Спецможливості
Статті

Чи настане полегшення на ринку яловичини?

05.06.2008
624
 Чи настане полегшення на ринку яловичини?	 фото, ілюстрація
Чи настане полегшення на ринку яловичини?

Чи настане полегшення на ринку яловичини?

Закиди з усіх сторін, руйнівні ціни...
Нерви тваринників останніми тижнями не витримують. Коли, нарешті, хатинка повернеться обличчям до них, а не до лісу?.. Крок уперед, два назад — за цією схемою у Брюсселі проходять дебати щодо заходів боротьби з кризою коров’ячого сказу.
Черепашачим ходом просувається, наприклад, акція масової закупівлі тварин. Знову й знову окремі члени Євросоюзу відхиляються від курсу своїми особливими забаганками. А ситуація на ринку яловичини залишається поки що невтішною.

Втручання держави важливе,
але не вирішує конфлікту
Схожа ситуація і на ринку молодняку (бичків). Обсяги ринку стабілізувались на 80% від звичайних, в основному завдяки масовому експорту до Росії. Не існує абсолютного захисту від обвалу цін у випадку, якщо, наприклад, проваляться переговори з російськими замовниками. В одному сходяться знавці ринку: Брюссель занадто оптимістично підійшов до кризи коров’ячого сказу. Надлишкова пропозиція в межах ЄС у кращому разі становитиме 1,5 млн т, але, ймовірно, може перевищити усі 2,5 млн т. Тому закупівля та знищення 500 000 т яловичини зовсім не в змозі стабілізувати ринок на тривалий час.
Програма заходів виходу з кризи, підтримана ЄС,
охоплює серед інших такі пункти:
m Акція скуповування худоби, старшої 30 місяців, триватиме до кінця року. Через те що спалювання м’яса викликало хвилю незадоволення у деяких країнах, м’ясо може бути як знищене, так і залишене на складах. Вирішувати це країни — члени ЄС будуть самостійно. Витрати на зберігання лягають на їхні плечі.
m Введення обмеження числа тварин на господарство — до 90 особин.
m Зниження прав на дотації від 2 одиниць ВРХ до 1,8 одиниць ВРХ на гектар.
m З 1 липня 2001 року тестування тварин, старших 30 місяців, обов’язкове.
Планується ввести в дію ці заходи з початку 2002 року.
У Брюсселі обгрунтовують це так: щорічне виробництво зменшиться таким чином на 450 тисяч особин. Крім того, це буде полегшенням для бюджету ЄС, оскільки число субсидій зменшиться на 800 тисяч євро.
Експерти сумніваються, що план єврокомісара Фішлера буде підтриманий міністрами сільського господарства. Якщо так, наслідки будуть фатальними. Пропозиції на зразок “Рости у нас невигідно!” – кардинальний поворот порівняно з рішеннями “Агенда’2000”. Тоді за мету була визначена “посилена орієнтація на світовий ринок та підтримка перспективних та конкурентоспроможних сільськогосподарських підприємств в межах ЄС”.
Для господарств, які володіють великими площами та задумувались над розширенням потужностей або вже зробили перші кроки у цьому напрямі, обмеження кількості худоби може стати катастрофічним. Не сьогодні–завтра вони можуть опинитись перед купою уламків — адже в них украли перспективу.
У будь-якому разі є шляхи, що обіцяють успіх. Приклад: з 1996 по 1999 в ЄС з ринку було вилучено майже 2,8 млн телят в рамках премії за дострокову (ранню) реалізацію та ще 3,6 млн штук через геродес-премію. Хоча для відгодівельних господарств ціни на закупівлю телят виросли, разом з тим виробництво яловичини було помітно скорочене, а кінцевий прибуток від продукту забою зріс.
ЄС загрожує нова гора м’яса
Фактом залишається: у країнах ЄС щороку виробляється близько 7,7 млн т яловичини. Крім того, досі імпортувалося від 380 тис. т до 400 тис. т. Експорт у треті країни становив близько 800 тис. т. Це означає, що до нинішнього моменту на території ЄС споживалося 7,3 млн т яловичини, панував роками встановлений баланс. Проте з початку кризи все змінилося.
У більшості держав — членів ЄС споживання яловичини різко скоротилося (див. діаграму 1). За даними Європейської комісії, Франція та Італія — головні європейські споживачі яловичини — переживають падіння попиту на 40%. У Греції, де в ресторанах подають знамениті телячі шашлики, споживання впало на 50%. Середній рівень цін на яловичину в країнах ЄС знизився більш ніж на 25%.
Найбільшого фіаско зазнав німецький ринок яловичини — за найновішими оцінками, він скоротився удвічі. Великобританія, Швеція та Фінляндія останнім часом уже декларують невелике зростання обсягів ринку. Однак ціни і в цих країнах надзвичайно неприємні для виробників.
У середньому по ЄС, як вважають експерти, треба розраховувати на падіння споживання яловичини на 25—30%. Якщо не спаде напруга, доведеться цього року 1,8—2,2 млн т м’яса продати додатково у країни за межами ЄС, щоб встановити рівновагу на ринку. Навіть якщо споживання в ЄС знову стабілізується на 85% кількості 2000 року — а на це сподівається Брюссель, — все одно, згідно з розрахунками, залишається надлишок мінімум 1,1 млн т.
