Спецможливості
Статті

Додаткове живлення соняшнику

14.06.2013
1126
Додаткове  живлення соняшнику фото, ілюстрація

Застосування комплексних добрив та фізіологічно активних речовин у сучасному рослинництві — невід’ємна складова агротехнологій, оскільки мікроелементи є важливими компонентами в системі збалансованого живлення рослин, відіграють головну роль в активізації дії ферментів фотосинтезу та у процесі дихання.

Застосування комплексних добрив та фізіологічно активних речовин у сучасному рослинництві — невід’ємна складова агротехнологій, оскільки мікроелементи є важливими компонентами в системі збалансованого живлення рослин, відіграють головну роль в активізації дії ферментів фотосинтезу та у процесі дихання.

О. Поляков, д-р с.-г. наук, завлабораторії,
О. Нікітенко, наук. співробітник,
Інститут олійних культур НААН

Ще одна перевага використання добрив та речовин — істотне підвищення стійкості рослин до несприятливих умов навколишнього середовища.
До фізіологічно активних речовин відносять регулятори росту, мікродобрива, біологічні препарати. Регулятори росту рослин істотно збільшують врожаї та покращують якість продукції соняшнику, підвищують стійкість рослин до несприятливих умов, зокрема підвищених температур, нестачі вологи, фітотоксичної дії пестицидів, ураження хворобами.
Для нормального розвитку рослинного організму застосування тільки мінеральних або органічних добрив недостатньо. Роль мікроелементів у живленні рослин багатогранна. Зокрема, Cu, Mo, Mn, Co, Zn, B та інші підвищують активність багатьох ферментів і ферментативних систем у рослинному організмі та покращують використання рослинами поживних речовин з грунту і добрив.
   Препарати нового покоління відносяться до малотоксичних речовин, не виявляють негативного впливу на мікрофлору грунтів і швидко транспортуються грунтовими мікроорганізмами. Мікроелементи здатні прискорювати розвиток рослин і дозрівання насіння, підвищувати стійкість рослин до несприятливих умов навколишнього середовища та проти низки бактеріальних та грибних захворювань.
Мікробні препарати під час їхнього застосування в сучасних аграрних технологіях відіграють важливу роль у процесі формування урожаю соняшнику. Бактерії, що заселяють коріння, утворюють своєрідний біологічний «чохол» — ризосферу і є трофічними посередниками між грунтом і рослиною. Саме мікроорганізми є відповідальними за перетворення низки складних сполук у прості, доступні для живлення рослин. У системі грунт — мікроорганізми — рослина грунтові мікроорганізми є незамінною і невід’ємною складовою. Тому рослина в оточенні повноцінного комплексу мікроорганізмів одержує необхідне кореневе живлення і, як наслідок, реалізує свій генетичний потенціал щодо урожайності.
Існують різні способи застосування препаратів під час вирощування соняшнику: внесення в грунт, допосівна обробка насіння, обприскування посівів, комплексні обробки.
На сучасному українському ринку кращими виробниками представлений широкий асортимент біологічних, органічних та хімічних препаратів, дозволених для використання під час вирощування соняшнику.
   В Інституті олійних культур вивчали ефективність застосування комплексних добрив Нутрівант ПлюсТМ олійний та Гранубор Натур. Прибавка урожаю соняшнику становила 1,3–3,9 ц/га, або 6,4–19,2%. Найбільшу врожайність — 24,2 ц/га (на контролі 20,3 ц/га) отримано за передпосівного внесення Гранубор Натур у дозі 10 кг/га та двократного (три-чотири і шість-сім пар справжніх листків) обприскування посівів Нутрівант ПлюсТМ олійний в дозі 3 кг/га.
Застосування органічних добрив Екозорф і Екогеліан сприяло збільшенню врожайності соняшнику на 0,5–3,6 ц/га (2,3–20,0%). Отримання найбільшої врожайності — 21,6 ц/га (на контролі 18,0 ц/га) забезпечило застосування препаратів за схемою: обробка насіння Екозорфом (125 мл на гектарну норму насіння) + двократне (дві пари справжніх листків та через 10 діб) обприскування посівів Екогеліаном у дозі 600 мл/га.
Під впливом органо-мінеральних добрив Агро-Бак Плюс та Рост-Концентрат врожайність соняшнику зросла на 0,3–2,9 ц/га (1,0–8,8%). Внесення в грунт Агро-Бак Плюс (2 л/га) + обробка насіння Агро-Бак Плюс для насіння (400 мл/т) + дві обробки по вегетації (три-п’ять пар справжніх листків та бутонізація) баковою сумішшю Агро-Бак Плюс (2 л/га) та Рост-Концентрат (0,75 л/га) забезпечило найвищу врожайність — 35,8 ц/га.
Застосування бакової суміші Дефенс-VI, до складу якої входять плівкоутворюючий біорегулятор росту рослин Марс-EL і бактеріальний ЕМ-препарат сприяло збільшенню урожайності на 1,1–2,0 ц/га (7,1–12,9%). Найбільший ефект отримано за обробки насіння (600 мл/т) та обприскування посівів (1,5 л/га) у фазі п’ять-шість пар справжніх листків.
Ефективність застосування препаратів залежить від дотримання регламентів, розроблених виробниками та підтверджених науковими дослідженнями й виробничими перевірками.

Інтерв'ю
доцент Львівського національного аграрного університету, канд. с.-г. наук Ігор Дидів (ліворуч) і співвласник компанії "Тетра-Агро" Сергій Прокопенко (праворуч)
Доцент кафедри садівництва і овочівництва Львівського національного аграрного університету, кандидат сільськогосподарських наук розповів сайту «Пропозиція» про нові дослідження і їх результати.                     - Зараз пора літніх... Подробнее
Олександр Карпенко, директор із маркетингу та технічної підтримки компанії «Адама Україна»
Агрохімічний ринок в Україні нібито великий з чималою кількістю учасників, але водночас усі одне одного знають, і події, які відбуваються на ньому, дуже швидко стають темами для активного обговорення.

1
0