Спецможливості
Технології

Біологічні за­со­би в за­хисті рос­лин

16.01.2013
3182
Біологічні за­со­би  в за­хисті рос­лин фото, ілюстрація

В ос­танні де­ся­тиліття ста­ло оче­вид­но: зміни у біос­фері, спри­чи­нені діяль­ністю лю­ди­ни, сяг­ну­ли ве­ли­чез­них мас­штабів, що зму­шує го­во­ри­ти про гло­баль­ну еко­логічну кри­зу.

В ос­танні де­ся­тиліття ста­ло оче­вид­но: зміни у біос­фері, спри­чи­нені діяль­ністю лю­ди­ни, сяг­ну­ли ве­ли­чез­них мас­штабів, що зму­шує го­во­ри­ти про гло­баль­ну еко­логічну кри­зу.

Л. Ющен­ко,
канд. с.-г. на­ук, до­цент,
НУБІП Ук­раїни
   
Мас­штаб­не і без­гра­мот­не ви­ко­ри­с­тан­ня пе­с­ти­цидів мо­же при­зве­с­ти до не­пе­ред­ба­чува­них наслідків. На сьо­годні вже відо­мо, що ме­та­фос по­ру­шує хро­мо­сом­ний апа­рат лю­ди­ни, а ци­неб спри­чи­нює му­та­ген­ний ефект і зло­якісні но­во­у­тво­рен­ня. Крім то­го, в Ук­раїні на сьо­годні на­явні близь­ко 20 тис. т не при­дат­них для ви­ко­ри­с­тан­ня пе­с­ти­цидів. Од­нак, хай там як, а рос­лин­ництво бу­ло і за­ли­шається ос­нов­ною стра­тегічною га­луз­зю сільсько­го гос­по­дар­ст­ва Ук­раїни, рівень роз­вит­ку якої виз­на­чає про­до­воль­чу без­пе­ку дер­жа­ви, якість хар­чу­ван­ня на­се­лен­ня та здо­ров’я нації. Вирішаль­ною лан­кою в тех­но­логіях ви­ро­щу­ван­ня сіль­госпкуль­тур є за­хист рос­лин від шкідли­вих ор­ганізмів.
Відповідно до су­час­них ви­мог що­до якості вро­жаю зер­но­вих, пло­до­вих, ово­че­вих та інших куль­тур, тех­но­логії їх­ньо­го ви­ро­щу­ван­ня ма­ють пе­ред­ба­ча­ти мак­си­маль­не ви­ко­ри­с­тан­ня біологічних та інших нехімічних за­собів за­хи­с­ту.
То­му на перші по­зиції ма­ють ви­хо­ди­ти такі ме­то­ди:
   фізи­ко-ме­ханічний: пе­ред­ба­чає ви­ко­ри­с­тан­ня па­с­ток, термічне зне­за­ра­жен­ня, зби­ран­ня і зни­щен­ня шкідни­ка, але, він, на жаль, втра­тив свою ак­ту­аль­ність у ве­ли­ких гос­по­дар­ст­вах;
   аг­ро­технічний: містить різні сівозмі­ни, об­робіток грун­ту, стро­ки, нор­ми по­сі­вів, удо­б­рен­ня, зро­шен­ня. Ефек­тив­ний, хо­ча й тру­домісткий;
   біологічний: ефек­тив­ний та еко­ло­гіч­но без­печ­ний.
Біологічний за­хист рос­лин — це фун­да­мен­таль­но-при­клад­на га­лузь знань, пред­ме­том досліджень якої є біоа­ген­ти та біоре­гу­ля­то­ри — при­родні та ге­не­тич­но змінені ор­ганізми та їхні генні про­дук­ти.
До агентів біоме­то­ду на­ле­жать:
   хи­жа­ки, па­ра­зи­ти й ен­то­мо­па­то­ге­ни — про­ти шкідників;
   рос­ли­ноїдні тва­ри­ни та фіто­па­то­ге­ни — про­ти бур’янів рос­лин;
   ан­та­гоністичні мікро­ор­ганізми, їхні ме­та­боліти та індук­то­ри — стійкість рос­лин про­ти хво­роб рос­лин.
Суть біологічно­го за­хи­с­ту рос­лин по­­ля­гає у ви­ко­ри­с­танні про­ти шкідли­вих ор­ганізмів їхніх при­род­них во­рогів (хи­жа­ки, па­ра­зи­ти, гербіфа­ги) і про­дук­тів їхньої життєдіяль­ності (ан­тибіоти­ки, гор­мо­ни, фе­ро­мо­ни то­що).
