Спецможливості
Техніка та обладнання

До 2025 р. світовий ринок роботів-прополювачів становитиме $400 млн

02.12.2018
12292
До 2025 р. світовий ринок роботів-прополювачів становитиме $400 млн фото, ілюстрація
Robovator, механічна версія

В нашу епоху машин-автопілотів, управління нормою висіву за допомогою супутника, і диференційованого внесення азоту за даними відтінку рослин прихід штучного інтелекту в сферу боротьби з бур’янами є лише справою часу. Тепер немає сумніву, що роботи боротимуться з бур’янами. Адже John Deere нещодавно вирішила віддати більше $300 млн за каліфорнійську компанію Blue River Technology, яка створила машину Lettuce Bot.

 

Роботи «прополюють» листовий салат і випробовуються на сої

Lettuce Bot за допомогою вбудованої камери сканує поле, використовуючи алгоритми та машинний аналіз зображень, відрізняє листовий салат від бур’яну за 0,02 секунди і  спрямовує на бур’ян направлений струмінь гербіциду. Базуючись на цьому, компанія згодом представила свою технологію See&Spray. Використовуючи велику базу даних зображень культури і бур’янів, комп’ютер має унікальну можливість встановити найменшу різницю між культурою і бур’яном, а потім акуратно і точно обприскати останній за допомогою спеціальної форсунки, сконструйованої на базі робототехніки.

Однак Віллі Пелл, директор з нових технологій Blue River Technology, не спішить називати цю технологію штучним інтелектом. Натомість він каже, що це радше «справді вражаюче запам’ятовування”.

Поки що рано говорити про те, як John Deere впроваджуватиме технологію в інші машини. Наразі Blue River Technology зі штатом у 60 співробітників залишається у каліфорнійському місті Саннівейл і проводить польові досліди на сої та бавовнику.

Адже, як зауважив Віллі Пелл, сконструйовану його фірмою машину можна навчити вносити інші речовини: «Потрібно змінити технологію, якщо ви хочете вносити фунгіциди чи добрива».

Після впровадження технології See&Spray, яка вносить гербіциди тільки на бур’яни замість суцільного обприскування всього поля, досягається зниження витрат гербіцидів приблизно на 90%, тобто вдесятеро.

 

«Безпілотні» машини                        

ecoRoboticsВикористовуючи технологію, багато в чому схожу на See&Spray, швейцарська компанія ecoRobotix сподівається зробити процес знищення бур’янів повністю автономним. Використовуючи вбудовану камеру, GPS-навігацію і набір датчиків, робот на сонячних батареях рухається вздовж рядків і виявляє бур’яни в рядках і в міжряддях. Двома «руками» робот обробляє кожен виявлений бур’ян мікродозою гербіциду.

«Позаяк він змінює швидкість відповідно до концентрації бур’янів, він краще підходить для полів з низьким та середнім рівнем забур’яненості, бо там він рухається з прийнятною швидкістю», - говорить менеджер з розвитку бізнесу ecoRobotix Клод Журьєн. Він додав, що, на жаль, його компанія готова буде розширити продажі на інші континенти не раніше, ніж через рік. Навіть у Швейцарії фірма почне продажі своїх роботів лише наприкінці 2018 р. Середня робоча швидкість машини становитиме близько 1,4 км/год, а ширина захвату – 2 м.

 

Обладнання механічними робочими органами

Внесення гербіцидів – не єдина операція, яку можуть виконувати роботи-винищувачі бур’янів. Принаймні 2 компанії вже продають роботів, обладнаних механічними робочими органами. Наприклад, датська F. Poulsen Engineering продає машину під назвою Robovator, що представляє собою просапний культиватор з вбудованою камерою. Обладнана спеціальними камерами з виявлення рослин над кожним рядком, машина обробляє грунт не тільки в міжряддях, а й між рослинами культури в рядку, використовуючи механічні робочі органи, що приводяться в дію гідравлічною системою. Компанія також пропонує моделі, що знищують бур’яни за рахунок високої температури – направленими короткими спалахами полум’я.

