Спецможливості
Статті

Додаткове стимулювання чи пряма державна підтримка?

05.05.2010
1207
Додаткове стимулювання чи пряма державна підтримка? фото, ілюстрація

Закон України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" може змінити податкову державну підтримку виробників молока й м'яса через переробні підприємства на програму прямої бюджетноїa підтримки. Але чи вигідна така схема надання дотацій самим аграріям?

Закон України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" може змінити податкову державну підтримку виробників молока й м'яса через переробні підприємства на програму прямої бюджетної підтримки. Але чи вигідна така схема надання дотацій самим аграріям?

Водночас норма відповідного пункту 11.21 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість" призупиняється, якщо в законі про Державний бюджет на відповідний рік передбачено, що сума податку на додану вартість, яка сплачується до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо й м'ясопродукти, спрямовується до спеціального фонду Державного бюджету з подальшим використанням на здійснення доплат на одну корову способом часткової компенсації витрат на її утримання.
"Основна критика податкової підтримки зводилась до того, що вона не сприяє позитивним зрушенням у галузі, - констатує керівник групи експертів УКАБ, Володимир Лапа, - хоча, які ще потрібні результати, якщо галузь тваринництва в кризовому 2009 році спрацювала прибутково". Експерт додає, що дотації на голову худоби не стимулюватимуть продуктивність і якість молока, тоді як податкова підтримка була "прив'язана" до доходів, а отже, що більшою була продуктивність і що вищою була якість молока, то більшою була підтримка держави.
Фахівці констатують, що в разі бюджетної підтримки менш привабливими для аграріїв будуть терміни виплати дотацій. За нинішньої системи державної підтримки виробників селяни отримують дотації щомісячно, бюджетна ж підтримка передбачатиме виплату коштів один раз на рік, які, ймовірно, здійснюватимуть у другій половині календарного року. Це означає, що обігові кошти вилучатимуть в аграріїв.
 За словами Інни Ільєнко, експерта УКАБ, нова система надання дотацій призведе до зниження поголів'я в господарствах населення. Внаслідок цього господарства населення будуть поза конкуренцією, що потягне за собою зростання собівартості молочної сировини й, відповідно, ціни на готовий продукт. "Разом з тим, є домогосподарства, які й хотіли б утримувати більше корів, але відсутність програми, яка б дієво стимулювала нарощення поголів'я та придбання обладнання для його утримання, не сприяє цьому. Новий механізм може просто позбавити значну частину сільського населення додаткового, якщо не єдиного, заробітку. Як наслідок, постає питання, яку для цих людей запропоновано альтернативу?! Звичайно, в довгостроковій перспективі майбутнє за великотоварним виробництвом, але процес переходу, зважаючи на сьогоднішню структуру галузі, має бути продуманим та всебічно обгрунтованим", - зазначила експерт.

Підготувала
Іванна Гринюк

Інтерв'ю
координатор проекту "Купуймо разом!" Томаш Будзяк
Сільське господарство відноситься до тих галузей, де об'єднання може принести до значного підвищення конкурентноздатності. За ініціативи найбільшої в Польщі гастрономічної закупівельної групи Horeca GGZ в Україні буде створена вітчизняна... Подробнее
Керівник СТОВ "Дніпро" (Чорнобаївський р-н Черкаської обл.) Андрій Душейко
Керівник СТОВ «Дніпро», що на Черкащині, Андрій Душейко є унікальною постаттю в українському агробізнесі, адже свій чималий практичний досвід вирощування овочевих та польових культур вдало поєднує з серйозною теоретичною базою, будучи... Подробнее

1
0