   Го­ло­вна ме­та біологічно­го за­хи­с­ту рос­лин — от­ри­ман­ня ви­со­ко­якісної (еко­­логічно без­печ­ної) про­дукції за умо­ви збе­ре­жен­ня біологічно­го різно­маніт­тя біоце­нозів.
   На сьо­годні в Ук­раїні знач­ну ро­бо­ту з біоме­то­ду про­во­дять: Національ­ний уні­вер­си­тет біоре­сурсів і при­ро­до­ко­ри­с­ту­ван­ня Ук­раїни, Інсти­тут за­хи­с­ту рос­лин НА­АН Ук­раїни, Інсти­тут мікробіології, Інже­нер­но-тех­но­логічний інсти­тут «Біо­техніка» та інші на­укові ус­та­но­ви та ла­бо­ра­торії.
В ар­се­налі біологічно­го за­хи­с­ту рос­лин на сьо­годні є потрібний ком­плекс за­­собів, зо­к­ре­ма ен­то­мо­фагів і біоп­ре­па­ратів, які да­ють мож­ливість от­ри­му­ва­ти без­печ­ну рос­лин­ну про­дукцію.
Об­ме­жу­ва­ти чи­сельність ба­га­тоїд­них шкідників успішно вдається ен­то­мо­фа­гам: сте­по­вий кра­сотіл — Саlosoma denticolle Gebl. Жук та ли­чин­ка — хи­жа­ки дро­тя­ників, не­справжніх дро­тя­ників, гу­се­ниць підгри­за­ю­чих і ли­с­то­г­ри­зу­чих со­вок, вогнівок то­що; ро­гас — Rogas dimiliatus Spin. — ен­до­па­ра­зит гу­се­ниць підгри­за­ю­чих, зер­но­вої, пше­нич­ної со­вок і ка­ран­д­ри­ни, оліго­фаг; бан­хус сер­по­подібний — Ваnchus falcatoris — ен­­до­па­ра­зит гу­се­ниць мо­лод­ших віків ози­­мої та ок­лич­ної со­вок; га­б­ро­б­ра­кон за­туп­ле­ний — Habrobracon hebetor Say. — гру­­по­вий ек­то­па­ра­зит гу­се­ниць ба­вов­ни­ко­вої та інших со­вок, стеб­ло­во­го ме­те­ли­ка, мли­но­вої вогнівки та інших лу­с­ко­кри­лих, всьо­го па­ра­зи­тує на 60 лу­с­ко­кри­лих ко­ма­хах.
В ос­танні 20 років ви­яв­ля­ють ве­ли­кий на­уко­вий і прак­тич­ний інте­рес до ви­ко­ри­с­тан­ня в Ук­раїні та за кор­до­ном од­но­го з ен­то­мо­фагів — три­хо­г­ра­ми. Цією про­бле­мою зай­няті спеціалісти із 103 країн світу. Та­кою зацікав­ле­ності не ви­яв­ле­но до жод­но­го з відо­мих біоло­гіч­них за­собів за­хи­с­ту рос­лин.
   Три­хо­г­ра­ма є ос­нов­ним за­со­бом біо­ло­гічної бо­роть­би з ба­га­ть­ма ви­да­ми шкід­ників, а са­ме: ли­с­то­г­ри­зу­чи­ми та підгри­за­ю­чи­ми сов­ка­ми, луч­ним і стеб­ло­вим ме­те­ли­ка­ми, біла­на­ми, ли­с­товій­ка­ми (пло­до­жер­ка­ми) то­що.
В об­ме­женні чи­сель­ності різних ви­дів по­пе­лиць до­по­ма­га­ють афідо­фа­ги. Со­неч­ко 7-крап­ко­ве — Соссіnellа septempunctata L., со­неч­ко 13-крап­ко­ве — Hyppodamia tredecimpunctata L. — хи­жа­ки яєць, ли­чи­нок і до­рос­лої фа­зи зла­ко­вої, бу­ря­ко­вої, ка­пу­с­тя­ної та інших по­пе­лиць; зо­ло­то­очкa зви­чай­на — Chrysopa carnea Steph, що жи­вить­ся по­пе­ли­ця­ми та кліща­ми. Крім по­пе­лиць, поїдає ли­с­тоблішок та інші дрібні ви­ди.
