Спецможливості
Статті

Азотне підживлення пшениці

07.07.2010
626
Азотне підживлення  пшениці  фото, ілюстрація

Достатня кількість поживних елементів у грунті підвищує шанси отримання високого врожаю пшениці під час збирання. У формуванні врожаю важливу роль відіграє азот. І що вище запланована врожайність, то більше уваги в господарстві приділяють додатковому внесенню азоту. В нашому випадку ми маємо максимально відповідально підійти до азотного підживлення у фазі від колосіння до цвітіння, оскільки мета досліджень на полях модельного господарства Корпорації "Агро-Союз" - отримати 100 ц/га якісної пшениці з оптимальними витратами.

Достатня кількість поживних елементів у грунті підвищує шанси отримання високого врожаю пшениці під час збирання. У формуванні врожаю важливу роль відіграє азот. І що вище запланована врожайність, то більше уваги в господарстві приділяють додатковому внесенню азоту. В нашому випадку ми маємо максимально відповідально підійти до азотного підживлення у фазі від колосіння до цвітіння, оскільки мета досліджень на полях модельного господарства Корпорації "Агро-Союз" - отримати 100 ц/га якісної пшениці з оптимальними витратами.

Як по­ка­за­ли по­льові досліджен­ня, пше­ни­ця на п'ятий і шо­с­тий тиж­день після ко­лосіння на­ко­пи­чує по­над 50% асимілянтів, потрібних для ство­рен­ня вро­жай­ності. У цей са­мий період у зерні ут­во­рюється білок. Азот­не піджив­лен­ня у фазі ко­лосіння сприяє підви­щен­ню вмісту білка в зерні на 1,5-2,5% та на 3-5% - си­рої клей­ко­ви­ни, яка теж по­зи­тив­но впли­ває на ве­ли­чи­ну і ма­су зер­на. То­му піджив­лен­ня азо­том має бу­ти вча­сним і в до­статній кількості.
Оп­ти­маль­ний термін пізньо­го під­жив­лен­ня азо­том за­ле­жить від по­год­них умов та інших місце­вих чин­ників: гу­с­то­ти стеб­ло­с­тою, зво­ло­же­ності. Ба­­жа­но­го ефек­ту мож­на до­сяг­ну­ти, як­що на полі оп­ти­маль­на кількість ко­ло­со­нос­них сте­бел, а са­ме: не менше 550 і не більше 600 на ква­д­рат­но­му метрі (див. табл.).
Та­ким чи­ном, ефек­тивність азот­но­го піджив­лен­ня за­ле­жить від по­год­них умов, а до­зи до­б­рив - від ре­зуль­татів ли­ст­ко­вої діаг­но­с­ти­ки.
 
Азот­не піджив­лен­ня
та якість зер­на
Якість пше­ниці пе­ре­важ­но за­ле­жить від ве­ли­чи­ни зер­ня­ти. Най­кра­ща пе­ре­д­умо­ва для ут­во­рен­ня ве­ли­ких зе­рен - хо­ро­ша, не ду­же до­що­ва, по­го­да на по­чат­ку ве­ге­таційно­го періоду. Вод­но­час ве­ли­чи­на зер­на фор­мується за­леж­но від:
n сортів (ге­но­ти­пу);
n якості посівно­го ма­теріалу (вже на ма­те­ринській рос­лині виз­на­чається мак­си­маль­на ве­ли­чи­на зер­на та йо­го май­бут­нь­о­го про­ро­ст­ка);
n ве­ли­чи­ни зав'язі, в якій ут­во­рю­ють­ся по­кривні лу­с­ки, роз­ви­ток яких мо­же бу­ти об­ме­же­ний під час ви­хо­ду в труб­ку (в період найбільшо­го спо­жи­ван­ня еле­ментів жив­лен­ня);
n роз­вит­ку ко­ре­не­вої си­с­те­ми.
У про­це­сах за­кла­дан­ня ко­ло­са, фор­му­ван­ня зер­на бе­руть участь гор­мо­ни - цитохініни. Азот, вне­се­ний у цей період, впли­ває на їхню кількість. На поділ клітин у перші чо­ти­ри дні після цвітіння він впли­ва­ти­ме тільки в то­му разі, як­що йо­го вне­се­но вчас­но, а точніше, за п'ять-вісім днів до по­чат­ку цьо­го про­це­су. Як­що вно­си­ти азот пізніше, то відрізок стеб­ла між ос­таннім вуз­лом і ко­ло­сом мо­же силь­но по­до­вжи­ти­ся, а по­до­вжен­ня транс­порт­них шляхів асимілянтів у ко­лос по­тре­бує до­дат­ко­вих ви­т­рат енергії.

