Спецможливості
Новини

Цукру зварять більше, та дешевшим він не буде

05.10.2010
496
Цукру зварять більше,  та дешевшим він не буде фото, ілюстрація

Триває сезон цукроваріння. Цього року прогнози на врожай солодких коренів і на кількість зварених білих кристалів оптимістичніший, ніж торік. 

Триває сезон цукроваріння. Цього року прогнози на врожай солодких коренів і на кількість зварених білих кристалів оптимістичніший, ніж торік. 

За підрахунками асоціації "Укрцукор", буряків у загальнодержавному масштабі зберуть близько 15,8 млн т. З цієї кількості зварять 1,7-2 млн т цукру. Хоча наша країна, за даними асоціації, потребує на рік майже 1,9 млн т солодкого піску, з огляду на значні перехідні запаси, його вистачить і собі, і на експорт.

Корінці хворіли, але вистояли
В Укрцукрі підсумовують втрати бурякового лану через брак опадів, високі температури повітря й грунту. За даними асоціації, на 13% площ рослини слабкі та зріджені, а на 0,5% - взагалі загинули. Там кажуть, що стан посівів у різних зонах бурякосіяння неоднаковий і залежить, передусім, від умов, що склалися за період вегетації. Так, у зоні бурякосіяння, що об'єднує Харківську, Полтавську та Сумську області, бездощів'я протягом 2,5-3 місяців позначилося на якості врожаю. Маса коренеплоду в цих областях на початок збирання коливалася в межах 217 (Харківська) - 373 (Полтавська) грамів, що, відповідно, на 28-36 грамів менше порівняно з попереднім роком.
Слід зазначити, що, внаслідок посухи, у південних та східних областях валовий збір цукристих зменшився на 15-20 відсотків.
На радість агрономам така оптимістична інформація: густота стояння рослин цього року значно вища за торішню й становить у країні 95 тис. шт. на гектар проти 87 тис. у 2009 році. В таких областях, як Вінницька, Кіровоградська, Хмельницька, цей показник сягає, відповідно, 94, 88 та 89 тис., що на 11-15 тис. більше, ніж торік. У перерахунку на врожайність - це 51 ц прибавки на кожному гектарі тільки завдяки збільшенню густоти стояння рослин.
Проте цьогорічний буряковий лан дуже уражений хворобами. Крім гнилей коренеплодів, серйозною проблемою для більшості регіонів є бурякова нематода. Вона особливо проявляється в зв'язку з масовим поширенням посівів ріпаку, які теж є господарем для нематоди. Ураження рослин нематодою може зменшувати врожайність культури до 50 відсотків(!).
Коренеплоди часто хворіли на церкоспороз, альтернаріоз, фомоз та борошнисту росу. Фахівці Укрцукру стверджують, що "особливо значна ураженість листків цукрових буряків хворобами відмічається на полях, де вирощують гібриди зарубіжної селекції. А ось коренеплоди, отримані висівом районованим гібридним насінням вітчизняної селекції, за тих самих умов мають добрий стан і не піддалися ураженню".
І все ж найбільше господарники винуватять несприятливу погоду. Зокрема, надмірна кількість опадів у Київській, Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській областях у червні- липні (в окремих районах за цей період випало 300 і більше мм опадів) та високі температури повітря, а також грунту (39...62 градуси на поверхні) призвели до ослаблення рослин і зниження їхньої стійкості проти патогенів. Недоборам сприяло й порушення агротехніки вирощування буряків, таких, зокрема, як повернення культури на попереднє місце через один рік (треба - не раніше як через чотири) та застосування поверхневих способів обробітку грунту під коренеплоди (рекомендовано восени здійснювати глибоку оранку).