На ос­нові ен­то­мо­па­то­ген­них мікро­ор­ганізмів ви­го­тов­ля­ють біологічні пре­па­ра­ти, тех­но­логічні у за­сто­су­ванні, без­печні для лю­ди­ни, теп­ло­кров­них тва­рин і на­вко­лиш­нь­о­го се­ре­до­ви­ща. Мікробіо­ло­гічні пре­па­ра­ти ха­рак­те­ри­зу­ють­ся ба­га­ть­ма пе­ре­ва­га­ми пе­ред хімічни­ми за­со­ба­ми за­хи­с­ту рос­лин: ви­со­ка біологіч­на ефек­тивність що­до спри­ят­ли­вих ви­дів; післядія, яка ви­яв­ляється у за­ги­белі шкідників у даль­ших фа­зах роз­вит­ку та по­коліннях; вибірковість дії; без­печність для ен­то­мо­фагів і ко­мах-за­пи­лю­вачів; ма­ла ймовірність ви­ник­нен­ня стійкості у ко­мах до ен­то­мо­па­то­ген­них мікро­ор­ганізмів; без­печність для лю­ди­ни й теп­ло­кров­них тва­рин; відсутність фіто­ток­сич­ності й впли­ву на спад­кові якості про­дукції; ма­лий термін очіку­ван­ня, мож­ливість за­сто­су­ван­ня у різні фа­зи роз­вит­ку рос­лин і відсутність за­гро­зи на­гро­ма­д­жен­ня ток­сич­них ре­чо­вин у на­вко­лиш­нь­о­му се­ре­до­вищі.
 Вірусні пре­па­ра­ти ство­ре­но на ос­нові вузь­ко­с­пеціалізо­ва­них ба­ку­ловіру­сів — поліед­ро­зу та гра­ну­ль­о­зу. Пре­па­ра­ти вірус­но­го по­хо­д­жен­ня на­зи­ва­ють­ся віри­на­ми.
 Вірин-НШ ство­ре­но на ос­нові віру­су ядер­но­го поліед­ро­зу не­пар­но­го шов­ко­пря­да — Ваculovirus (Рolyhedrovirus) reprimens НоІтs, Вірин-КШ ство­ре­но на ос­нові віру­су ядер­но­го поліед­ро­зу кіль­ча­с­то­го — Васulovirus (Роlyhedrovirus) пеustriae Lіра, Вірин-ОC ство­ре­но на ос­нові вірусів гра­ну­ль­о­зу — Baculovirus (Gra­nulovirus) euxoae Shdanov та ядер­но­го поліед­ро­зу — Васulovirus (Роlуhedrovi­rus) аgrotidis Lipa ози­мої сов­ки.
 Для ство­рен­ня бак­теріаль­них пре­па­ратів ви­ко­ри­с­то­ву­ють кри­с­та­ло­у­тво­рю­вальні бак­терії гру­пи Bacillus thu­ringiensis Berl. Бак­терії цієї гру­пи різнять­ся за се­ро­логічни­ми вла­с­ти­во­с­тя­ми та спе­к­т­ром дії на ко­мах. Ен­то­бак­те­рин роз­роб­ле­но у ВІЗРі на ос­нові Bacillus thuringiensis var.galleriae. Ви­ко­ри­с­то­ву­ють пре­па­рат на ово­че­вих куль­ту­рах про­ти біланів, ка­пу­с­тя­ної мо­лі, на пло­до­вих куль­ту­рах про­ти гу­се­ниць лу­с­ко­кри­лих, на цу­к­ро­вих бу­ря­ках, лю­церні у бо­ротьбі з луч­ним ме­те­ли­ком, під час об­роб­ки хме­лю про­ти ли­с­то­г­ри­зу­чих со­вок, луч­но­го та стеб­ло­во­го ме­те­ликів.
Ден­д­ро­ба­цилін ви­го­тов­ля­ють на ос­нові Bacillus thuringiensis var. den­drolimus, яку виділи­ли з хво­рих гу­се­ниць сибірсько­го шов­ко­пря­да. За­сто­со­ву­ють на посівах лю­цер­ни, цу­к­ро­вих бу­ряків і со­няш­ни­ку про­ти луч­но­го ме­те­ли­ка, со­вок, п’ядунів, на ово­че­вих куль­ту­рах — про­ти ка­пу­с­тя­них біланів і молі, вогні­вок, на пло­до­вих куль­ту­рах — про­ти яб­лу­не­вої, пло­до­вої мо­лей, п’ядунів, біла­на жил­ку­ва­то­го, зо­ло­то­гуз­ки, ли­с­то­війок, аме­ри­кансь­ко­го біло­го ме­те­ли­ка, кільча­с­то­го та не­пар­но­го шов­ко­прядів, яб­лу­не­вої пло­до­жер­ки, на ягідни­ках — про­ти п’ядунів, смо­ро­ди­но­вої ли­с­товій­ки, пиль­щиків, аг­ру­со­вої вогнівки.
