Спецможливості
Технології

Чортополохівка у культурних посівах

07.09.2009
2142
Чортополохівка у культурних посівах  фото, ілюстрація

У цьому матеріалі ми розглянемо чортополохівку як потенційного шкідника у посівах сільськогосподарських культур. Спеціалісти та аграрії-практики мають знати про цю комаху достатньо, щоб бути готовими захистити від неї культурні рослини.

У цьому матеріалі ми розглянемо чортополохівку як потенційного шкідника у посівах сільськогосподарських культур. Спеціалісти та аграрії-практики мають знати про цю комаху достатньо, щоб бути готовими захистити від неї культурні рослини.

Дедалі відчутніше позначається вплив діяльності людини на природу. Не лише вчені, а й звичайні пересічні громадяни замислюються над тим, що, порушуючи баланс взаємовідносин усього живого у природі, людина створює загрозу подальшому його існуванню на Землі.
Безвідповідальне ставлення деяких "горе-господарників" до землі, з різних причин незорані, незасіяні, покинуті поля, що заростають бур'янами чи падалицею, спричиняють формування в агроценозах своєрідних резервацій нетрадиційного комплексу комах, кліщів, які існують у природі як звичайні види, й не мають господарського значення. Їх розвиток і шкідливість інтенсивнішають, розповсюдження набуває масштабності, а поведінку важко спрогнозувати.
Саме це в поведінці лускокрилої комахи - чортополохівки - відбувається цьогорічної вегетації з кінця червня - початку липня в посівах сої, кукурудзи, соняшнику окремих поліських і степових областей. У посівах зазначених вище культур Вінницької, Київської, Сумської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької областей спеціалістами інспекцій захисту рослин виявлені осередки високої (2-8 і більше екз. на рослину) чисельності гусениць чортополохівки, які, розвиваючись спочатку на бур'янах, а потім рослинних культурах, пошкодили 18-69% рослин останніх.
Поширена на всіх континентах, відсутня лише в Південній Америці та Антарктиді. На думку багатьох авторів і дослідників, всі чортополохівки, які навесні з'являються в Центральній і Північній Європі, є мігруючими метеликами з південніших частин ареалу. Досліджено, що зграї перелітних метеликів чортополохівки прямують за теплими течіями повітря.
Чортополохівка - це невтомна мандрівниця, яка здатна подолати відстань до 5000 км. Відомий вчений Чарльз Дарвін під час своєї навколосвітньої подорожі на кораблі "Бігль" був приємно вражений, коли одного разу у відкритому морі сила-силенна яскравих метеликів обсіла всі щогли корабля. Відпочивши, метелики здійнялися в небо, продовжуючи політ.
Відомі так звані масові "вторгнення" метеликів, як це спостерігалося на Британських островах у 1948 р., в Північній і Західній Європі - 1957 р. У 40-х роках у США на плантаціях сільськогосподарських культур гусениці чортополохівки знищили всі бур'яни. Тоді фермери звернулися до влади з проханням щороку розмножувати цю комаху для дальшого використання у боротьбі з бур'янами. На території України масовий літ метеликів і шкідливість гусениць відзначали в 1985 та 2007 роках.
Завдяки своєму строкатому забарвленню, чортополохівка стала об'єктом незвичайного бізнесу - розведення метеликів як оригінальної прикраси урочистих церемоній. Що може бути яскравіше, ніж живий феєрверк із метеликів, що здіймаються в небо...
В умовах нашої країни чортополохівка може розвиватися в двох-трьох поколіннях залежно від агрокліматичної зони.
Морфологічні ознаки. Метелик у розмаху крил - 50-60 мм, світло- червоного або яскраво-коричневого кольору. Статевий диморфізм виражений слабко. На передніх крилах малюнок із чорних смуг, білих плям біля вершин і звивистою чорною поперечною смужкою за зовнішнім краєм. Знизу передні крила рожеві з чорно-білим малюнком. Задні крила зверху з чорними поперечними смужками та окоподібними плямами по зовнішньому краю, знизу - ясно-бурі з мармуровим малюнком і синьо-жовтими окоподібними плямами по зовнішньому краю. Метелики полюбляють живитися нектаром різноманітних диких і культурних рослин, зазвичай це чортополох колючий (будяк акантоподібний), звідкіля й походить така незвичайна для метелика назва.
