Спецможливості
Новини

Австралія — країна навпаки

07.03.2013
3932
Австралія —  країна навпаки фото, ілюстрація

Подорож у країну Оз (країна Оз — вигадана країна із серії книг американського письменника Лаймена Френка Баума)

Подорож у країну Оз
(країна Оз - вигадана країна із серії книг американського письменника Лаймена Френка Баума)

О. В. Аронов,
спеціально для «Пропозиції»

Австралія: така далека й така дивовижна (чи то острів, чи то континент)
Для багатьох Австралія - це, передусім, країна незвичайних сумчастих тварин: кенгуру, коала, качкодзьоб і багато інших. Варто згадати в розмові цю країну, як наша уява малює невимовно пишнобарвні картини. Зізнаюся, дуже зрадів, одержавши запрошення від Клубу «Вуксал» відвідати Австралію та взяти участь у засіданнях Клубу.
 Емоцій і вражень - через край!.. Незабутньо, надзвичайно, фантастично!!! Про все, що я побачив і почув у цій далекій і незвичайній країні, хочу поділитися з вами, шановні читачі журналу «Пропозиція». І зроблю це з великим задоволенням!

Спершу трохи історії
Відлік історії держави на п'ятому континенті можна починати з січня 1788 р., коли в затоці на південно-східному узбережжі Австралії кинули якорі 11 англійських кораблів. Історія ця цікава й дуже повчальна. Виявляється, перші колоністи були каторжниками, а головна мета, яку ставив англійський уряд, коли засновував колонії на іншому кінці земної кулі, була проста: позбавити острови Великобританії небажаних елементів: злодіїв, убивць тощо. Тобто уряд Великобританії проводив експеримент: цілий континент ставав в'язницею без парканів і грат - просто неба.
На цю тему в країні й досі побутує один популярний давній анекдот: «Мужика в австралійському посольстві запитують: "У вас судимості є?". Він відповідає: "А що, для одержання австралійської візи дотепер потрібні судимості?"». До чого я це розповів... Перебуваючи в Сіднеї й Мельбурні, які по праву входять до п'ятірки найкрасивіших міст світу, я ніяк не міг збагнути, чому англійці переселяли до Австралії злочинців, а не відправляли туди кращих людей нації? Мабуть, мислили тоді якось по-іншому...
 Тож мені пощастило відвідати Австралію через понад двісті років після перших поселенців... І побачив я високорозвинену країну з найрізноманітнішими галузями індустрії: тут будують свої літаки, виробляють електронно-обчислювальну техніку, успішно господарюють на землі.

Сільське господарство й не тільки...
Австралія - індустріально-аграрна країна із сучасною багатогалузевою економікою. І, незважаючи на те, що за своїм географічним положенням ця країна віддалена від розвинених країн Америки й Європи, вона донині утримує міцні позиції на світовій економічній арені. В чому секрет? Відповідь очевидна: країна має практично всі види корисних копалин, і всі ці природні ресурси успішно розробляє та значною мірою експортує, що, відповідно, й дає великі доходи. Цікаво, що Австралія є основним світовим експортером золота й алмазів.
Але я розповім про сільське господарство...
Австралія - найбільший у світі виробник і постачальник агропродукції: зернові, фрукти, сири, м'ясо й м'ясопродукти, вовна. Відмітною рисою сільського господарства країни є використання величезних масивів земель із розрахунку на одного зайнятого в сільському господарстві фермера. А також можливість цілорічного утримання худоби на паші. Це і є істотними перевагами аграрного сектору. А якщо до цього додати ще й використання сучасної сільськогосподарської техніки й технологій, то можна впевнено сказати, що сільське господарство Австралії - одне з найефективніших у світі.
Загальновідомо, що на сьогодні 60% усієї виробленої сільськогосподарської продукції іде на експорт. Зокрема, 75% зерна, 97 - вовни, 40 - яловичини й баранини, 80 - цукру, 40% овочів і фруктів. До того ж, експортують це як у країни ЄС, так і до Японії, а також в інші країни Південно-Східної Азії.
То хто ж усе це виробляє? У сільському господарстві основною виробничою одиницею є сімейна ферма. Найманих робітників працює небагато, більше їх залучають до роботи лише в сезон збирання врожаю. За спеціалізацією приблизно третина наявних ферм - тваринницькі, третина - зернові (пшеничні), сьома частина господарств - молочні ферми. Решта спеціалізується на вирощуванні овочів, фруктів та цукрової тростини.
Зернове господарство Австралії варте особливї уваги. Приблизно 25 млн га - посівні площі. Головна зернова культура Австралії - пшениця. Середня врожайність цієї культури в Австралії - всього 18-20 ц/га. Але попри все це, Австралія посідає третє місце в світі з експорту пшениці, поступаючись лише США й Канаді. Крім пшениці, в рослинництві успішно вирощують кормові культури: конюшину, райграс, люпин та інші бобові.
Кліматичні умови Австралії сприятливі для вирощування найрізноманітніших ягід і фруктів. В Австралії налічується близько 5 млн яблунь, які дають урожай майже 400 тис. т. Вирощують тут також банани, цитрусові, ананаси.
Найважливішою овочевою культурою є картопля, її виробляють у середньому 900 тис. т.
Мені кортіло зрозуміти, як у суворих кліматичних умовах з постійними посухами на малородючих грунтах удається досягти таких результатів. Австралійські фермери, з якими я спілкувався, щиро запевняли, що секрет успіху в усіх один - щоденна праця плюс використання останніх досягнень аграрної науки. Безперечно, нам є чого в них повчитися...

