Спецможливості
Статті

Догляд за озимим ріпаком

08.02.2010
1624
Догляд за озимим ріпаком фото, ілюстрація

Під час перезимівлі посівів ріпаку основну увагу варто приділити розробці комплексу агротехнічних заходів, який дасть можливість одержати найвищий урожай цієї культури.

Під час перезимівлі посівів ріпаку основну увагу варто приділити розробці комплексу агротехнічних заходів, який дасть можливість одержати найвищий урожай цієї культури.

Урожайність ріпаку озимого на 80% залежить від оптимально вибраної технології вирощування. Основну увагу в процесі досягнення високих урожаїв приділяють агротехнічним заходам у весняно-літній період.
 Після виходу ріпаку зі стану зимового спокою потрібно провести моніторинг посівів, при цьому слід звернути увагу на такі параметри:
1) густота життєздатних рослин на гектарі;
2) ступінь ушкодження рослин холодом, особливу увагу звернути на кількість фотосинтетично активних справжніх листків;
3) наявність і ступінь ушкодження рослин хворобами (грибкової етиології).
Такий аналіз дасть змогу визначити комплекс агротехнічних заходів, спрямованих на одержання максимальних урожаїв культури.

Березень - поновлення вегетації, набір вегетативної маси, закладення генеративної сфери.
1. Підживлення рослин озимого ріпаку - основний захід, що впливає на врожайність.
Ріпак має високу потребу в азоті і сильно реагує на своєчасніснь його внесення. Важливе значення для врожайності озимого ріпаку мають строки внесення азотних добрив і їхня форма.
За раннього внесення азотних добрив краще використати аміачну селітру або КАС (через оприскувач із спеціальними форсунками ) по мерзлоталому грунту - до 200 л/га. Водний  розчин (5-7%) сприятливіший, за умови доброго розвитку рослин і відсутності в них холодових ушкоджень. 5-10% розчином, як правило, підживлюють посіви по вегетації.
Аміачну селітру бажано вносити в два прийоми. Першу дозу (120-140 кг/га у фізичній вазі) - по мерзлоталому грунту, другу (80-100 кг/га) - через чотири-п'ять тижнів після першої. Одноразове внесення всієї кількості азоту в цьому разі слід проводити  у фазі поновлення вегетації рослин озимого ріпаку (по мерзлоталому грунту на рівних полях краще проводити одноразове внесення - на 2 внесення часто не вистачає вологи). Азотні добрива під озимий ріпак вносять тільки після оцінки перезимівлі. Першою чергою варто підживлювати ослаблені посіви, на яких планову норму добрив розподіляють на 2 внесення, збільшуючи при цьому кожну дозу на 20-40 кг/га у фізичній вазі.
Внесення добрив можливе як спеціалізованими агрегатами (РУМ-0,5 ("Лійка"), так і дисковими сівалками за загущених посівів та за запізнення з внесенням по мерзлоталому грунту, особливо на Півдні. За внесення сівалками збільшуються витрати на  ППМ і кількість пошкоджених рослин, однак селітра загортається в грунт, що забезпечує менше її випаровування.
2. Міжрядна культивація. До неї вдаються тоді, коли ріпак висіяно широкорядним способом: ширина міжрядь -45, 70 см. Міжрядну культивацію потрібно проводити відразу після внесення добрив, таким чином вони будуть загорнуті в грунт і, як наслідок, ефективно використані рослинами.
3. Обробка посівів фунгіцидами. Проводять ранньою весною профілактично проти хвороб  та з метою регулювання росту рослин, збільшення числа бічних пагонів та підвищення врожайності, у разі наявності ушкоджень рослин грибами-паразитами або сапрофітними грибами.
Останнім часом поширюється весняна  обробка посівів фунгіцидами й регуляторами росту в комбінації з мікродобривами. Необхідно звернути увагу на те, щоб у препараті містився повний комплекс необхідних мікроелементів (B, Ca, Mn, Zn, Fe і ін.). Таку обробку проводять після внесення азотних добрив на стадії активного відростання й набору вегетативної маси та за висоти рослин 20-30 см..
4. Навесні потреба в хімічній обробці проти бур'янів може виникнути тільки в тому разі, якщо поле засмічене багаторічними коренепаростковими бур'янами (осот та ін.). Такі посіви слід обробляти одним з дозволених препаратів з урахуванням фази розвитку рослин ріпаку й бур'янів. Якщо ж буде й друга хвиля бур'янів, тоді треба провести десикацію посівів препаратом гліфосатної групи орієнтовно за два тижні до збирання.
Квітень - триває набір вегетативної маси, фаза бутонізації. Основна операція, яку проводять в цьому місяці,  - обробка посівів ріпаку інсектицидами проти прихованохоботників та квіткоїда. З інсектицидів добре зарекомендували себе Протеус, Децис Профі. Проведення даної обробки є обов'язковим навіть у разі видимої відсутності квіткоїда. Він може знизити врожайність посівів ріпаку до 40%. Обробка проводять у фазі початку бутонізації ріпаку, до настання цвітіння. Обробку квітучих рослин не рекомендується, тому що відбувається спалювання пилку й абортація зав'язі. Краще знищити шкідника на ранніх  фазах і не доводити до ушкодження в період цвітіння.
Внесення інсектицидів рекомендується проводити в комплексі з мікроелементами, такими як: B, Ca, Mn, Zn, Fe та інші, - які відповідають за формування й розвиток генеративної сфери фази  (В), забезпечують спековитривалість рослин (Zn), беруть участь у фотосинтезі й обмінних процесах (Ca, Mn, Mg, Fe).