Рясніють прогнози
Білий пісок не дешевшатиме. Такий прогноз висловив у розмові з автором цих рядків перший заступник голови правління асоціації "Укрцукор" Петро Борисюк.
Він переконаний, що оптова заводська ціна на зварений цукор не може бути менше за 8 грн/кг. Адже його собівартість перебуває в межах 7 гривень.
Звісно, "у роздрібній торгівлі він буде дорожчий. Кредитів для підприємств - нуль, дотацій - нуль, газ недешевий, буряки дорогі. До того ж, на Півдні України все згоріло, 30-40% буряків пропало - звідки візьметься дешевий цукор?" - зазначив співрозмовник.
"Нині цукор, - додав він, - має ціну, і всі повинні в державі зрозуміти, що подорожчання газу - це не цукрозаводчик платитиме, а покупець. 2952 гривні за тисячу кубометрів газу з доставкою на завод підприємства зараз платять".
Перший заступник голови правління закликав не боятися подорожчання цукру: "Якщо гречка по 15 гривень, то кожна сім'я на сьогодні купить за рік два кілограми гречки й по 20 гривень. І цукру, наприклад, треба всього-на-всього 2 кг на людину на місяць. Це не такі великі гроші, що родина не зможе купити... Нехай він буде і по 15 гривень за кіло, той цукор, - будь-яка сім'я його купить... Я умовно кажу. У магазинах може бути й десять. Вище світових цін ми не стрибнемо. На сьогодні в об'єднаній Європі цукор у магазині по 0,9-1,1 євро за кілограм. У країнах, де немає переробних підприємств, він дорожчий. Це Литва, Латвія, Естонія, далі йдуть Угорщина, Словаччина, де знищили цукрові заводи. Там цукор - 1,1 євро. А в Німеччині та Франції дешевший - 0,9 євро за кіло."
У торішньому значному подорожчанні солодкого піску Петро Борисюк вбачає чималу роль перекупників. "Ми тримали ціну на цукор у державі на рівні 6,8-7,4 гривні за кілограм практично цілий рік. А те, що піднімалася ціна, - це перекупники - раз. І друге: за Дніпром, на лівому березі, жодна область, крім Полтавської, не забезпечує себе цукром. Треба везти з правобережної України в Запоріжжя, Луганськ, а це - транспортні витрати. Хто піднімає? Є певні особи, які піднімають. Тобто... ми на заводі продаємо, приміром, по 7,5 гривні за кілограм, чому в магазинах по 10 - треба шукати".

Власники заводів:
"Закрийте кордони -
відкрийте державні засіки!"
На початку сезону переробки солодких коренів в Укрцукрі, який відстоює інтереси цукрових підприємств, у форматі "не для преси" відбулася зустріч із власниками потужних компаній. На запитання, чи ставили там керівництву асоціації завдання тримати високі оптові ціни на солодкий пісок, Петро Борисюк заперечив: "Вони не можуть нам таке завдання ставити...".
Натомість розповів, що розглядали три моменти: "Перше питання - закрити кордони з Білоруссю. Щоб не надходив білоруський цукор, який тепер виробляють не з буряків, а з тростини. Ця країна в липні вступила в Єдиний митний союз: Білорусь, Росія, Казахстан. Вони взяли митні правила Російської Федерації. Чому Білорусь має постачати нам цукор?.. Ми порахували: країна виробляє бурякового цукру рівно стільки, щоб забезпечити білоруський народ та відправити за квотою 100 тис. т до Росії. За балансом залишається тільки 18 тис. т. Решта цукру - тростинний. А вони нам з початку року завезли понад 80 тис. т цукру... Ми кілька разів перевіряли той цукор. Митниця пропустить, а ми раз - на аналізи. Тростинний. Останній раз перехопили 3 тис. т у Харкові - поставили його під арешт, мали передати Аграрному фонду, щоб він забрав-продав, але... Де той цукор подівся?
Друге питання: наші цукрові компанії просять дозволити заздалегідь не платити 100% за газ - адже на місяць уперед доводиться платити. Де ті гроші взяти? Пропонують зробити так: використовували десять днів газ - заплатили... Дайте без попередньої оплати, просять... Прийміть розпорядження Кабінету Міністрів. З цього приводу готуємо листа до президента, прем'єра й Верховної Ради. Ми нічого не хочемо, навіть пільгової ціни вже не хочемо. Дозвольте такий розрахунок: користувалися газом десять днів - заплатили...".
Третє, що, за словами Петра Борисюка, розглядали під час зустрічі керівників Укрцукру та власників цукроварень, - можливість закласти солодкий пісок до державних засіків: "...купіть цукор для Аграрного фонду. Закон же є, ви ж обіцяли... Затверджені ціни інтервенційні - 6700-7700 гривень за тонну. Це ціни мінімальні й максимальні. Купіть. Ви ж бігаєте, купуєте зерно. Візьміть і цукор!.. По 6700 гривень за тонну ми готові продавати... Понад 360 тис. т має зняти з ринку Аграрний фонд згідно з законом. Таку кількість і готові продати цукровари. Ось три питання, які нам сьогодні поставили".

Спілкувалася
Галина Квітка

Інтерв'ю
Всі ми неодноразово чули, що збільшення продуктивності зернозбиральних комбайнів можливе лише завдяки впровадженню сучасних рішень автоматизації робочого процесу. Адже розширення каналу проходження маси в комбайнах дедалі більше... Подробнее
Директор фірми "Скок Агро" Сергій Скок
Керівник стартапу, у якого вже з’явилося двоє конкурентів, - про важливість моніторингу ущільнення грунту, еволюцію методів вимірювання ущільнення і боротьбу з останнім.    - Ваш стартап «Скок Агро» зосередився на вдосконаленні методів... Подробнее

1
0