Відвідини ферм
В Австралії нас люб'язно приймала компанія «Агнова» та її менеджмент-директор пан Ендрю Ватсон. Він багато нам показав і детально розповів про те, як працюють австралійські хлібороби й рільники.
Зокрема, ми відвідали дуже цікаву ферму з назвою Mason Bros, яка спеціалізується на вирощуванні латук-салату, капусти броколі та фенхелю. Всі культури в господарстві вирощують із застосуванням сучасних агротехнічних технологій, при цьому активно послуговуються системами зрошення, а також мікродобривами. В розмові з Амадео Месоном, одним із керівників ферми, стало зрозуміло, що успіхові його бізнесу значно сприяє використання мікроелементних продуктів компанії «Аглюкон» (Німеччина).
Цікавими були відвідини садівничої ферми Priest Bros, де вирощують яблука. Більшість із зібраного врожаю експортують до країн Південно-Східної Азії. «Активним помічником» у вирощуванні високих урожаїв, зі слів її керівника, є Вуксал Кальцій, завдяки якому яблука тривалий час зберігають свої якості практично без втрат.

Ні кроку назад, або Австралійський світ антиподів
Австралія - ​​незвичайна країна. Одні австралійці чого варті! Це гримуча суміш різноманітних характерів, які тільки можна собі уявити.
Невміння відступати - головна риса жителів цього континенту, або оззі, як вони самі себе неофіційно називають. Твердість позиції і, погодьтеся, схвальне, а головне, здорове бажання рухатися тільки вперед закладено в характері кожного австралійця історично. На моє запитання «чому» вони відразу ж звертають мою увагу на герб Австралії.
Придивіться... На австралійському гербі зображено не хижі лев або орел, як зазвичай прийнято, а мирні кенгуру і страус ему. І причина вибору саме їхнього зображення не тільки в тому, що ці тварини є австралійським ексклюзивом. Головне - ні страус, ні кенгуру не вміють ходити назад: аби рушити в зворотному напрямку, вони мають розвернутися і знову піти... вперед. Ось і все пояснення! Просто і, як завжди, незвично...
Так після першого відвідання Австралії вона підкорила моє серце назавжди. Хочу подякувати компанії «Уніфер» і особисто Дірку й Анжелі Раков за запрошення взяти участь у засіданні Клубу «Вуксал», а також за надану можливість відвідати Австралію, країну дивовижну та незвичну в усіх відношеннях, країну чудес! А чудес в Даун Андер (від англ. Down - «внизу»  і  under - «під»), повірте, і справді чимало. 

Інтерв'ю
До цього господарства у мене особливе ставлення — дуже поважаю фахівців, які працюють тут за їхню людяність, відкритість і готовність завжди прийти на допомогу. Коли я з донькою втікала від війни (а самі ми з Києва), то тимчасовий притулок... Подробнее
Олександр Ярещенко, заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН
Ягідництво називають однією із найперспективніших галузей АПК. Саме сюди і початкуючі, і досвідчені аграрії  вкладають великі суми грошей. Про те,  за якими критеріями слід обирати культури

1
0