   Біток­си­ба­цилін (БТБ) роз­роб­ле­но на ос­нові Bacillus thuringiensis var. thu­ringiensis, виділе­ної з хво­рих гу­се­ниць у Кри­му. Крім ен­до­ток­си­ну, містить тер­мо­стабільний ек­зо­ток­син. Ви­роб­ляється у спосіб гли­бин­но­го куль­ти­ву­ван­ня в рідко­му жи­виль­но­му се­ре­до­вищі з даль­шим сушінням без по­пе­ред­ньої се­па­рації. За­вдя­ки то­му, що в пре­па­раті містять­ся ток­си­ни двох типів, він ефек­тивніший про­ти ли­с­то­г­ри­зу­чих гу­се­ниць, ніж опи­сані ви­ще пре­па­ра­ти. Зо­к­ре­ма, Біток­си­ба­цилін ефек­тивніший про­ти ли­чи­нок ко­ло­радсь­ко­го жу­ка, гу­се­ниць ба­вов­ни­ко­вої сов­ки, ка­ра­д­ри­ни, лю­цер­но­во­го дов­го­но­си­ка, ка­пу­с­тя­ної му­хи, па­ву­тин­но­го кліща та інших шкід­ників. Ек­зо­ток­син ви­яв­ляє та­кож ові­цид­­ну дію, то­му об­роб­ка ним яй­це­кла­док ко­ло­радсь­ко­го жу­ка, кільча­с­то­го шов­ко­пря­да при­во­дить до за­ги­белі ли­чи­нок, що вип­ло­д­жу­ють­ся з яєць. Га­уп­син — біологічний пре­па­рат, ство­ре­ний на ос­нові бак­терії Pseudomonas aureofaciens. Рідкий, титр — не мен­ше 10×109 жит­тє­здат­них клітин/мл. Ре­ко­мен­до­ва­ний про­ти гу­се­ниць яб­лу­не­вої пло­до­жер­ки, які відро­д­жу­ють­ся (5–7 л/га), 1–2 об­роб­ки че­рез 7–10 днів про­ти кож­но­го по­коління. Пре­па­ра­ту при­та­ман­на фунгіцид­на дія про­ти парші, бо­рош­ни­с­тої ро­си, пло­до­вої гнилі яб­луні та груші. Нор­ма ви­т­ра­ти — 5–10 л /га.
У бо­ротьбі з гри­зу­на­ми за­сто­со­ву­ють пре­па­рат Бак­те­ро­ден­цид, ство­ре­ний на ос­нові бак­терій Salmonella enteritidis var., які спри­чи­ня­ють ми­шачий тиф у гри­зунів. Па­то­ген­ною ос­но­вою пре­па­ра­ту є життєздатні спо­ри на­зва­них ви­ще бак­терій. Ви­пу­с­ка­ють дві фор­ми бак­те­ро­ден­ци­ду — зер­но­вий і аміно­кістко­вий.
   Бак­те­ро­ден­цид зер­но­вий во­ло­гий ви­го­тов­ля­ють із ціло­го зер­на пше­ниці, яч­ме­ню, вівса, роз­бух­ло­го від за­мо­чу­ван­ня і ви­т­ри­ман­ня в ав­то­клаві. Во­ло­гість йо­го ста­но­вить 50–60%. У 1 г йо­го містить­ся 2,5–5 млрд спор бак­терій. Смер­тель­на до­за — від 2–3 для ми­шо­подібних гри­зунів, до 10–20 зе­рен — для щурів. У гер­ме­тич­но за­кри­тих бан­ках мо­же зберіга­ти­ся до ше­с­ти місяців. Бак­те­ро­ден­цид зер­но­вий су­хий та­кож ви­го­тов­ля­ють із ціло­го зер­на, але во­логістю не мен­ше 14%. В 1 г су­хо­го пре­па­ра­ту міс­тить­ся 2–3 млрд спор бак­терій. У гер­ме­тич­них бан­ках зберігається до двох років. Ви­ко­ри­с­то­ву­ють про­ти ми­шей і полівок усіх видів на­весні, взим­ку або во­се­ни в місцях се­зон­но­го скуп­чен­ня гри­­зунів. Нор­ма ви­т­ра­ти — 2 кг/га. Бак­те­ро­ден­цид амінокістко­вий во­ло­гий ви­го­тов­ля­ють за гли­бин­но­го ви­ро­щу­ван­ня бак­терій на рідких жи­виль­них се­ре­до­ви­щах із послідо­вною се­па­рацією та змі­шу­ван­ням із кістко­вим бо­рош­ном. Пре­па­ра­тив­на фор­ма — круп­но­зер­ни­с­та сип­ка ма­са сіро­го ко­ль­о­ру во­логістю 6%, титр — не мен­ше 0,1 млрд/г. Хар­чо­ва ос­но­ва при­на­ди, за­леж­но від ви­ду гри­зунів, та­ка: для во­дя­ної полівки — овочі, си­ра кар­топ­ля; сірих і чор­них па­цюків — зер­но, ва­ре­на ка­ша; полівок зви­чай­ної та гур­то­вої — на­мо­че­не на­буб­нявіле зер­но.
