Спецможливості
Новини

Ціни на часник в Україні зросли вдвічі через коронавірус

22.03.2020
907
Ціни на часник в Україні зросли вдвічі через коронавірус  фото, ілюстрація

Поширення коронавірусу і наступний карантин викликав серед українців ажіотаж на імбир, лимони і часник - останній подорожчав в українських магазинах майже вдвічі. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.

"Ситуація з епідемією і правда внесла свої корективи і вплинула на багато груп товарів. Особливо на часник. Порівняно з 19-20 числами минулого місяця ціни виросли практично вдвічі", - йдеться в повідомленні. 

За словами експерта, на ціновий стрибок у сегменті часнику вплинуло одразу декілька чинників. 

"Перший - регіон, який зустрівся із суттєвими проблемами з коронавірусом - Китай. Саме Китай є головним постачальником цієї продукції в Україну, поставляючи при цьому 73% всього імпортованого Україною часнику", - повідомляє експерт. 

За його словами, епідемія в Китаї вплинула на розвал логістичних ланцюжків і поставки продукції не лише в Україну, а й в інші країни. 

"Якщо говорити про запаси вітчизняного часнику, ще в кінці лютого їх залишилося дуже небагато, тому більшу частину пропозиції на ринках становив саме імпортний часник", - відзначає Крамаренко. 

Схожа ситуація спостерігається і з імбиром - 56% від усіх поставок в Україну здійснюється з Китаю. 

"А другим важливим нюансом є психологічний чинник споживачів. Багато людей перелякані вірусом, і всіма способами намагаються убезпечити себе, збільшуючи при цьому споживання часнику, імбиру, лимону тощо", - наводяться в повідомленні слова Крамаренка. 

Експерт зазначив, що немає доказів того, що споживання цих продуктів захищає людей від коронавірусу, однак вони - додаткове джерело вітамінів і корисна їжа, яка зміцнює імунітет, а часник має певні антимікробні властивості.

 

Інтерв'ю
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     
Директор фірми "Скок Агро" Сергій Скок
Керівник стартапу, у якого вже з’явилося двоє конкурентів, - про важливість моніторингу ущільнення грунту, еволюцію методів вимірювання ущільнення і боротьбу з останнім.    - Ваш стартап «Скок Агро» зосередився на вдосконаленні методів... Подробнее

1
0