Спецможливості
Агрохімія

Фунгіцид Ціделітоп - новий клас фунгіцидів для ефективного захисту овочевих

24.05.2021
14308
Фунгіцид Ціделітоп - новий клас фунгіцидів для ефективного захисту овочевих фото, ілюстрація

Борошнисторосяні гриби в мікології відносяться до досить великого класу сумчастих грибів Аскоміцети. Це один із найбільших класів грибів, який об'єднує близько 30 тис. різних видів (приблизно 30 % усіх грибів). Систематика і номенклатура цих видів досить заплутана. Серед них присутні й фітопатогенні, які зустрічаються на багатьох сільськогосподарських культурах, у тому числі овочевих.

 

 

 

 

 

 

 

Наприклад, одне з найпоширеніших і шкідливих захворювань огірка у відкритому і захищеному ґрунті — це борошниста роса, яку спричинюють декілька видів грибів (Podosphaera fuliginea (Schltdl). U. Braun et S. Takam. = Sphaerotheca fuliginea, Podosphaera xanthii (конідіальна стадія — Oidium erysiphoides)). Втрати врожаю можуть сягати 40–50%. Первинні прояви борошнистої роси в теплиці починають з'являтися близько до фрамуг, вікон для провітрювання або дверей (через них можуть проникати спори збудників). У відкритому ґрунті перші симптоми, як правило, можна побачити там, де рослини перебувають у постійному температурному стресі. Унаслідок розвитку захворювання все листя і молоді стебла покриваються борошнистим нальотом.

Крім огірка, з овочевих культур борошнисторосяні гриби також уражають: кавуни, дині, кабачки, гарбузи, томати, солодкий перець, баклажани, столові буряки та моркву. Втрати через ураження борошнистою росою у перелічених вище культур також є суттєвими.  Боротьбу зі збудниками борошнистої роси слід починати з підбору стійких  сортів та гібридів. Важливе значення мають і профілактичні заходи: заробка рослинних решток, боротьба з бур'янами, сівозміна. У захищеному ґрунті важливо не допускати різких коливань температури повітря (вночі вона повинна бути не нижче ніж 17–18°С, а вдень не перевищувати 30°С). Також не слід здійснювати полив рослин холодною водою (оптимальна температура води 20–22°С).

З хімічних засобів захисту серед інших помітно вирізняється новий продукт від компанії «Сингента» ЦИДЕЛІ® ТОП.

ЦИДЕЛІ® ТОП — це сучасний фунгіцид з новою діючою речовиною цифлуфенамід (15 г/л) та добре відомою дифеноконазол (125 г/л), який професійно захищає овочеві культури від борошнистої роси, бурої плямистості, антракнозу та альтернаріозу.

Цифлуфенамід належить до нового класу фунгіцидів — амідоксимів. Він проникає крізь поверхню й акропетально переміщується в потоці транспірації до ксилеми, де розподіляється у тканинах рослини. Цифлуфенамід високоефективний проти борошнисторосяних грибів, пригнічує споруляцію, ріст гіфів, розвиток міцелію, має відмінну профілактичну та лікувальну дію. Внаслідок впливу цифлуфенаміду формування колоній гриба не відбувається.

Другий компонент фунгіциду — дифеноконазол. Ця  речовина здатна проникати в тканину листа. Дифеноконазол потрапляє до структур гриба, що ростуть (спори, гаусторії, міцелій). Дана д. р. перериває біосинтез стеринів в оболонках клітин, що призводить до порушення клітинних мембран, через це відбувається витік вмісту цитоплазми і гіфи гинуть.

Завдяки абсолютно новій формуляції, розробленій вченими компанії «Сингента», фунгіцид має широкий спектр дії, виражений лікувальний ефект, а також тривалий захисний період, потужну трансламінарну активність і високу безпеку для культури.

Також ЦИДЕЛІ® ТОП вирізняється ефективною газовою фазою, дія якої розповсюджується на відстані до 4 см від місця потрапляння краплі препарату. Активність газової фази забезпечує перерозподіл і проникнення фунгіциду у важкодоступні для обприскування місця.

Формуляція фунгіциду (диспергований концентрат) створена на основі молочної кислоти, отриманої шляхом ферментації цукрів, що дозволяє фунгіциду повністю проникати в рослину.

Таким чином, спільна дія двох активних речовин дає потужний синергетичний ефект проти широкого кола захворювань. Незважаючи на те, що ефективність дії має можливість профілактичного і лікувального внесення, застосовувати фунгіцидний захист рекомендовано превентивно, щоб уникнути незворотного зараження культур. 

Спектр контролю: Mycophaerella fragariae, Colletotrichum acutatum, Colletotrichum lagenarium, Alternaria solani, Alternaria cucumerina, Erysiphe lycopersici, Erysiphe cichoracearum, Fulvia fulva, Leveillula taurica, Sphaerotheca macularis, Didymella bryoniae та ін.