Та навіть ця цифра оманлива, адже вона базується на припущенні, що і далі з країн ЄС буде експортуватися близько 800 тис. т яловичини щороку. Реальність бачиться по-іншому: експерти прогнозують падіння вивозу на 300—400 тис. т. Торгові стосунки ЄС з іншими країнами ледве жевріють. Усі традиційні країни-імпортери поки що закрили кордони для ввезення живої худоби чи яловичини з ЄС. Хоча тепер знову йде поставка великих партій до Росії, оскільки виставлені ЄС ціни поза конкуренцією низькі. Крім того, Брюссель гарантує вигідне страхування на випадок збитків. Та ці обсяги продажів не покривають втраченого масиву збуту в інших країнах.
Сьогодні для балансу на ринку яловичини це означає: в ЄС нагромаджується купа м’яса, яку поки що навіть уявно неможливо продати. За оцінками, це від 1,5 до 2,5 млн т, а то й більше, лише на 2001 рік. Це третина загального річного обсягу ЄС. Що робити з цією масою, щоб не завантажити ринок на роки вперед?
Скуповування:
нічого неможливого немає
Європейський союз виділив $833 млн на систему заходів для подолання наслідків лиха. За планом, з 1 січня 2001 р. всі корови, старші 2,5 року, м’ясо яких призначено для використання у харчовій промисловості, повинні бути спочатку протестовані на наявність збудника губчастої енцефалопатії. Особини, які з якоїсь причини не були протестовані, підлягають забою. Справжнім полегшенням стало прийняте наприкінці 2000 року рішення про скуповування в межах ЄС близько 2 млн т старих тварин, головним чином корів старших 30 місяців, із них приблизно 400 тисяч у Німеччині. Усього до кінця червня цього року з ринку має бути вилучено 500 тис. т м’яса. На практиці це означає: відшкодування виплачують безпосередньо виробникам, суму вираховують залежно від забійної маси, а не від категорії якості продукції. Класифікація не передбачена. Кожну тушу тестують на коров’ячий сказ. Відшкодування виплачується тільки за тварин, у яких не виявлено сказу. Особливо небезпечні частини туш знищують окремо. Решту — зазвичай через утилізаційний завод.
Принципово іншої альтернативи цьому заходу просто не існує:
m Поставки до Північної Кореї, яка бідує через голод у країні, в найкращому разі можуть становити 75 тис. т. Порівняно з 2,5 млн т, які повинні зникнути з ринку, це краплина в морі.
m Експортні угоди за зниженими цінами, певна річ, будуть обтяжувати власні ринки країн-замовників. Крім того, легко спрогнозувати скарги конкурентів до Всесвітньої організації торгівлі, що ускладнить поточні переговори.
m Витрати на зберігання м’яса на складах з великою вірогідністю перевищать майбутню продажну вартість.
Деякі країни ЄС, насамперед Франція та Ірландія, проводять з 2 січня 2001 року закупівлю з метою забою тварин. Акція триватиме лише до 30 червня 2001 року. Про можливе продовження терміну переговори ще ведуться. Французькі скотарі отримують повну компенсацію від ЄС (приблизно 1319 нім. марок/тварину). Майже 400 марок з цієї суми виплачує державна казна, решту платить ЄС. Хоча ціни на ринку у Франції також помітно впали, мова про зменшення розміру відшкодувань не йде. З Франції та інших країн — членів ЄС лунає критика на адресу Берліну, який зволікає зі скуповуванням яловичини. Незважаючи на прийняте урядом Німеччини 31 січня відповідне рішення, два тижні по тому ще велася дискусія про нюанси операції. Німеччина врешті повинна розвантажити власний ринок, оскільки через великий тиск пропозиції дешевого м’яса з Німеччини значно обмежується поле зростання цін по всій території ЄС. Причина затягування очевидна: це лягає тягарем на бюджет країни. Фахівці називають суму 380 млн німецьких марок.
Тож, щодо Німеччини ситуацію
можна охарактеризувати так:
m Коров’яче м’ясо на даний момент у Німеччині практично не продається навіть за найнижчими цінами. Майже всі виробники м’ясних та ковбасних виробів виключили яловичину з рецептур.
m Відправка частин туш до Данії чи Франції, хоч і пожвавилась останнім часом, однак не здатна збалансувати падіння попиту. Крім того, причина цього тільки у вкрай низьких цінах саме в Німеччині.

Основну проблему — дуже поганий попит — звичайно, однією акцією скуповування не вирішити. Після завершення програми знову створюється загроза утворення великого надлишку яловичини. Хіба що тільки справа повернеться на краще.

За матеріалами Top Agrar N2, 3 `2001
Переклад Сочки Любові

Інтерв'ю
Останніми роками різко почастішали нотифікації на українське зерно — скарги від іноземних покупців на наявність у ньому карантинних організмів. Фахівці стверджують, що таку ціну Україна платить за існуючу схему поборів з експортерів, які... Подробнее
Новітні системи обробітку ґрунту, насіннєвий матеріал від найкращих оригінаторів, нові підходи до живлення рослин, інтегровані системи захисту із залученням сучасних ЗЗР — все це стало звичним і пріоритетним для багатьох господарств... Подробнее

1
0