Травень - цвітіння ріпаку.
 У цій стадії  (у фазі 50% цвітіння) обробляють посіви фунгіцидами проти альтернаріозу та склеротиніозу, особливо коли під час цвітіння була волога погода. Комбінуть таке внесення з інсектицидами проти стручкового комарика та насіннєвого прихованохобтника до стадії зеленого стручка. На стадії зеленого стручка можливі додаткові обробки рослин мікроелементами й стимуляторами росту. За заселення рослин попелицею проводять крайові обробки посівів.
Липень - збирання. Ріпак забирають прямим або роздільним способами. Всі механізовані роботи зі збирання бажано  проводити в вечірній або ранковий час доби. Комбайни обладнують ріпаковими столами, що дає змогу  з низькими втратами напряму проводити збирання.
Пряме комбайнування стало основним способом збирання сьогодні, яке доцільно розпочинати  за вологості насіння 10-15%.
Десикація дає змогу почати збирання ріпаку на 2-3 дні раніше основного строку. Використання десиканту дає можливість прискорити процес дозрівання і його рівномірність. Обробку посівів проводять за 5-10 днів до збирання, за вологості ріпаку 30-35%. Якщо вологість вища, то в насінні накопичується мало пластичних речовин, якщо вологість - 20% і менше, відбувається швидке пересихання стручків, що призводить  до осипання. Для десикації застосовують один із препаратів: Реглон, 20% в.р., або Реглон супер, 15% в.р., по 3 л/га; Баста, 14% в.р., 1,5-2,0 л/га, Раундап, які не знижують якості олії в насінні. Варто врахувати, що площі, призначені на насінні цілі, обробляти Раундапом не можна, тому що цей препарат знижує схожість майбутніх насінин.
За допомогою склеювачів можна подовжити період збирання ріпаку на 2-3 дні. Але великих надій на так звані склеювачі покладати не можна. При обробці посівів, особливо за допомогою дельтаплана, ми ніколи не зможемо досягти рівномірного змочування всього стеблостою, і проникнення препарату в нижній, найпродуктивніший, ярус посівів.

О. Поляков,
ст. наук. співробітник
Інституту олійних культур,
канд. с-г. наук
С. Плетень,
заввідділом селекції хрестоцвітих культур Інституту олійних культур
С.Томашов,
ст. наук. співробітник
Кримського інституту АПВ

Інтерв'ю
Органічне землеробство в поєднанні з бджолозапиленням - новий перспективний тренд у сільському господарстві. Не відстають від світових тенденцій і українські аграрії. Компанія "Агроінвест Холдинг" ризикнула і запустила пілотний проект з... Подробнее
Зернові колосові культури, такі як пшениця, ячмінь та інші, відіграють важливу роль у світовому сільському господарстві та продовольчій безпеці. Ці культури щороку висівають на мільйонах гектарів землі по всьому світі, де це дозволяють... Подробнее

1
0