Яйце зеленого забарвлення, видовжене, заввишки до 1,5 мм, з характерними 16 поздовжніми реберцями. Гусениця до 40 мм, темно-сіра або майже чорна, з жовтими смугами вздовж спини та боків, жовтими великими шипами, розмішеними в один ряд на кожному сегменті (крім першого), голова чорна. Лялечка 25-30 мм, сіро-коричневого забарвлення, на спині - низка зубчастих горбочків і блискучі золотисті, а з боків - матові плями.
Після тривалого періоду додаткового живлення на квітучих бур'янах та інших нектароносах метелики відкладають яйця, розміщуючи їх поодинці на листя, віддаючи перевагу бур'янистій рослинності. Відклавши яйця, метелики гинуть. Через 7-12 днів з яєць відроджуються гусениці. Зазвичай вони харчуються на бур'янах - кропиві, осоті, чортополоху, підбілі, інших, де відродилися з відкладених яєць. Гусениці скелетують листя, скріплюючи його павутинками. У роки масової появи, знищивши бур'яни, гусінь відчутної шкоди може завдати рослинам сої, соняшнику, рицини, конопель, овочевих і баштанних культур, іншим, передусім, засміченим посівам. На присадибних ділянках не нехтують також айстрами, лавандою, артишоком тощо.
 Через 20-30 днів гусениця закінчує живлення і, прикріплюючись анальним кінцем до рослини або іншого предмета, перетворюється на висячу лялечку. Через 12-18 днів із лялечки вилітають метелики нового покоління. Друге і третє покоління розвиваються в липні - вересні. Залежно від агрокліматичних умов другої половини літа, одночасно можна виявити всі стадії розвитку чортополохівки (зазвичай, у степовій зоні України). У цих районах можлива зимівля виду на стадії імаго або (рідше) лялечки.
Слід зазначити, що у 2007 році на неугіддях, у посівах просапних культур Донецької, Луганської, Харківської, інших областей Степу та східного Лісостепу спеціалісти державних інспекцій захисту рослин відзначали осередки високої чисельності гусениць першого і другого поколінь. Тоді за чисельності 1-5 екз. на рослину гусениці пошкодили 5-10% рослин сої, соняшнику. Поява та розвиток цієї лускокрилої комахи у значній чисельності на посівах сільськогосподарських культур цьогорічної вегетації у низці областей Лісостепу та в Житомирській, Львівській областях поліської зони викликала потребу у хімічному захисті культурних рослин для локалізації вогнищ масового розвитку.
Виникає питання, чому ця "яскрава особистість" масово "завітала" на наші культурні посіви? Невже їй, космополіту, не вистачає достатньою мірою простору та кормових рослин? Ми не відхиляємо припущення, що "мігруючу" комаху у такій чисельності занесло на територію України повітряними течіями. Однак, найімовірніше, виникнення осередків чортополохівки та пожирання в них гусеницями культурних рослин не випадкове. Порушення технологій землеробства, кинуті забур'янені площі стали першочерговим місцем резервації, звідки комаха переселяється на соковиті рослини культур. А цьогорічні посушливі погодні умови (температура тривалий час в травні-червні вище 30°С) сприяли нагромадженню суми ефективних температур для інтенсивного розвитку всіх стадій комахи.
За появи осередків гусениць посіви захищають рекомендованими для культур інсектицидами за відповідними технологіями. На присадибній ділянці рекомендовано механічне збирання гусениць та подальша локалізація їх.
Звичайно, в умовах сьогодення, завдяки достатньому наповненню ринку пестицидів, аграрії доволі озброєні для захисту своїх угідь. Однак не завадить порадитися із спеціалістами захисту рослин щодо правильного вибору ефективних інсектицидів, які пропонують фірми-постачальники. А, головне, слід старанно доглядати за посівами, передусім, не допускати їхньої забур'яненості і межуючих угідь, зокрема улюбленими чортополохівкою будяками.

Т. Гук,
головний спеціаліст Головдержзахисту

Інтерв'ю
Ірина Чернишова
Зараз стрімкі зміни, передусім у технічній сфері, охопили навіть аграрний сектор, який має репутацію чи не найконсервативнішої галузі економіки. Не дивно, що часто зусилля власників господарств, спрямовані на впровадження змін, зустрічають... Подробнее
Серед аграріїв ходять чутки про можливе банкрутство деяких крупних дилерів ЗЗР. У зв’язку з цим як дистрибутори, так і покупці ЗЗР усе частіше замислюються над тим, що далі буде з ринком пестицидів, як він працюватиме, як зміниться правила... Подробнее

1
0