Спецможливості
Новини

Чи дасть технологія CRISPR-Cas старт новій «зеленій революції»?

26.10.2017
1819
Чи дасть технологія CRISPR-Cas старт новій «зеленій революції»? фото, ілюстрація
Протеїн-9 (Cas-9) працює як дослідник всередині генома, відшукуючи ділянки, які вчені можуть видалити, змінити або перемістити

Технологію CRISPR-Cas називають молекулярними ножицями. Протеїн-9 (Cas-9) працює як дослідник всередині генома, відшукуючи ділянки, які вчені можуть видалити, змінити або перемістити. Його роботу порівнюють з редагуванням тексту редактором, пише propozitsiya.com.

Важливість цієї технології для сільського господарства полягає в прискоренні процесу відбору генів, які потім можуть бути використані для покращення генетики сільгоспкультур. Тоді як внесення в генетику потрібних характеристик шляхом традиційної селекції займає 8 років, CRISPR-Cas дає змогу досягти цього за 5 років. Крім того, новітня технологія дає змогу покращити цілу низку генетичних характеристик одночасно.

«CRISPR-Cas – це інструмент, який можна використати для різних цілей. Наша компанія використовує його для селекції», - сказав віце-президент з досліджень і розвитку DuPont Pioneer Ніл Гаттерсон.

Гени можна групувати і вивчати разом або окремо, щоб побачити, який результат може принести їхнє переміщення або редагування.

Наприклад, в Уганді вдалося відредагувати ген кассави так, щоб зробити її стійкою до вірусу коричневої смугастості, який робить продукцію непридатною до споживання. За допомогою CRISPR-Cas-технології вдалося ізолювати і відредагувати ген eIF4E і побороти хворобу. В майбутньому дослідники сподіваються відредагувати 5 інших генів кассави, пов’язаних з вірусом коричневої смугастості.

Технологія вже випробувана не лише на кассаві, а й на банані, просі, сорго й бататі. Намагаючись краще досягти своїх цілей у селекції, DuPont Pioneer уклала угоди про використання технології редагування генів з Массачусетським технологічним інститутом та Гарвардським університетом. Редагування одного гена може зайняти півроку і більше, і співпраця різних інституцій може прискорити процес.

Хоча можливості технології вражаючі, це не чарівна паличка. Впровадження її результатів дрібними виробниками досі є проблемою.

Фахівці відзначають, що громадськість значною мірою невизначена щодо нової технології і значною – дезінформована, а регуляторні рамки нечіткі. Тож вони бачать потребу в роз’яснювальній роботі.

«Потрібно зрозуміти значимість питання. Слід прислухатися до сільських громад, адже йдеться про довіру між фермерами, споживачами і вченими», - говорить Ніл Гаттерсон.

Інтерв'ю
Михайло Філатов та Ірина Леженіна
Кількість комах-запилювачів скорочується по всій планеті, оскільки руйнуються осередки їхнього проживання — незаймані куточки природи. Критична ситуація посилилася під час воєнних дій на території України. Ми розпитали вчених Державного... Подробнее
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее

1
0