Спецможливості
Новини

Американський досвід вартий вашої уваги

05.09.2008
1016
Американський досвід  вартий вашої уваги фото, ілюстрація

Американський штат Північна Дакота є, ймовірно, світовим центром із виробництва високоякісної сільгосптехніки. Природно, що аграрна виставка “Біг Айрон Фарм Шоу” в найбільшому місті штату —Фарго — викликала чималий інтерес у представників пострадянського агробізнесу.

Американський штат Північна Дакота є, ймовірно, світовим центром із виробництва високоякісної сільгосптехніки. Природно, що аграрна виставка “Біг Айрон Фарм Шоу” в найбільшому місті штату —Фарго — викликала чималий інтерес у представників пострадянського агробізнесу.

Чи маєте ви сало?” — запитав мене американський митник під час перетину кордону Сполучених Штатів Америки в аеропорту Міннеаполіса. Я усміхнувся, наче доброму жарту, аж потім відповів: “Ні”. “Україна — велика країна?” — запитала мене моя сусідка в літаку під час трансатлантичного перельоту. “Так”, — сказав я. “Нині в Україні прохолодно?” — поцікавилась інша моя попутниця. “Так само, як тут”, — зауважив я. “Ви вперше у США?” — запитання від багатьох моїх американських співбесідників. “Так”, — моя відповідь. Зізнаюся, мені, звиклому радше ставити запитання, а не відповідати на них, було трохи незвично стикнутися із силою-силенною американської цікавості до нашої країни. В усякому разі відповідати на запитання впродовж американського вояжу мені довелося частіше, ніж їх ставити. “Пропозиція” побувала у США в штаті Північна Дакота на запрошення торговельного офісу Північної Дакоти. Ми відвідали виставку сільськогосподарської техніки “Біг Айрон Фарм Шоу”, а також заводи та склади провідних світових фірм — виробників сільськогосподарської техніки, що базуються на півночі США. Максимальна доброзичливість американців стала приємною ознакою нашої подорожі.
Подорожуючи Північною Дакотою і сусідньою Міннесотою, повсякчас ловив себе на думці, що я не покидав меж України. Великі, як і в нас, площі сільськогосподарських земель, посіви соняшнику, ріпаку, кукурудзи; клімат, схожий до нашого, працьовиті люди — одно слово, тут, за тисячі кілометрів від Батьківщини, почуваєшся напрочуд затишно. Північна Дакота — аграрний штат. Майже 25% економічної бази регіону сконцентровано в агросекторі. Штат впевнено веде перед у Сполучених Штатах Америки за вирощуванням льону (94% площ загальноамериканських), ріпаку (92% загальноамериканських посівів), соняшнику (понад половину), ячменю (27% всеамериканського показника). Крім того, посідає друге місце у Сполучених Штатах Америки за виробництвом цукрових буряків (19% загальноамериканського показника) і пшениці (14%). Близько 24% робочих місць у Північній Дакоті — в аграрному секторі. Назагал у штаті 30300 фермерських господарств. Населення регіону невеличке — близько 640 тисяч осіб. Загальна площа штату — 17,8 млн га, а площа земель в обробітку — 15,96 млн га. Відтак, середня площа землі в розпорядженні фермерського господарства — 526,5 гектара.