Із гриб­них біоп­ре­па­ратів про­мис­ловість ви­роб­ляє мікробіо­ло­гічний пре­па­рат, ство­ре­ний на ос­нові му­с­кар­ди­но­го гри­ба бо­верії — Beaveria bassiana Bals. Bau. Гриб ут­во­рює конідії і гли­бинні спо­ри (бла­с­то­с­по­ри). Тех­но­логія ви­роб­ництва пре­па­ра­ту роз­роб­ле­на в ук­раїнсько­му НДІ за­хи­с­ту рос­лин під керівництвом М. Те­лен­ги. Пе­ци­ломін, ство­ре­ний на ос­нові ен­то­мо­па­то­ген­но­го гри­ба Paecilomyces farinosus, ура­жує ба­га­ть­ох ко­мах, а та­кож па­ву­ко­подібних під час зимівлі. Су­хий по­ро­шок, титр — 6 млрд конідій/г. За­сто­со­ву­ють про­ти гу­се­ниць яб­лу­не­вої пло­до­жер­ки у період їхнього вхо­д­жен­ня у за­ляль­ко­ву­ван­ня або зимівлю. Ме­та­ри­зин — мікробіологічний пре­па­рат, ство­ре­ний в Ук­ра­їнсько­му НДІ за­хи­с­ту рос­лин на ос­нові гри­ба зе­ле­на мю­с­кар­ди­на — Me­tar­rhyzium anisopliae. Дія пре­па­ра­ту упо­вільне­на, оз­на­ки хво­ро­би про­яв­ля­ють­ся че­рез 30–50 днів за вне­сен­ня в грунт 30 кг/га. Ви­про­бо­вується про­ти шкідників, які жи­вуть у грунті (дро­тя­ни­ки, не­справжні дро­тя­ни­ки, бу­ря­ко­вий і лю­цер­но­вий дов­го­но­си­ки то­що). Не­ма­то­фагін — пре­па­рат, ство­ре­ний на ос­нові гри­ба Arthrobotrys oligospora про­ти не­ма­тод і, зо­к­ре­ма, га­ло­вих. За­сто­со­ву­ють про­ти га­ло­вої не­ма­то­ди Meloidogyne incognita в за­хи­ще­но­му грунті на огірку і то­маті. Пре­па­рат вно­сять у грунт (100–150 г/м2) на гли­би­ну до 20 см за 2–3 тижні до ви­са­д­жу­ван­ня роз­са­ди, а та­кож під рос­ли­ни в лун­ку під час ви­са­д­жу­ван­ня 5–10 г/рос­ли­ну та в зо­ну ко­ренів у період ве­ге­тації — 100–150 г/м2. Ви­ко­ри­с­то­ву­ють як засіб зни­щен­ня гель­мінтів у ком­по­с­тах, які за­сто­со­ву­ють для ви­ро­щу­ван­ня пе­че­риць. Ло­калізує во­г­ни­ща шкідли­вих не­ма­тод. Вер­ти­цилін — кон­цен­т­рат су­с­пензії на ос­нові гри­ба Verticillium lecanii. Це ефек­тив­ний пре­па­рат для за­хи­с­ту сільсько­го­с­по­дарсь­ких і де­ко­ра­тив­них куль­тур за­кри­то­го грун­ту від теп­лич­ної біло­к­рил­ки та різних видів по­пе­лиць.

Інтерв'ю
Глибокорозпушувач Bednar Terraland TN 3000 PROFI
Недостатня, так само як і надмірна кількість опадів є чи ненайголовнішою проблемою з вирощування сільськогосподарських культур. На перший погляд, нібито одна проблема, але її вирішення потребує кардинально різних підходів, різного набору... Подробнее
Щороку дистриб’юторам українського аграрного ринку стає дедалі важче працювати. Вони вимушені переглядати своє ставлення до процесу дистриб’юції, трансформуватися із просто продавців матеріально-технічних цінностей (МТЦ) у постачальників... Подробнее

1
0