В Україні ЦИДЕЛІ® ТОП зареєстровано для захисту огірків відкритого та захищеного ґрунту (борошниста роса, альтернаріоз, кладоспоріоз, антракноз), томата захищеного ґрунту (альтернаріоз, борошниста роса, кладоспоріоз) та моркви (альтернаріоз, борошниста роса), а також на яблуні (парша, борошниста роса).

В ході постійних і тривалих польових випробувань визначається ефективна норма препарату та терміни його застосування. Так, для реєстрації ЦИДЕЛІ® ТОП на моркву (з нормою 0,8–1,0 л/га) проти борошнистої роси та альтернаріозу тільки в Україні випробування фунгіциду проводилися протягом трьох років на дуже інфікованих ділянках культури.

Багаторічні польові досліди показали високу ефективність ЦИДЕЛІ® ТОП, у тому числі у порівнянні з відомими конкурентними фунгіцидами:

Досліди 2017 року, м. Біла Церква, R&D станція компанії «Сингента».

ЦИДЕЛІ® ТОП 1л/гаНеоброблена ділянкаКонкурент (PYRACLOSTROBIN+BOSCALID – 1 кг/га   

Досліди 2018 року, Республіка Білорусь, випробування компанії «Сингента».

             

 ЦИДЕЛІ® ТОП – 1л/га Конкурент (FLUOPYRAM+TEBUCONAZOLE) 0,75 л/га

                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У Європі реєстрація фунгіциду ЦИДЕЛІ® ТОП дозволяє виробникам застосовувати його й на інших культурах (табл. 1).

Таблиця 1. Реєстрація фунгіциду ЦИДЕЛІ® ТОП у Європі

Група культур

 Культура

Шкідливий об'єкт

Інтервал (дні між обробками)

Макс. кіл-сть обробок

Передзбиральний інтервал

Пасльонові

Томати

Leveillula taurica, Erysiphe lycopersici, Alternaria solani, Fulvia fulva

10

2

3

Перець

Баклажан

Гарбузові

Диня

Podosphaera xanthii, Erysiphe cychoracearum, Alternaria cucumerina, Didymella bryoniae, Cladiosporium cucumerinum, Colletotrichum lagenarium

10

2

3

Кавун

Огірок

Цукіні

Ягоди

Полуниця / суниця

Podosphaera  macularis,  Mycosphaerella fragariae, Colletotrichum acuatum
Alternaria sp.

10

2

3

 

Тривалість захисної дії фунгіциду залежить від норми і термінів застосування. При внесенні (до зараження) зареєстрованих норм витрати ефективність наближається до 100 % і протягом тривалого періоду вегетації залишається стабільною.

Сумісність:

ЦИДЕЛІ® ТОП сумісний із багатьма звичайними засобами захисту рослин і добривами. Не сумісний з лужними продуктами. Для належного використання перш ніж робити бакову суміш ЦИДЕЛІ® ТОП із будь-яким іншим засобом  або добривом, слід перевірити таблиці сумісності (табл. 2) та провести тест на культурі.

Таблиця 2. Сумісність ЦИДЕЛІ® ТОП для змішування в бакових сумішах

Ridomil Gold [Ридоміл® Голд]

CA

Folio Gold [Фоліо® Голд] 538SC

CA

Квадріс®

C

Ревус® [Revus] 250SC

C

Актара® [Actara] 25WG

C

Карате® Зеон [Karate Zeon] 10CS

C

Вертимек® [Vertimec]

C

Проклейм®

C

Voliam Targo

[Воліам® Тарго] 63SC

C

Пленум® [Plenum] 50WG

C

C

Сумісний

CA

Сумісний при змішуванні

CA-1

Незначна сумісність при змішуванні

і з утворенням осаду

CA-2

Незначна сумісність при змішуванні – Очищення бака

I

Не сумісний

 

 

Безпека для культури:

Прояв фітотоксичності відсутній при застосуванні будь-яких тестованих доз ЦИДЕЛІ® ТОП (включаючи подвійну дозу) в усіх зонах, охоплених Європейською та Середземноморською організацією захисту рослин [EPPO], на всіх тестованих культурах.

 

Висновок:

Маючи високу біологічну дію проти широкого спектра фітопатогенних грибів, ЦИДЕЛІ® ТОП безпечний для всіх сортів томатів, перцю і баклажанів; огірків, дині, кавуна, цукіні й полуниці / суниці, як у захищеному, так й у відкритому ґрунті.

 

Використання препарату ЦИДЕЛІ® ТОП є доцільним при побудові системи захисту культур з урахуванням антирезистентної стратегії. Причиною тому є унікальна біологічна ефективність препарату, яка  не має аналогів на ринку України.

Інтерв'ю
Зовсім недавно в Української зернової асоціації з'явився новий керівник - Микола Горбачьов. Ми поговорили з ним про проблеми, які хвилюють УЗА, прогнози на нинішній сезон і особисте бачення бізнес
Кліматичні зміни та несприятливі для ринку умови, спричинені COVID-19, не дали змоги українським агровиробникам цього року вкотре продемонструвати світу рекордні врожаї, особливо таких пізніх культур, як кукурудза та соняшник. Втім, і той... Подробнее

1
0