Фор­му­ван­ня зер­на
Фор­му­ван­ня зер­на по­чи­нається від по­чат­ку запліднен­ня й до при­пи­нен­ня рос­ту зернівки в до­вжи­ну. Три­валість періоду ста­но­вить 10-12 днів. За цей час фор­мується ен­до­с­перм, за­ро­док та обо­лон­ка. Після цьо­го по­чи­нається про­цес на­ли­ван­ня зер­на, який три­ває про­тя­гом 18-22 днів. У цей час інтен­сив­но про­хо­дить про­цес відто­ку про­дуктів асиміляції в зер­но. Приріст ма­си 1000 зе­рнин ста­но­вить спо­чат­ку 1,75-2,70 грамів за до­бу, в кінці стро­ку він зни­жується до 0,6-0,7 г на 1000 зе­рнин за до­бу.
Для фор­му­ван­ня ма­си зер­на важ­ли­во, щоб ли­с­тя й ко­лос­ся за­ли­ша­ли­ся зе­ле­ни­ми яко­мо­га до­вше. Не ду­же спе­кот­на по­го­да та до­стат­ня зво­ло­женість спри­я­ють при­ско­рен­ню асиміляції. Ду­же важ­ли­во, щоб в ос­танні чо­ти­ри тижні пе­ред на­ли­ван­ням зер­на бу­ло до­стат­ньо со­няч­ної інсо­ляції. Тільки тоді відбу­деть­ся по­вне на­ли­ван­ня.

Скільки азо­ту потрібно пше­ниці
Тож скільки азо­ту потрібно вне­сти в грунт, щоб вий­ти на вро­жайність 100 ц з гек­та­ра?
Роз­ра­ху­нок азот­но­го піджив­лен­ня слід про­во­ди­ти, орієнту­ю­чись на мак­си­маль­ний уро­жай. Як­що орієнту­ва­ти­ся на се­ред­ній, це, за­зви­чай, при­зво­дить до не­до­бо­ру.
Ре­ко­мен­до­ва­ний обсяг азо­ту для про­ве­ден­ня літньо­го азот­но­го піджив­лен­ня пше­ниці у фазі від по­чат­ку ко­лосіння до на­ли­ван­ня зер­на ста­но­вить 40% пла­но­ва­ної вро­жай­ності. Та­ке піджив­лен­ня збільшує три­валість ак­тив­ної діяль­ності верхніх листків, підви­щує інтен­сивність фо­то­син­те­зу, вро­жайність і впли­ває на якість. Най­е­фек­тивніший спосіб піджив­лен­ня - об­при­с­ку­ван­ня рос­лин вод­ним роз­чи­ном се­чо­ви­ни. Об­при­с­ку­ва­ти посіви ре­ко­мен­дується в безвітря­ну хмар­ну по­го­ду в ран­кові або вечірні го­ди­ни за кілька вне­сень (два або три­ ра­зи).

За­хист та жив­лен­ня
Між жив­лен­ням куль­тур та їхнім фіто­санітар­ним ста­ном існу­ють різно­манітні взаємозв'яз­ки та взаємодія. Відо­мо, що од­но­сто­роннє жив­лен­ня ча­с­то про­во­кує ура­жен­ня рос­лин хво­ро­ба­ми. Азот мо­же різни­ми спо­со­ба­ми фор­су­ва­ти роз­ви­ток хво­роб зер­но­вих куль­тур. Сти­му­лю­ю­чи ут­во­рен­ня м'яких мо­ло­дих тка­нин, ку­ди збуд­ник про­ни­кає швид­ше, ніж у до­рослі грубі тка­ни­ни, підви­щу­ю­чи щільність посівів, ми змінюємо їхній мікроклімат: підви­щується во­логість повітря. А для збуд­ни­ка це спри­ят­ли­ве се­ре­до­ви­ще. З цих при­чин азот­не піджив­лен­ня завжди слід роз­гля­да­ти у взаємозв'яз­ку з хво­ро­ба­ми рос­лин. У фазі ко­лосіння пер­шо­чер­го­ве за­вдан­ня - збе­рег­ти здо­ров'я ко­ло­са й пра­пор­це­во­го ли­ст­ка від та­ких за­хво­рю­вань, як бо­рош­ни­с­та ро­са, бу­ра та стеб­ло­ва іржа, сеп­торіоз, зо­к­ре­ма й сеп­торіоз ко­ло­са. Для цьо­го ми на дослідних ділян­ках про­ек­ту "Топ-100" ви­ко­ри­с­то­вуємо пре­па­рат Спис (епоксико­на­зол, 187 г/л, + тіофа­нат-ме­тил, 310 г/л, к.е.) у нормі 0,5 л/га, який га­ран­тує по­вний за­хист від за­зна­че­них ви­ще за­хво­рю­вань.

Оле­на Дудкіна,
провідний спеціаліст із роз­роб­ки про­ектів та про­грам у рос­лин­ництві Кор­по­рації "Аг­ро-Со­юз"
Ан­на Кап­лун,
жур­наліст Кор­по­рації "Аг­ро-Со­юз"
За де­таль­ною інфор­мацією та кон­суль­таціями звер­тай­те­ся до провідно­го спеціаліста
Оле­ни Дудкіної:
моб. тел. : +38 050 481-20-43
e-mail: edd@agro.dp.ua

Інтерв'ю
Останнім часом площа пустельних і непродуктивних земель в світі постійно зростає. Пустелі вже займають понад 17 млн км2 або близько 12% всієї поверхні суші. Вчені всього світу стурбовані такою
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із

1
0