "Колбач" Краківського інституту зоотехніки.
Господарство має у розпорядженні майже 4453 га землі та 1600 гол. молочної худоби на безприв'язному утриманні, з них 700 гол. корів з середнім надоєм за лактацію 9303 кг молока (табл. 1). Валовий надій молока за рік на фермі становить близько 6 млн л. Ремонтний молодняк (220 гол.) віком від 21 доби до 2,5 місяця з середньодобовим приростом 800 г та телята молозивного періоду від 5 до 21 доби розміщені у групових станках на змінній солом'яній підстилці. Середня маса новонароджених телят становить 40 кілограмів.
Основна дійна череда розміщена в трьох реконструйованих приміщеннях на 250 гол. кожне. Ще одне реконструюють для нарощування кількості поголів'я до 950 гол. дійних корів.
Вирощування ремонтних телиць старше 2,5-місячного віку - також на безприв'язному утриманні малими технологічними групами від 30 до 60 гол. на змінній солом'яній підстилці у спеціалізованому відділенні.
Реконструкцію приміщення для дійної череди проводили в напрямі збільшення розміщеного поголів'я і розширення фронту годівлі високопродуктивних корів. Старі приміщення реконструйовані в ангарні з підвісними стелями та переобладнані під безприв'язне утримання з відпочинком корів у боксах (фото 1). Всередині корівник має три ряди боксів, а кормовий стіл розміщений під навісом полегшеного типу для збільшення фронту годівлі новотільних корів. Ззовні приміщення (фото 2) передбачена повітрозахисна панель, виконана у вигляді дерев'яної стіни заввишки 1,5 м та віконні отвори за всією довжиною корівника завширшки 2 м. Зачиняють отвори механічними шторами на зимовий період року. Світловий аераційний гребінь завширшки 2 м. Система вентиляції природна за рахунок регулювання бічних штор. Такий прийом реконструкції дає змогу  збільшити місткість приміщення та без порушень нормативних технологічних вимог розмістити обладнання.
Нове приміщення полегшеного типу має кормовий стіл всередині (фото 3) з однобічним підходом. Зона годівлі поєднана з зоною відпочинку тварин, що створює деякі незручності для відпочинку. За такого варіанту тварини на 2,1% менше відпочивають у боксах порівняно з роздільними зонами годівлі та відпочинку (табл. 2).
Слід відмітити, що виділення зони годівлі дає можливість коровам довше перебувати біля кормового столу на 1,7% (або 0,4 години), а відпочивати у положенні лежачи в середньому 11,2 год. Триваліший відпочинок корів дав змогу підтримувати середньодобовий надій у групі понад 5,8% (або 1,8 кг молока) за період 2 місяця (60 діб) за середньодобового надою, відповідно, 33,0 кг молока. Достатньо великий проміжок часу відпочинку корів в положенні лежачи створюється за рахунок двократного внесення солом'яної підстилки на тиждень у розрахунку 5-6 кг на голову в бокси. Внесення підстилки здійснюють універсальним трактором Monitu з причіпними робочими органами (ковш, лопата, вила тощо), які дають змогу використовувати трактор для різних типів робіт. Видалення гною проводять універсальним трактором один раз на добу в спеціальне гноєсховище у вигляді бетонованої заглибленої ємності з дренажною системою відокремлення рідкої фракції. На фермі є 2 відстійники, які вивантажують двічі на рік.
Дослідженнями виявлено, що під час реконструкції приміщення слід  прагнути до виділення зони годівлі та відпочинку, в переходах встановлювати подвійні автопоїлки з фронтом водонапування 0,02 м/гол. Приміщення для основного дійного стада не передбачає вигульних майданчиків, сонячні проміні проникають лише через світловий аераційний гребінь та віконні отвори. Проте такий підхід зменшує капіталовкладення у реконструкцію приміщень. Технологічні групи в корівниках можна формувати по 60-120 голів.
В одному з приміщень для досліду використовують два способи підстилки (солом'яна та пісок великозернистий діаметром 3-4 мм), що скорочує на 50% застосування соломи.
Зазначимо, що високопродуктивні корови приділяють достатньо велику увагу та час (0,9-1,1 години/добу) на вилизування свого тіла. Тому в стаді у технологічних групах 112-115 корів розміщені спеціальні масажні щітки (фото 4). Тварини до 74,9% чисті. Такий високий показник чистоти поверхні тіла корів свідчить про комфортне утримання та зводить до мінімуму захворюваність вимені на субклінічну форму маститу (до 12,8%, а якість молока (бактеріальне обсіменіння) перебуває на рівні 87-110 тис. КУО/дм3.
