Спецможливості
Аналітика

Cтевія може стати кращою альтернативою цукру

01.09.2017
5869
Cтевія може стати кращою альтернативою цукру фото, ілюстрація

Маловідома рослина, що в 200 разів солодша за цукор, стає основою світової індустрії обсягом $ 4 млрд. Незважаючи на деякі проблеми зі смаком, вона є кращою альтернативою використанню цукру, пише propozitsiya.com за матеріалами Bloomberg.

 

 

 

Стевію, з якої можна виготовити підсолоджувач із нульовим вмістом калорій, взяли на озброєння близько десяти років тому. Зараз вона присутня у всьому — від напоїв Coca Cola до кетчупів Heinz. За даними компанії Euromonitor International, з 2011-го по 2016 рік її споживання потроїлося.

Хоча вона має ще невелику частину в загальному обсязі продажів підсолоджувачів, такі компанії, як Cargill Inc. і ED & F Man Holdings Ltd., збільшують інвестиції в цю галузь.

«Це ринок із величезним потенціалом росту. Ми вбачаємо в ньому багато інвестиційних можливостей», — каже Джонатан Х'ю, глава агропромислового підрозділу ED & F Man, компанії з продажу сировини зі штаб-квартирою в Лондоні. Вона має частку в підприємстві Unavoo Sweetener, що спеціалізується на переробці стевії.

Пошук низькокалорійного замінника цукру, який не вплинув би на смак знакових брендів, є давньою метою харчової промисловості, особливо в зв'язку з глобальною епідемією ожиріння і ростом рівня захворювання на діабет. Це призвело до створення штучних підсолоджувачів, таких як аспартам, сукралоза і ксиліт. Але багато споживачів стурбовані наявністю хімічних добавок у продуктах або скаржаться на їх побічні ефекти.

Стевію часто називають натуральним підсолоджувачем, оскільки вона отримана з рослинних екстрактів. Вона практично не містить калорій і має глікемічний індекс рівний нулю, тому її можуть вживати діабетики.

Ринок росту

Стевія названа в честь іспанського ботаніка. Рослина належить до сімейства багатобарвних і росте в Південній Америці сотні років. Але на неї не звертали пильної уваги до 2008 року. Саме тоді Cargill, одна з найбільших світових агрокомпаній, представила в США підсолоджувач Truvia на основі стевії.

Після цього попит на неї підвищився, особливо після 2011 року, коли Європейський Союз схвалив використання стевії в харчових продуктах. Зараз вона міститься в заправках для салатів, жувальній гумці і навіть серветках для дітей.

Зараз ці рослини, які віддають перевагу теплим сонячним місця, вирощують у більшості регіонів світу, включаючи Парагвай, Кенію, Китай, США, В'єтнам, Індію, Аргентину і Колумбію.

За п'ять років з'явилося понад 10 тис. продуктів харчування і напоїв, що містять стевію. І 70% із них, за даними малазійського виробника стевії PureCircle Ltd., були представлені в останні три роки.

- У Великобританії з 2012-го по 2016-й кількість нової продукції зі стевією виросла в три рази. Вона використовується в безалкогольних напоях, соусах, кетчупах, снеках, попкорні і зубній пасті, — говорить Девід Джейго, директор з інновацій компанії Mintel, що займається дослідженням продукції торгових мереж.Мировой рынок подсластителей: Сахар – 83%, Искусственные подсластители (сахарин, цикламат, аспартам, сукралоза) – 10%, Кукурузный сироп с высоким содержанием фруктозы – 7%, Стевия – 1%.   Данные:  LMC International

Компанія Nestle, найбільший у світі виробник продуктів харчування, використовує стевію в соках у Бразилії, кавових сумішах у Південній Кореї і в своєму чаї з льодом Nestea. Провідний виробник преміального шоколаду А Lindt & Spruengli повідомив, що його підрозділ Russell Stover з осені буде випускати шоколад зі стевією в США. Лідери у виробництві газованих напоїв Coca-Cola і PepsiCo додають її до своїх дієтичних продуктів.

Безумовно, цукор залишається головним підсолоджувачем із 83-відсотковою часткою ринку. І стевія все ще не завоювала повністю довіру споживачів почасти через гіркий присмак у багатьох продуктах з нею. І хоча попит на стевію продовжує зростати, доходи від продукції з нею в 2016 році, за даними Euromonitor, виросли лише на 2,1%.

«Смак був проблемою. Виробники повинні були поєднувати її з цукрами, щоб замаскувати огріхи. Очікувана революція не відбулася», — зазначає аналітик за інгредієнтами Euromonitor International Джон Джордж.

Експерименти зі смаком

Поліпшення смаку оживило б темпи росту індустрії, тому виробники тестують нові поєднання.

У 2018 році Cargill планує представити стевію наступного покоління під назвою EverSweet. За даними компанії, її легше виготовити в великих кількостях і вона не має жодної аналогії зі смаком кореня солодки.

У 2017 році ED&F Man планує представити новий продукт, який «практично не відрізнятиметься від цукру». Один із найбільших виробників кукурудзяного сиропу з високим вмістом фруктози Archer-Daniels-Midland Co. експериментує над удосконаленням свого бренду Sweetright.

Стевія може стати найкращим шансом для галузі в умовах скорочення використання цукру, від якого споживачі поступово відвертаються.

«Зараз триває війна з цукром, і всі в неї залучені. Тому стевія знаходиться у вигідній позиції», — говорить керівник відділу високоінтенсивних підсолоджувачів британської LMC International Сара Жірарделлі.

Переклад Валентини Червоножки

Інтерв'ю
Російська агресія вдарила по всій вітчизняній аграрній сфері – від фермерів до агрохолдингів. Про те, як великі агрокомпанії справляються з проблемами, які навалилися на сільгоспвиробників нинішньої весни, і ще й примудряються допомагати... Подробнее
Нещодавно в Україні з’явилася ще одна громадська організація, що декларує захист інтересів аграріїв — Всеукраїнське об’єднання власників землі. Ця громадська організація вирізняється на фоні цілої низки подібних тим, що ставить за мету... Подробнее

1
0