Спецможливості
Новини

Чи ввозитимуть м’ясо з Польщі?

15.07.2008
799
Чи ввозитимуть м’ясо з Польщі? фото, ілюстрація
Історія про непорозуміння, пов’язані з підписанням документів на переговорах ветеринарних і митних служб України й Польщі на початку травня. І чим це нагадує “м’ясо-молочну війну”, яку оголосила нам Росія...

За повідомленням прес-служби Мінагрополітики, на переговорах ветеринарних і митних служб України й Польщі, що відбулися 5 травня під керівництвом голови ветслужби України І. Бісюка й головного ветеринарного лікаря Польщі К. Яжджевськи, досягнуто низки домовленостей щодо ввезення м’яса й м’ясопродуктів в Україну з території Польщі.
Нагадаємо, що 26 березня ветслужба України запровадила тимчасову заборону на ввезення м’яса й м’ясопродуктів із Польщі, Білорусі та Молдови в зв’язку з випадками надходження згаданої продукції із цих країн без відповідних ветеринарних документів (13 квітня дозвіл на постачання м’яса й м’ясопродуктів в Україну одержали дев’ять проінспектованих підприємств Білорусі).
За повідомленням прес-служби Мінагрополітики, сторонами узгоджено зразок документів, що мають супроводжувати м’ясні вантажі, які надходять із території Польщі в Україну, і декларацію на повернення українськими ветеринарними органами. Відтак, польська сторона здійснюватиме відповідні процедури з м’ясом і м’ясними виробами, в разі якщо їх поверне українська сторона.
Вимогами української сторони є обов’язкова наявність супровідних ветеринарних документів про вироби тваринного походження, виданих відповідними органами країни-виробника, а також щоб м’ясо й м’ясні вироби, експортовані з Польщі в Україну, та ті, які перевозять транзитом через територію ЄС, виходили з території Польщі через прикордонні переходи, на яких здійснюється прикордонний ветеринарний контроль. Польська сторона із цими вимогами погодилась.
Ветеринарні служби Польщі зобов’язалися повідомляти українських колег про вивезення кожної партії м’яса й м’ясних виробів із Польщі в Україну, а також із Польщі через Україну в Молдову. Крім того, досягнуто домовленостей, що польська митна служба повідомлятиме українську митну службу про вантажні машини й мікробуси, які перевозять м’ясо й м’ясні вироби без ветеринарних свідоцтв.
Українська сторона передала Польщі змінені ветеринарні свідоцтва на ввезення в Україну свинини, консервів, ковбасних і готових м’ясних виробів, молока й молочних виробів, готових кормів і добавок до кормів тваринного та рослинного походження тощо.
Прес-служба Мінагрополітики України повідомила також, що українська сторона передала ще й список польських м’ясопереробних підприємств, яким дозволено експортувати м’ясо та м’ясні вироби в Україну. Ветслужба Польщі передасть українській стороні списки польських м’ясопереробних підприємств, які хочуть експортувати свою продукцію в Україну.
Українська сторона пропонує, щоб ветеринарний прикордонний контроль під час експорту був обов’язковим на кордонах між Україною та іншими державами Європейського Союзу.
Однак у питанні відкриття українського ринку для польських м’ясних виробів, що очікувалося з 20 травня, існують проблеми. Протокол про поновлення поставок в Україну м’яса з Польщі виявився таким, що не має законної сили, оскільки його підписали лише представники польської сторони. Про це, за інформацією кореспондента Укрінформу у Варшаві, повідомив на прес-конференції в м. Ченстохова віце-прем’єр та міністр сільського господарства Польщі Анджей Леппер.
Домовленість про поновлення поставок м’яса в Україну базувалася на “Протоколі зустрічі ветеринарних та митних служб Республіки Польща та України” від 5 травня 2006 р. Саме під цим документом, за словами директора прес-бюро Міністерства сільського господарства Польщі М. Ксьонжек, свої підписи поставили тільки представники Польщі.
За інформацією Укрінформу, польська щоденна газета Dziennik повідомила, що під час перемовин представників Польщі з міністром сільського господарства України О. Баранівським за тиждень після зустрічі ветеринарних і митних служб України й Польщі (про яку йшлося вище) українська сторона звинуватила польських колег у невиконанні деяких положень домовленостей. А це, за словами А. Леппера, “робить проблематичним” питання поставок м’яса з Польщі в Україну з 20 травня.
Міністр сільського господарства Польщі попередив, що така ситуація змушує його зробити висновки, наслідком яких буде втрата посад деякими його підлеглими. Вже стало відомо про відставку головного ветеринарного лікаря Польщі, але пан Яжджевський не коментує причину своєї відставки з посади головного ветлікаря.
Водночас голова Спілки експортерів та імпортерів м’яса “Польське м’ясо” В. Хоїнський в прямому ефірі на одному з телеканалів запевнив, що одержав від головного ветеринарного лікаря Польщі затверджений українською стороною перелік польських підприємств, які можуть здійснювати експорт м’ясних виробів до України.
Чому така майже детективна історія стала можливою із дружньою Польщею, нашим стратегічним партнером та фактично нашим “адвокатом” в ЄС? Може, це непорозуміння, наївність чи неуважність поляків та недбалість українських урядовців, що приймали польську делегацію? Менш за все хотілось би думати, що це така собі хитрість українців. Чи намагання відтворити дії Росії по відношенню до України — адже щось таке ми вже проходили? Нам достеменно про це невідомо. Незрозуміло, чому всі ті проблеми з надходженням продукції без відповідних ветеринарних документів не вирішили в робочому порядку, без таких жорстких заходів на кшталт ембарго та збитків у вітчизняних покупців і їхніх зарубіжних партнерів.
Проте висловлювання українського міністра сільського господарства 15 травня в бесіді з журналістами (приводом для спілкування було проведення українсько-данського круглого столу) свідчать швидше про те, що Україна не згорає від бажання пустити польське м’ясо, особливо свинину, на свою територію. О. Баранівський навів приклад увезення з Польщі свинини, яка за документами коштувала 50 центів ($0,50) за кілограм (ми припускаємо, що йдеться про м’ясо в тушах чи напівтушах), тоді як у польських супермаркетах ціни в кілька разів вищі.
У нас роздрібні ціни ще вищі, а ситуація така, що в здешевленні свинини, в т. ч. за рахунок постачань із Польщі, українські урядовці не зацікавлені. Так, ідеться про захист внутрішнього ринку, але чи це привід нехтувати демократичними принципами в торгівлі? Ми йдемо в СОТ чи ні? Може, наші урядовці — як ті Лебідь, Рак та Щука з відомої байки Крилова? Коли ж ми побачимо продуману стратегію, єдиний курс — чіткий та зрозумілий?
Про стратегію та мрії. Сподіваємось, що до того часу, коли цей матеріал читатимуть наші читачі, хоча б “м’ясо-молочні непорозуміння” в стосунках із Польщею буде усунено. Польській стороні на майбутнє радимо бути уважнішими і перевіряти, що усі усні домовленості з українською стороною оформлено письмово належним чином.


Марина Моісеєва

Інтерв'ю
Останнім часом площа пустельних і непродуктивних земель в світі постійно зростає. Пустелі вже займають понад 17 млн км2 або близько 12% всієї поверхні суші. Вчені всього світу стурбовані такою
Ірина Чернишова
Зараз стрімкі зміни, передусім у технічній сфері, охопили навіть аграрний сектор, який має репутацію чи не найконсервативнішої галузі економіки. Не дивно, що часто зусилля власників господарств, спрямовані на впровадження змін, зустрічають... Подробнее

1
0