Спецможливості
Новини

АПК — величезна діра, де зникають бюджетні гроші?

08.05.2009
945
АПК — величезна діра, де зникають бюджетні гроші? фото, ілюстрація

Як засвідчив аудит, який провели фахівці Рахункової палати, хоча фінансова підтримка сільгоспвиробників із Держбюджету за останні п'ять років зросла більш ніж учетверо та досягла 6,9 млрд грн у 2008 році, аграрний сектор працює на межі збитковості. Заробітна плата сільгоспвиробників залишається найнижчою серед галузей економіки.

Як засвідчив аудит, який провели фахівці Рахункової палати, хоча фінансова підтримка сільгоспвиробників із Держбюджету за останні п'ять років зросла більш ніж учетверо та досягла 6,9 млрд грн у 2008 році, аграрний сектор працює на межі збитковості. Заробітна плата сільгоспвиробників залишається найнижчою серед галузей економіки.

Все це не забезпечує розширеного відтворення виробництва та оновлення основних засобів. Якщо 2007 року 28% сільгосппідприємств закінчили господарський рік зі збитками на суму 2,2 млрд грн, то 2008-го, коли валовий збір зернових був найвищим в історії країни, майже 18% підприємств АПК мали збитки на загальну суму 2,1 млрд грн, йдеться у повідомленні прес-служби Рахункової палати.
 Підтримку сільгосптоваровиробників у 2007-2008 роках з Державного бюджету здійснювали за 16 основними бюджетними програмами, які об'єднували 29 напрямів. Це ускладнює ефективний внутрішній контроль за законністю використання коштів.
З 11,3 млрд грн державної фінансової підтримки АПК найбільше грошей спрямували на дотацію тваринництва та підтримку виробництва продукції рослинництва. В 2007-2008 роках суми становили від 40 до 60% загальної підтримки. Зокрема, на виробництво продукції тваринництва 2007 року з казни надали 1,4 млрд грн, у 2008 - 1,9 млрд, тобто, відповідно, 62 та 68% загальної суми видатків за даною бюджетною програмою.
Однак така значна допомога суттєво не вплинула на ефективність вирощування великої рогатої худоби та свиней, поголів'я яких, навпаки, зменшилось як на підприємствах, так і в селянських домогосподарствах. Водночас статистичні дані про виробництво основних сільгоспкультур свідчать, що валовий збір зернових та зернобобових культур у 2008 році, якщо порівнювати з попереднім, зріс майже на 82%. Хоча рівень державної підтримки виробництва продукції рослинництва практично не змінився.
Недоступність бюджетних коштів для значної частини дрібних сільгосппідприємств, фермерських господарств та господарств населення стала "хронічною хворобою". Зазначеною фінансовою допомогою в 2007 році було охоплено лише 4,6, а в 2008 - 5% загальної кількості фермерських господарств. Тоді як у селянських господарствах, яких налічується близько 5 млн, виробляють понад 70% продукції тваринництва. Водночас із Держбюджету на тваринницьку дотацію за реалізацію на забій та переробку кондиційної худоби особистим господарствам спрямовано лише 45% загального обсягу такої державної підтримки. Це свідчить про недоступність одержання бюджетних коштів для значної частини сільгоспвиробників та порушення принципу справедливості під час їхнього розподілу.

Галина Квітка

Інтерв'ю
    Із кожним роком земельне питання стає все гострішим. Часто-густо законодавчі акти ініціюють і реалізують люди дуже далекі від землі і сільського господарства. Тож 2004 року задля захисту прав власників паїв і подолання корупції та... Подробнее
Міжнародна насінницька компанія Strube, яка спеціалізується на селекції цукрового буряка, пшениці, жита і ріпаку, в 2017-му відзначає своє 140-річчя. В Україні офіс компанія відкрила в 2008 році. Про

1
0