У поїздці можна виділити кілька блоків: освітній, технічний, виставковий і фінансовий. Торговельний офіс Північної Дакоти зробив усе, щоб перебування в Північній Дакоті залишило в гостей з України якнайприємніші враження. Отже, освітня складова містила в собі відвідування Університету штату Північна Дакота, а також Північнодакотського наукового коледжу. Вразила насамперед практична складова навчання. У розпорядженні студентів американських навчальних закладів — найкраща техніка від John Deere або Caterpillar. Не менш важливо й те, що випускники навчальних закладів мають змогу влаштуватися на роботу на ці знані підприємства. Серед студентської молоді де-не-де зустрічали представників пострадянських країн. Одержати якісну освіту, зокрема аграрну, в США нині — цілком реально, адже світ глобалізується, і зв’язки між університетами та коледжами різних країн сьогодні особливо інтенсифікувалися. Про те, як це зробити, ми довідалися в спеціального асистента президента для міжнародних проектів Університету Дікінсон Віктора Юдіна. “Я співпрацюю з університетами, які пропонують чотирирічні магістерські програми, — розповів Віктор. — Ці навчальні заклади можуть запропонувати програми для молоді з країн колишнього СРСР, яка прагне одержати диплом американського бакалавра. Щоб здобути таку освіту, необов’язково їхати до Америки на чотири роки, можна провчитися три роки в Україні, а потім перевестися і за рік фактично одержати американську освіту. Також дуже привабливою для українських студентів може бути програма МВА. Зокрема, її пропонує Чедрон Стейт коледж (штат Небраска). За два роки, за допомогою комп’ютера або безпосередньо в класі, можна одержати МВА. Орієнтовна вартість навчання — $10—12 тис. за рік. Вимоги до потенційних студентів: добра англійська мова; бажано, але не обов’язково, досвід роботи. Для аграрної освіти Сполучених Штатів Америки характерна потужна ужиткова складова. Предмети викладають люди, які мають досвід роботи в цьому бізнесі, а нині консультують агробізнесменів. За час після розпаду СРСР змінювалися й прагнення пострадянських випускників американських університетів. Попервах більшість із них усіма правдами й неправдами намагалася залишитися працювати й жити тут, у США. Нині наявна тенденція до повернення молоді додому з тим, щоб застосувати набуті знання на Батьківщині. Причому це стосується не лише Росії, а й інших пострадянських країн. Крім того, часто випускники американських університетів працюють у своїх рідних країнах у спільних вітчизняно-американських компаніях, репрезентуючи інтереси провідних американських компаній-виробників”.
Технічна складова заокеанської подорожі передбачала відвідування провідних підприємств, що виробляють або продають сільськогосподарську техніку. Ми побачили грунтообробну техніку від Wil-Rich, сільськогосподарську техніку виробництва Case — New Holland, пропоновану компанією Titan Machinery, трактори та комбайни John Deere від компанії RDO Equipment. Великий інтерес у заокеанських гостей викликала презентація Brandt Holdings Company. Увазі присутніх пропонували трактори John Deere з чотирма ведучими колесами, комбайни John Deere моделі 9750STS, самохідні обприскувачі John Deere 4720, пневматичні сівалки John Deere DB60. Про перспективи розвитку співпраці з Україною розповів менеджер Brandt Holdings Company із вживаного обладнання Стейсі Ентоні. “Вперше ми були в Україні рік тому в складі Торговельної місії, яка репрезентувала торговельні інтереси штату Північна Дакота, — зазначає пан Ентоні. — Ми відвідали в Україні низку дилерських фірм та агропідприємств і дійшли висновку, що між нашими країнами є багато спільного. Так виникла ідея організувати візит-відповідь під час виставки “Біг Айрон Фарм Шоу”. Звісно, ми прагнемо, щоб наші українські партнери не лише відвідали виставку, а й налагодили з нами плідну співпрацю. Ми в змозі не тільки постачати якісну сільгосптехніку, а й, працюючи з українською компанією, забезпечити технічний і сервісний супровід машин, навчання персоналу. Ми розуміємо, що на українському ринку велика конкуренція, зокрема, від німецьких компаній, але, впевнений, ми можемо успішно конкурувати. Наступного року плануємо відвідати агровиставку в Києві. Нам дуже хотілося б, щоб 2008 рік став вдалим для експорту в Україну. Вважаємо, що послаблення позицій американського долара дає нам змогу запропонувати привабливіші ціни, ніж у наших конкурентів. Отож сподіваємося на тривалі та стійкі взаємини між нашими компаніями та українськими агрофірмами”.