Особливу увагу на фермі "Колбач" приділяють годівлі корів. Раціони складають та коригують один раз на 10 діб, виходячи з інформації про середньодобовий надій, живу масу та стадії лактації корів. Уся інформація про стан корів надходить до комп'ютера, а розрахунки проводять за програмою розрахунку компонентів та якості кормів. Приготування та роздавання чотирьох повнораціонних кормосумішей здійснюють кормороздавачем-змішувачем Siloking фірми Sano ємністю 10 м3 . Раціон складається з кукурудзяного силосу, сінажу злаково-бобових трав, сіна. Комбікорм та комплекс преміксів готують на власному комбікормовому заводі потужністю 5 т/год. для всіх статево вікових груп тварин, що знижує матеріальні витрати на комбікорми на 28-32% порівняно з придбаними комбікормами.
Серцем молочної ферми є доїльно-молочний блок, розміщений між двома корівниками з автоматизованою доїльною установкою типу "Паралель" (2x16) (рис. 5) фірми "Де Лаваль". Доїльна установка має комплексну автоматизовану систему управління високопродуктивним молочним стадом: розпізнавання номера, охоти корів (фото 6,7) за допомогою електронного датчика на шиї та нозі тварини, урахування надою та електропровідності молока тощо. Система автоматично знімає апарат з вимені після доїння, запускає циркуляційну систему промивання, виділяє проблемних тварин, застосовує селекційні ворота для перегрупування, зважування та зооветеринарного обслуговування корів.
Доїння такого високопродуктивного стада здійснюється три рази на добу: перша зміна з 4.00 до 12.00; друга - з 12.00 до 20.00; третя - з 20.00 до 4.00. Після кожної зміни обладнання доїльну залу обов'язково промивають. Зміну фільтра для молока здійснюють через кожні відокремлені 32 корови, чим попереджають попадання сторонніх часток та згустків. Корів з виявленою клінічною або прихованою формою маститу на доїльній установці доять в окремі доїльні відра протягом усього періоду лікування (4-5 діб), а молоко після доїння утилізують. Цей прийом запобігає попаданню зараженого молока у загальний молочний танк-охолоджувач.
Технологічний догляд за доїльним обладнанням здійснюється в процесі доїння та циркуляційного промивання. Такий технологічний підхід до системи утримання, внесення підстилки та видалення гною із приміщень, догляду за доїльно-молочним обладнанням, видаленням неякісного молока дає змогу гарантовано виробляти молоко тільки вищого ґатунку з бактеріальним обсіменінням не вище 100-150 тис. КУО/дм3.
Пологове відділення розміщено в дворядному корівнику на 100-120 гол. комбінованого утримання: безприв'язного з відпочинком на довгонезмінній солом'яній підстилці, фіксацією на період доїння за годівлі з використанням годівниць. Приміщення розділено на 4 секції, де розміщено сухостійних корів та глибокотільних нетелей І і II періоду на кожному боці будівлі. Отелення приймають в тих самих секціях. Внесення солом'яної підстилки та видалення гною із секції виконується трактором з причіпними робочими органами під час вигулу корів на вигульних майданчиках. Доїння корів молозивного періоду здійснюють переносними апаратами у відра типу АДУ-1, а молочного періоду - переносними апаратами в молокопровід з харчової нержавіючої сталі типу "Доувак-300" фірми "Де Лаваль" (фото 8).
Череда чорно-рябої породи має велику живу масу в середньому 650-750 кг, за висоти в холці 155-160 см, з косою довжиною тулуба 180-200 см і обхватом грудей 170-215 сантиметрів.
Прийнята на фермі дослідного господарства "Колбач" інтенсивна технологія виробництва молока скорочує витрати енергоресурсів на 28-35 відсотків.

В.Савран,
д-р. с.-г. наук,
А.Чехічин,
Р.Івахненко,
Інститут тваринництва УААН

Інтерв'ю
Оцалюк Олесь Анатолійович – директор ФГ «Фортуна Агро-Д», що в смт Антоніни на Хмельниччині. В обробітку біля 1500 га ріллі та одні з кращих результатів для даної зони вирощування сільгоспкультур. Як це йому вдається – він люб’язно... Подробнее
Міністерство аграрної політики, Ярослав Краснопольський
Нещодавні зміни у складі уряду можуть торкнутися  і діяльності Міністерства аграрної політики та продовольства. Що змінилося і яких новацій очікувати? Із цим запитанням ми звернулися до першого

1
0