Спецможливості
Новини

Депутати встановлювали, хто фермеру родич

07.10.2009
1363
Депутати встановлювали, хто фермеру родич фото, ілюстрація

Народні обранці взялися захищати аграріїв від свавілля правоохоронців

У Комітеті Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин переймалися родинними стосунками фермерів. Нині, відповідно до Закону "Про фермерське господарство", членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їхні батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім'ї, родичі, які об'єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень Статуту фермерського господарства. Але, йшлося під час засідання комітету, зазначивши "інші члени сім'ї, родичі", законодавець не окреслив повного переліку сімейних та родинних стосунків, які дають право на членство у ФГ.

Народні обранці взялися захищати аграріїв від свавілля правоохоронців

У Комітеті Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин переймалися родинними стосунками фермерів. Нині, відповідно до Закону "Про фермерське господарство", членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їхні батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім'ї, родичі, які об'єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень Статуту фермерського господарства. Але, йшлося під час засідання комітету, зазначивши "інші члени сім'ї, родичі", законодавець не окреслив повного переліку сімейних та родинних стосунків, які дають право на членство у ФГ.

Генеалогічне дерево врятує і від тюрми, і від суми
На думку народного депутата Марії Перестенко, приймаючи закон у такій редакції, профільний комітет та й увесь депутатський корпус свідомо не встановили вичерпного переліку всіх можливих сімейних та родинних відносин, які надавали б право бути членом фермерського господарства, для того щоб не звужувати коло осіб, котрі мали впроваджувати прогресивну форму підприємницької діяльності в сільському господарстві. Адже, зазначила вона у своїй доповіді під час засідання комітету, за базовою ідеологією створення та діяльності фермерських господарств, основним мотивом членства була не наявність будь-якого родинного зв'язку, а спільне ведення фермерського господарства та виконання положень статуту: тобто виробництво сільськогосподарської продукції, підвищення продуктивності праці.
Але тепер, вважає Марія Перестенко, ситуація складається так, що ті селяни, ті керівники багатьох господарств, їхні сім'ї та родичі, які тривалою власною важкою працею на землі годували країну, потребують депутатської допомоги й захисту від безпідставного переслідування за необгрунтованими звинуваченнями правоохоронних органів.
Так, за результатами проведення перевірок законності розпаювання земель фермерських господарств, посадовим особам селянських (фермерських) господарств інкримінують службові підробки для того, щоб одержати у власність земельні ділянки, не маючи родинних зв'язків між членами фермерського господарства. При цьому, звинувачення базують на тому, що членами таких господарств є громадяни, які не пов'язані родинними стосунками першого та другого ступенів спорідненості, тобто не є "родичами" в тому розумінні, як це поняття трактує Сімейний кодекс.
У Комітеті дивуються, що органи прокуратури для порушень кримінальних справ взяли "на озброєння" постанову Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 року "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів". Згідно з цим документом, поняттям "родичі", яке згадується в Сімейному кодексі, охоплюються такі особи, як баба, дід, прабаба, прадід, повнорідні брат і сестра. А "членами сім'ї" є мачуха, вітчим, які проживають однією сім'єю з малолітніми або неповнолітніми пасинком, падчеркою. Під час проведення слідчих дій органи прокуратури не беруть до відома пояснення голів фермерських господарств щодо наявності родинних стосунків та спільних предків, а також щодо трудової участі членів сім'ї та родичів у веденні господарства, протоколи зборів членів фермерських господарств, на яких вирішували питання розпаювання землі. Керуючись зазначеною вище постановою пленуму Верховного Суду, окремі правоохоронні органи не вважають членами сім'ї та родичами братів по матері, дядьків, сватів (батьків невістки чи зятя), двоюрідних братів та сестер тощо. Відтак, керівникам господарств інкримінують незаконне отримання в приватну власність земельних ділянок за рахунок державних земель і в зв'язку з цим спричинення державі матеріальних збитків.
Міліціянти трактують, як їм вигідно
От і виходить, що кримінальна відповідальність керівників фермерських господарств у трактуванні законодавства органами прокуратури може регулюватись вимогами Сімейного кодексу, що визначає засади шлюбу та постановою пленуму Верховного суду про стягнення аліментів.
При цьому, ігнорується положення інших законів, рішення Конституційного Суду України від 3 червня 1999 р. № 5-рп/99, згідно з яким "членом сім'ї... треба розуміти особу,... що перебуває в правовідносинах, природа яких визначається: кровними (родинними) зв'язками або шлюбними відносинами; постійним проживанням,.. веденням з ним спільного господарства... До кола членів сім'ї... належать його (її) дружина (чоловік), їхні діти і батьки... Членами сім'ї... можуть бути визнані й інші особи за умов постійного проживання разом з суб'єктом права на пільги і ведення з ним спільного господарства, тобто не лише його (її) близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), але й інші родичі або особи, які не перебувають... у безпосередніх родинних зв'язках (неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші)".
Так само не беруть до уваги текст фахового словника слів та словосполучень, яким послуговуються в юриспруденції, в якому зафіксовано, що родичі - це особи, пов'язані між собою кровним спорідненням. Родичі походять один від одного або від загального предка. Родичами є прадід (прабаба), дід (баба), батько (мати), син (дочка), овнук (онучка), правнук (правнучка), брати та сестри, дядьки (тітки) племінники (племінниці) тощо. Споріднення виступає основним елементом у сімейних відносинах.
Незважаючи на це, наголошують у Комітеті, органи прокуратури й далі здійснюють кримінальне переслідування за "включення родичів у члени фермерського господарства, що спричинило державі матеріальні збитки у великому розмірі". При цьому, юридичний статус земельної ділянки, яка, на думку прокуратури, незаконно приватизується, -"постійне користування", - свідчить про абсурдність такого роду звинувачень. Адже, які матеріальні збитки державі може завдати фермер, працюючи на земельній ділянці, переданій йому в 1992 році з правом довічного користування та успадкування?

Слово за сесійною залою
Після обговорення депутати -члени Комітету підтримали пропозицію доповнити одну з статей закону "Про фермерське господарство" новою частиною. Якщо сесійна зала підтримає відповідний законопроект, членами сім'ї та родичами голови фермерського господарства будуть вважати: дружину (чоловіка), батьків, дітей, бабу, діда, прабабу, прадіда, онуків, правнуків, мачуху, вітчима, падчерку, пасинка, рідних та двоюрідних братів і сестер, дядьків, тіток, племінників як голови фермерського господарства, так і його дружини (її чоловіка), а також осіб, що перебувають у родинних стосунках першого ступеня споріднення з усіма зазначеними вище членами сім'ї та родичами (батьків такої особи та батьків чоловіка або дружини, її чоловіка або дружину, дітей як такої особи, так і її чоловіка або дружини, в тому числі усиновлених ними дітей). У цьому разі будь-хто з перелічених родичів голови ФГ, залучених до сільгоспвиробництва, матиме, приміром, право на свою частку під час приватизації землі фермерського господарства.

Галина Квітка

Інтерв'ю
Керманичі вітчизняного АПК із високих трибун часто стверджують, як важливо розвивати малі й середні підприємства, сімейні ферми, запроваджувати переробку, та запевняють у всебічній підтримці таких виробників. Чи є підґрунтя в подібних... Подробнее
Протягом останніх років соняшник в Україні — одна з найбільш рентабельних культур, яка для багатьох аграріїв є запорукою економічного добробуту. Саме тому Україна — один із найбільших виробників соняшнику та провідний експортер... Подробнее

1
0