Виставкова складова запам’яталася напрочуд зручним розміщенням сільгосптехніки на виставкових майданчиках міста Фарго. Попри вітряну погоду, “Біг Айрон Фарм Шоу” викликала неабиякий інтерес у фермерів. Особливого колориту додав виставці й численний пострадянський “десант”. У відкритті виставки взяв участь губернатор штату Північна Дакота пан Джон Ховен. Він підкреслив, що візит заокеанських гостей — велика честь для господарів, і висловив сподівання, що ця зустріч стане початком тривалих дружніх взаємовигідних стосунків. Особлива роль у потужному українському представництві на “Біг Айрон Фарм Шоу” (ми налічили понад 70 осіб з українськими паспортами) належить директорові компанії “Новофарм” і власникові компанії “ФАРМКО” Ірині Михайловій. “Ті поради, які дають нам американські фермери, дуже допомагають у господарюванні, — підкреслює пані Ірина. — Кліматичні особливості України та штату Північна Дакота схожі, майже однакові й сівозміни. Найголовніше — мати гострий розум і розплющені очі. Тоді й набутий тут досвід можна ефективно адаптувати на нашому грунті. А нашим сільгоспвиробникам я хотіла б порадити віддавати своїх дітей вчити англійську мову, може, навіть посилати їх навчатися сюди, у США. Мова — найважливіший чинник для вільного спілкування. Важливим є й розуміння філософії, адже сільське господарство, фермерство — це передусім філософія, ставлення людини до землі. Єдиний спосіб поліпшити весь процес — вивчити покоління, яке ставитиметься до землі з тим самим менталітетом і маючи ті самі знання, що й фермери Північної Дакоти”.
Гості із пострадянських країн зустрілися з банкірами Північної Дакоти. Місцеві банки, зокрема Bremer Bank N. A., West Fargo Bank  та Ex-Im Bank, останнім часом відчутно інтенсифікували свою діяльність на теренах колишнього СРСР. Основна мета їхньої діяльності — сприяти експорту продукції із Сполучених Штатів Америки. Відтак є поле, на якому інтереси банків, компаній-виробників і українських агропідприємців збігаються. В угоді між банком і позичальником серед інших важливими є кілька пунктів: не існує мінімального або максимального розміру угоди — часто-густо термін надання фінансування перевищує термін, визначений для місцевих ринків; фінансування може стосуватися як нового, так і вживаного обладнання; допомогти вирішити проблеми фінансування можуть знані вітчизняні банки. Зокрема, Ex-Im Bank (державний банк при Уряді США) пропонував таку схему угоди. За ціни обладнання $5 млн перший внесок становить 15% (у даному разі — $750000). Банківські комісійні — 6% (у даному разі — $255000). Термін кредитування — п’ять років. Погодьтеся, умови цілком прийнятні.
Отже, результативність американського вояжу українців незаперечна. Мине рік-два, і на наших полях відчутно побільшає американської сільгосптехніки, виробленої у Північній Дакоті, в американських коледжах та університетах побільшає українських юнаків і дівчат, а українські лани віддячать вітчизняним власникам якісної американської техніки високими врожаями.
Ми живемо у глобалізованому світі. Пішла в небуття залізна завіса, і для наших підприємців відкрилися можливості для високотехнологічного господарювання. Сучасність наполегливо стукає до нас. Впустимо її до себе — матимемо щедрі столи та впевненість у завтрашньому дні, озирнемося назад — і не встигнемо наздогнати стрімкий час. Не марнуймо ж свої шанси!

Редакція журналу “Пропозиція” висловлює щиру подяку Торговельному офісу штату Північна Дакота, особисто Сусан Гайб, Джеффу Зенту, Джеймсу Баргаму, Хезер Ранк; Посольству Сполучених Штатів Америки в Україні та особисто Ірині Душнік, Рубену Бєляєву і Сергію Половенку, а також жителям штату Північна Дакота за приязне ставлення, цікаве спілкування і всебічне сприяння в підготовці матеріалу.

Олексій Рижков
Київ — Фарго — Київ

Інтерв'ю
Як ми вже писали, органічна продукція в цілому залишається досить вузькою нішею аграрного ринку. Значною мірою – через ризикованість вирощування і збуту. Однак є ніші, де органічна продукція впевнено знаходить збут, принаймні на зовнішніх... Подробнее
Нинішнього року Асоціацію фермерів та приватних землевласників України очолив новий президент. Ним став Віктор Гончаренко, який з 2013 р. очолював Черкаську обласну асоціацію фермерів, а з 2016 р. був одночасно також віце-президентом АФПЗУ... Подробнее

1
0