«Програмне забезпечення, яке використовується в Robovator’і, початково було розроблено для листового салату, що вирощується через розсаду. Зараз ми з таким самим успіхом працюємо на культурах, що відразу висіваються в полі. Ми не бачимо перешкод для використання машини на культурах з вищою густотою стояння. Адже механічна машина може працювати за мінімальної відстані між рослинами 10 см, а вогнева – 5 см. Врешті, Robovator вже використовується на низці культур. і наші клієнти продовжують знаходити нові способи його використання», - розповідає Франк Поульсен, засновник F. Poulsen Engineering.

За даними американського дилера компанії, що знаходиться в Каліфорнії, Robovator знищує 95-98% бур’янів на розсадних культурах і 80-90% на посівних. Американський дилер повідомляє, що Robovator може бути легко пристосований до міжрядь шириною від 23 до 76 см. Завдяки тому, що випускаються 3-6-рядні моделі, ширина захвату може досягати 230 см. В той час як більшість цих машин досі використовуються на овочевих культурах, дилери шукають їм більш широке застосування. Зараз їх почали застосовувати на баштанних (кавуни) та картоплі. У США ці машини вже пропололи 8000 га. Єдиним їх обмеженням є мала відстань між рослинами. На американському ринку ці машини коштують від $125 тис. до $160 тис., з яких $15 тис. займає переобладнання відповідно до специфіки місцевого ринку. За даними американського дилера, деякі замовники говорять, що машини окуповуються за півроку на трудоінтенсивних культурах і заміняють 10 працівників.

 

Голландський конкурент

Схожу машину під назвою ІС Weeder розробила голландська фірма Steketee. Так само, як Robovator, вона використовує камеру, щоб виявити розташування рослини, а потім обполює її. У США з 2015 р. продано півдесятка машин, однак майже всі вони працюють на листовому салаті. «Машина використовується переважно на високоприбуткових просапних овочевих культурах, які раніше були трудоінтенсивними, завдяки перевагам у витратах і робочій швидкості», - говорить Джо Саттон, виконавчий директор Sutton Ag Enterprises, американського дилера цього обладнання. Він говорить, що машина з робочою шириною захвату 2 м або 5 рядків листового салату коштує $100 тис., утричі ширша - $230 тис.

Робоча швидкість і Robovator’а, і ІС Weeder’а – 4,5-5 км/год. Хоча Франк Поульсен каже, що обмежуючий фактор для Robovator’а – не швидкість, а тип культури і чутливість до бруду на листі. «Виробники листового салату прагнуть, щоб листя було чистим. Для інших культур це не так критично, тому там машина може розганятися до 6,5 км/год», - пояснив він.

 

Необхідність альтернативи

За деякими оцінками, резистентність розвинули 255 видів бур’янів на 92 культурах у 70 країнах. Останній принципово новий гербіцид виходив на ринок більше 20 років тому. Це створює ринок для роботів-прополювачів – як автономних, так і керованих людиною. Обсяг цього ринку прогнозується на рівні $400 млн вже у 2025 р. Тож не дивно, що John Deere звернув увагу на цю технологію і інвестує в неї.

 

Переклав Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

 

технологія See&Spray у дії

Інтерв'ю
Останніми роками різко почастішали нотифікації на українське зерно — скарги від іноземних покупців на наявність у ньому карантинних організмів. Фахівці стверджують, що таку ціну Україна платить за існуючу схему поборів з експортерів, які... Подробнее
Серед аграріїв ходять чутки про можливе банкрутство деяких крупних дилерів ЗЗР. У зв’язку з цим як дистрибутори, так і покупці ЗЗР усе частіше замислюються над тим, що далі буде з ринком пестицидів, як він працюватиме, як зміниться правила... Подробнее

1
0