Спецможливості
Новини

Що радять економісти фермерам, у яких немає грошей на придбання землі

11.07.2019
1116
Що радять економісти фермерам, у яких немає грошей на придбання землі фото, ілюстрація

Купити землю після скасування мораторію малим господарствам буде простіше. Фермери зможуть отримати широкий доступ до банківських позик, у тому числі — на придбання землі. Що це за новий інструмент і як він працюватиме. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на інформаційне агентство «Економічна правда».

Як допомогти фермерам і малим агрокомпаніям отримати доступ до фінансування, яке знадобиться їм для придбання землі в разі запуску ринку? Відповідь на це питання — ключ до успіху реформи.

Один з головних страхів фермерів, які виступають проти ринку землі, — як їм конкурувати з агрохолдингами та великими покупцями без достатнього фінансового ресурсу.

Як показали дискусії з банкірами та аграріями, головна проблема в кредитуванні банками малих фермерів в Україні — не відсутність кредитних ресурсів у банків і навіть не вартість обслуговування позик.

Якщо в ЄС для виходу "в плюс" потрібно вирощувати злакові на 500 га і більше, то в Україні це виходить і на 100 га. З урахуванням величини маржі вартість позик — не найбільша перешкода для доступу до фінансування.

Стримує кредитування відсутність у невеликих аграрних компаній та фермерів ліквідних застав, фінансової грамотності та культури ведення звітності. Якщо другу і третю проблеми можна вирішувати шляхом навчання фермерів, то перша проблема — це прерогатива держави.

Проведений Світовим банком у 2016 році аналіз 60 державних програм часткового гарантування кредитів у 54 країнах показує, що майже всі ці програми самодостатні.

Одразу після запуску ринку землі реальної ринкової ціни на землю в конкретному районі ще може не бути. Банки, надаючи кредити під такі ділянки, працюватимуть з "віртуальною" величиною, яка після становлення ринку може і збільшитися, і зменшитися.

Саме тому команда Світового банку разом з НБУ, Мінфіном, Мінекономіки і банківським співтовариством активно працює над тим, щоб часткове гарантування кредитів для малого і середнього агробізнесу з'явилося в Україні одночасно з появою ринку землі.

Часткове покриття ризиків може стати головним інструментом допомоги малим гравцям ринку в перші п'ять-сім років після старту реформи.

Інтерв'ю
Гу­с­та­во Джан­кей­ра, пре­зи­дент Бра­зильсь­ко­го сільсько­го­с­по­дарсь­ко­го то­ва­ри­ст­ва
Один із факторів успіху аг­росек­то­ру Бразилії — агра­ні роз­пи­ски. Детальніше про їх впровадження роз­повідає пре­зи­дент Бра­зильсь­ко­го сільсько­го­с­по­дарсь­ко­го то­ва­ри­ст­ва Гу­с­та­во
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     

1
0