Спецможливості
Новини

Що буде з українськими заробітчанами після карантину?

08.04.2020
972
Що буде з українськими заробітчанами після карантину? фото, ілюстрація

У цьому березні в Україну повернулася рекордна кількість українців — за повідомленням колишнього міністра Кабінету Міністрів Дмитра Дубілета, за минулий місяць в Україну в’їхало понад 270 тисяч українців — це найбільш масштабне повернення наших громадян за останні 4 роки.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на rubryka.

Пов’язано це, перш за все, з епідемією коронавіруса та забороною на роботу у багатьох містах Європи, куди українці приїжджали на заробітки.

За різними оцінками, з Європи виїхало від 5 до 10% робітників. Такий різкий відтік робочих турбує європейських підприємців, перш за все — фермерів у Польщі та Німеччині. В обох країнах ось-ось почнеться сезон збору спаржі, однак, Польща вже прийняла великий потік своїх громадян із Німеччини, і тепер вони отримають пріоритет у працевлаштуванні. Втім, польські фермери не впевнені, що конкурс на вакансії буде високим, адже ставки, які вони пропонують, здадуться занадто низькими для поляків, а українців, які все ще не повернулися на батьківщину, залишилося не так багато.

Німеччині такого припливу громадян, які погодилися б на польові роботи, немає. За даними міністерства сільського господарства ФРН, до кінця травня ця галузь потребує близько 100 000 сезонних робітників. Однак через введену в Німеччині заборону на в’їзд із-за кордону, в країну змогли потрапити тільки близько 20 000 сезонних робітників. Фермери сподіваються на те, що до червня ситуація зміниться, кордони знову відкриють, і українці з поляками повернуться до Німеччини.

Уряд ФРН зараз розглядає ініціативу про спрощення в’їзду заробітчан. Крім того, німецький Уряд планує залучити до роботи на полях і в теплицях у квітні й травні 20 000 німців – безробітних, студентів, шукачів притулку та людей з неповною зайнятістю. Однак фермерам така ініціатива не дуже подобається. 

Уряд Польщі в своєму плані антикризових заходів для економіки “Антикризовий щит” пропонує іноземцям із-поза меж ЄС, у яких закінчується термін дії віз і карт перебування, продовжити легальність їхнього перебування в Польщі на термін дії епідемії плюс 30 днів — цей закон вже набув чинності. 

У Брюсселі також задумалися про необхідність спрощення в’їзду для іноземців-робітників. Перш за все це хочуть зробити для сезонних працівників та лікарів.

Володимир Зеленський заявив про те, що має намір утримати всіх українських заробітчан, які вимушено повернулися на Батьківщину. Він зазначив, що знання і вміння працівників будуть корисними для України і закликав Уряд створити мільйон робочих місць. Ще в лютому 2020 колишній Прем’єр-міністр Гончарук ставив таку мету на найближчі 5 років. У 2020 році, згідно з урядовою програмою “Економічна стратегія: зростання через інвестиції” повинно було з’явитися лише 200 000 нових вакансій.

Міністр сільського господарства ФРН Юлія Клекнер і міністр внутрішніх справ Хорст Зеегофер досягли згоди в питанні в’їзду іноземців на територію країни. Німеччина дозволить в’їзд для 40 000 сезонних робітників зі Східної Європи у квітні, а також для аналогічної кількості в травні цього року.

У Польщі українські мігранти можуть розраховувати не тільки на продовження термінів перебування, а й на допомогу в оформленні документів. 

Що до обіцяних українським Президентом мільйона вакансій — тут все впирається в інвестиції США, залучення яких ставилося під сумнів ще до початку кризи, пов’язаної з коронавірусом. На думку експертів, робочі місця так і не будуть відкриті. Принаймні, в найближчий час. Найімовірніше, після відкриття кордонів українці вирушать на свої робочі місця, які вони покинули на час карантину.

 

Ключові слова: карантин, заробітчани, ЄС

Інтерв'ю
Малі запаси вологи та відсутність опадів в період березень-квітень формують певні обмеження для вирощування даної культури. Так, на 10 квітня ц. р. залежно від типів грунтів, у південних регіонах, запаси вологи складали в метровому шарі 60... Подробнее
доцент Львівського національного аграрного університету, канд. с.-г. наук Ігор Дидів (ліворуч) і співвласник компанії "Тетра-Агро" Сергій Прокопенко (праворуч)
Доцент кафедри садівництва і овочівництва Львівського національного аграрного університету, кандидат сільськогосподарських наук розповів сайту «Пропозиція» про нові дослідження і їх результати.                     - Зараз пора літніх... Подробнее

1
0