Спецможливості
Статті

Діагностика маститу як спосіб оздоровлення поголів’я корів

05.06.2008
1339
Діагностика маститу як спосіб оздоровлення поголів’я корів фото, ілюстрація
Фірма “ДеЛаваль”(Швеція) розробила сучасне обладнання для діагностики захворювання на мастит — “Альфа-тест”. Методика застосування обладнання “Альфа-тест “така: в лунки молочно-контрольної пластинки надоюють молоко (з кожної частки вимені корови), щоб кільця на дні лунки злегка виступали над ним. Потім з допомогою дозатора додають реактив у такій кількості, щоб кільця на дні лунки перекрились. Суміш перемішують. Проводять оцінку реакції за схемою, наведеною в таблиці 1.

За кордоном розроблено низку електронних приладів для діагностики субклінічних маститів. Вони функціонують на основі визначення електропровідності молока, що змінюється внаслідок запалення вимені. Із сучасних приладів для діагностики субклінічного маститу в корів розглянемо електронний детектор фірми “Драміньскі”(Польща). Електронний детектор маститу призначений для швидкої діагностики великої кількості (безпосередньо на фермі) субклінічної форми маститу, що дає змогу вчасно лікувати тварин, аби запобігти переходу хвороби у клінічний стан. Електронний прилад складається з вимірювальної чаші з електродами, електронного модуля з дисплеєм LCD 3,5, який містить стандартну батарею живлення (9 В) та вимикач. Прилад виготовлено з поліпропілену, стійкого до атмосферних умов. Цей детектор маститу — високочутливий прилад, який функціонує на основі визначення електричного опору молока, що змінюється внаслідок запалення вимені корів. Якщо під час вимірювання на дисплеї приладу з’являється показник 250 одиниць або менше, то це свідчить про наявність у тварини субклінічної форми маститу й про те, що існує ризик переходу захворювання в клінічну стадію, 300 одиниць і більше вказує на те, що вим’я в доброму стані, для молодих корів (1–4 лактації) цей показник буде на рівні 370–400, у корів старшого віку (5 і більше лактацій) — 300–320 одиниць. Показник 250–З00 одиниць означає, що це проміжний стан між субклінічним маститом та здоровою молочною залозою. Фірма IFU GmbH Diagnostic System (Німеччина) розробила досконаліший у практичному використанні пристрій для діагностики субклінічної форми маститу в корів — ММS 3000, який функціонує за принципом вимірювання електропровідності проб молока. Важливо, що цей пристрій, на відміну від детектора маститу фірми “Драміньскі”,здатний оцінювати проби молока, відібрані одночасно з усіх часток вимені корови, маючи для цього чотири діагностичні канали. Це дуже важливо в разі проведення масових обстежень усього поголів’я дійних корів на молочній фермі. Технічну характеристику пристрою наведено в таблиці 2.


Метою наших досліджень було вивчення в порівнянні таких способів діагностики маститу в корів: мастидиновий тест та проба відстоювання; кількість соматичних клітин, із використанням препарату мастоприм; “Альфа-тест” фірми “ДеЛаваль”; електронний детектор фірми “Драміньскі”; електронний пристрій ММS 3000 фірми IFU GmbH Diagnostic System; бактеріальне обсіменіння молока.


Порівняльні експерименти з оцінкою різних способів діагностики корів на захворювання маститом проводили на базі молочної ферми сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. Котовського Білоцерківського району Київської області під час періодичних обстежень поголів’я корів.


Проби молока на аналіз за різними способами діагностики субклінічної форми маститу було відібрано з часток вимені 20 корів, які реагували позитивно (3 і 4 плюси) за базовим мастидиновим тестом.


За результатами порівняльних досліджень (табл. 3), точність установлення субклінічної форми становить: бактеріальне обсіменіння молока — 95%; мастидиновий тест та проба відстоювання — 90%; електронний пристрій ММS 3000 фірми IFU GmbH Diagnostic Systems — 85%; “Альфа-тест”фірми “ДеЛаваль”— 80%; електронний детектор фірми “Драміньскі”— 75%; кількість соматичних клітин, з використанням препарату мастоприм — 65%.


Усебічний аналіз отриманих результатів засвідчив, що мастидиновий тест із пробою відстоювання є досить точним: лише в двох корів із двадцяти одержали дещо сумнівні результати. Ефективний також “Альфа-тест”, він дає можливість у значно ширшому контексті розглядати результати діагностики порівняно зі стандартизованим методом визначення кількості соматичних клітин у молоці. Вісімдесят відсотків для “Альфа-тесту”— це досить високий показник, враховуючи те, що його використовують у чистоті й він не потребує додаткових аналізів, проби відстоювання тощо.


З електронних детекторів для діагностики субклінічної форми маститу дещо кращі показники одержали в разі використання пристрою ММS 3000 фірми IFU GmbH Diagnostic Systems, точність установлення субклінічної форми маститу — 85%. Крім того, цей портативний пристрій, порівняно з іншими способами діагностики субклінічного маститу, — на сьогодні найзручніший у користуванні.


Отже, діагностика маститу є ефективним способом оздоровлення поголів’я корів в умовах молочних ферм. Результати досліджень, проведених в УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, засвідчують перевагу й перспективність сучасних електронних засобів діагностики субклінічних маститів порівняно з традиційними рідинними способами.


В. Смоляр,
ст. наук. співробітник, канд. с.-г. наук,
УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

Інтерв'ю
Співзасновники компанії Андрій Марійчин та Олексій Голуб.
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» свою діяльність розпочав 12 років тому із надання послуг сушіння зерна на обладнанні відомих іноземних виробників. Особливістю роботи цієї компанії, її підходів до роботи, було використання в якості палива для отримання... Подробнее
У березні Асоціація «Укрсадпром» обрала нового голову. Ним став Юрій Вахель. Про себе він розповідає, що «родом з олійно-зернового бізнесу». Сайт «Пропозиція» розпитав у нового голови асоціації про поточну ситуацію з арештом рахунків... Подробнее

1
0