Спецможливості
Аналітика

Що буде з ринком олійних?

14.05.2021
24597
Що буде з ринком олійних? фото, ілюстрація

В останні місяці встановилися настільки високі ціни на соняшник і олію з нього, що це стало несподіванкою для більшості учасників ринку. Тепер усі знаходяться під враженням рекордних за кілька років цін, намагаючись спрогнозувати, як довго вони протримаються і почому вдасться продати соняшник у новому сезоні.

 

 

 

 

Нинішній стрибок цін став несподіванкою навіть для більшості сільгоспвиробників і трейдерів через те, що, як відзначають аналітики, на ціни впливало не тільки зниження валового збору соняшнику в 2020 році. Ціни на соняшник додатково штовхали вгору зниження пропозиції і, як наслідок, зростання цін на ринку товару-замінника (пальмової олії) та поява спекулятивного капіталу внаслідок емісії, проведеної всіма провідними економіками світу з метою подолання негативних наслідків локдауну для бізнесу та домогосподарств. Спекулятивний капітал зазвичай спочатку надходить на фондовий ринок, потім іде в нафтові ф’ючерси й золото, далі — у ф’ючерси на пшеницю та кукурудзу, і врешті — у ф'ючерси на сою та олії. І нинішнього сезону вкладення спекулятивного капіталу у ф’ючерси на пшеницю, кукурудзу та сою досягли $50 млрд — небувалого з 2012 року рівня.

Фактор спекулятивного капіталу не може тривати довго, тим більше, що провідні економіки світу завдяки масовій вакцинації вже зараз послаблюють карантинні обмеження. Як додав представник міжнародної брокерської компанії StoneX Метт Еммерманн, з початку століття на українському ринку соняшнику та олії спостерігалось кілька періодів рекордно високих цін, і кожен з них тривав не більше кількох місяців. Врешті, багато споживачів скорочують обсяги покупок олії через її дорожнечу. Так, через високі ціни імпорт соняшникової олії до Індії в 2020/21 МР (який у цій країні триває з 1 листопада по 31 жовтня), за прогнозами, знизиться до 1,75 млн т порівняно з 2,52 млн т у попередньому сезоні, зокрема, імпорт з України знизиться з 1,85 до 1,3 млн т.

Водночас ціни на товари-замінники продовжуватимуть надавати підтримку цінам на соняшникову олію і, відповідно, на соняшник. Посуха, яка донедавна стояла в Південній Америці, погіршила урожай сої, що був зібраний цієї весни. А посуха в канадських преріях, що спостерігається протягом останнього місяця, загрожує врожаю ріпаку. Рекордні ціни спостерігаються і в сегменті пальмової олії, що теж надає підтримку цінам на соняшникову олію. І повернутися на рівень, який спостерігався до стрибка, вони не зможуть ще кілька років: розширення плантацій зараз призведе до зростання виробництва лише через 3–4 роки.

Аналітики різних брокерських та трейдерських компаній сходяться на думці, що ті кілька місяців, що залишились до початку нового сезону, на ринок соняшнику та соняшникової олії чекає нестабільність. Представник української брокерської фірми Spike Bpokers Сергій Невський додав, що не радить тримати соняшник зараз.

Новий сезон, згідно прогнозів, з агрономічної точки зору має бути сприятливим. Аналітики відзначають, що за останні два місяці в Україні накопичення вологи в ґрунті за рахунок опадів було на більшій частині території вищим за норму. Дехто з них вважає, що накопиченої в ґрунті вологи вистачить, щоб соняшник без проблем сформував урожай. Тим більше вони не бачать проблеми у відставанні темпів сівби соняшнику від минулорічних як в Україні, так і в Росії, прогнозуючи, що сільгоспвиробники його надолужать.

Відтак у нинішньому році очікується суттєве зростання валового збору соняшнику — як за рахунок розширення посівних площ, так і завдяки очікуваному збільшенню врожайності. Так, в «АПК-Інформ» прогнозують, що цього року соняшником засіють 6,9 млн га і зберуть його 16,6 млн т. Індійська брокерська компанія Sunvin, що спеціалізується на олії та олійних, прогнозує валовий збір соняшнику в Україні в межах 15,6–16 млн т. Російський агрохолдинг і трейдер «Русагро» взагалі очікує цього року від України рекордів — як за посівною площею (7,1 млн га), так і за валовим збором (16,7 млн т).

Зростання врожаю соняшнику очікують не тільки в Україні. Головний аналітик сільськогосподарських товарів «Русагро» Володимир Жилін прогнозує рекорди по соняшнику і в Росії — відповідно 9,2 млн га і 15,5 млн т за другого в історії (після 2019 р.) показника врожайності в 16,8 ц/га. Sunvin дещо обережніша в своїх прогнозах: вона очікує від Росії цього року відповідно 8,9–9 млн га і 14,5–15,3 млн т. «АПК-Інформ» прогнозує валовий збір соняшнику в Росії на рівні 16,6 млн т.

А на світовому ринку соняшнику і олії є ще Казахстан і Євросоюз, насамперед Румунія та Болгарія. Так, у Казахстані прогнозувати врожайність ще не беруться, але посівна площа, згідно оцінок Казахського зернового союзу і місцевої компанії «Північне зерно», зросте більш ніж на 12% до 845 тис. га після трьох поспіль років зниження.

В Євросоюзі Sunvin прогнозує валовий збір соняшнику в обсязі 9,8–10,6 млн т, а за сприятливих погодних умов — щонайменше 10,8 млн т. «АПК-Інформ» очікує від ЄС рекордного (принаймні за останнє десятиліття) валового збору — 10,9 млн т. Зокрема, в Румунії врожай соняшнику, за оцінками «АПК-Інформ», складе 3,3 млн т порівняно з 2,1 млн т торік, а в Болгарії — 1,9 млн т (торік — 1,7 млн т). Втім, жодна з цих двох країн не поб’є рекордів попередніх років.

В Аргентині, за прогнозами Sunvin, буде зібрано 3,2–3,6 млн т соняшнику, за прогнозами «АПК-Інформ» — 3,6 млн т, тоді як минулого року його зібрали 2,9 млн т. Остання очікує збільшення валового збору соняшнику і в Туреччині (з 1,6 до 1,8 млн т), повторення середнього результату останніх 5 років (близько 800 тис. т) у Молдові. І лише в Китаї, згідно прогнозів «АПК-Інформ», урожай соняшнику знизиться з торішніх 3,3 до 2,6 млн т. Таким чином, у світі валовий збір соняшнику, за прогнозами «АПК-Інформ», буде рекордним — 57,3 млн т, тоді як минулого року не вдалося зібрати й 50 млн т.

Таким чином, нинішнім високим цінам на соняшникову олію не втриматись. Про це вже зараз сигналізують форвардні ціни: поставки олії в жовтні на умовах FOB з чорноморських портів котируються на рівні $1120–1200 за тонну.

Sunvin прогнозує ціни на олію в українських портах у 3 кварталі цього року в межах $1530–1580 за тонну, в останньому кварталі цього року і в першому кварталі наступного — в середньому $1150 за тонну, в 2 кварталі 2022 р. — $1160–1210 за тонну. Володимир Жилін з «Русагро» вважає, що ціни на олії в новому сезоні знизяться, але все одно залишатимуться значно вищими, ніж у попередні кілька років. Зокрема, він очікує в наступному сезоні ціни соняшникової олії в чорноморських портах на рівні $1010 за тонну і в портах ЄС $1060 за тонну, ріпакової олії в європейських портах — $1120 за тонну, а соєвої — на рівні соняшникової. Пальмова ж олія в портах Малайзії, за його прогнозами, коштуватиме наступного сезону $800 за тонну.

Крім того, аналітики прогнозують, що повернеться до своєї нормальності сегмент високоолеїнового соняшнику: його виробники знову отримуватимуть націнку, яка минулого сезону зникла через закриття і перехід на режим роботи тільки на доставку додому закладів харчування в країнах ЄС.

Втім, якщо погода підведе аграріїв, соняшникова олія, як вважає Метт Еммерманн, може подорожчати і вище $2000 за тонну.

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Ще 2021 року Міністерство у справах ветеранів України розпочало роботу з підготовки Стратегії розвитку ветеранського бізнесу до 2030 року (mva.gov.ua). Успішний ветеран-підприємець, який активно розвиває власну справу, свою громаду та... Подробнее
Николай Сафонов
Потенціал зростання органічного сегменту великий, його частка може досягти 5-10%. Тоді як поки що в Україні на нього припадає це менше 0,1% від загального споживання продуктів харчування. І статися це може в найближчі 5-10 років. Багато що... Подробнее

1
0