Спецможливості
Архів

Американські скотарі заходять на друге коло

07.06.2010
499
Американські скотарі заходять на друге коло фото, ілюстрація

У 2009 році американські скотарі зазнали великих втрат. Але перспективи росту цього року хороші. Німецькі експортери мають очікувати на тверду конкуренцію з боку виробників США, вважає Хериберт Брекер (інститут Херфорд). 

У 2009 році американські скотарі зазнали великих втрат. Але перспективи росту цього року хороші. Німецькі експортери мають очікувати на тверду конкуренцію з боку виробників США, вважає Хериберт Брекер (інститут Херфорд). 

Американські фермери-свинарі роками активно "тиснуть на газ". Починаючи з середини 90-х років минулого століття, виробництво зросло на неймовірні 25%! Основним підгрунтям для цього стало шалене зростання експорту м'яса. Починаючи практично з нуля в дев'яності, експорт щорічно збільшувався більш ніж на 2 млн т забійної ваги. Маючи частку близько 30% на світовому ринку, нині США експортує більше свинини, ніж усі країни ЄС разом узяті.
Головним двигуном швидкозростаючого експорту була перевага у валюті тоді, коли долар був слабким. Оскільки за цін, еквівалентних від 0,8 до 1,2 євро/кг забійної ваги, американське м'ясо змогло без проблем пробитися на більшість експортних ринків. До основних споживачів американської м'ясної продукції належать Японія, Південна Корея, а також Гонконг і Китай.

Періодичні втрати
до 40 євро за свиню
Однак остання криза цін на ринку свинини позначилася й на американцях. У господарському 2007/2008 році виробники готувалися до різкого подорожчання цін на корми. Але значну частину витрат після збільшення ціни на свинину було компенсовано. Завдяки сезонним зростанням цін у літні місяці, а також рекордним кількостям експорту в олімпійський рік до Китаю, досить швидко було одержано високий прибуток.
Із середини 2008 року вперше обсяги експорту почали знижуватися. Китай і Гонконг скоротили свої обсяги імпорту на 750 тис. і 400 тис. т, відповідно. Брак потрібних обсягів для експорту відчутно позначився на прибутковості й рентабельності виробництва свинини в США.
Крім цього, сезонне падіння цін на свинину восени 2008 року зменшило доходи. А саме по собі значне зниження цін на корми в 2009 році вже не могло вплинути на невтішні цифри, бо, в зв'язку зі світовою економічною й фінансовою кризою, різко впав попит усередині країни й на зовнішніх ринках.

Сумні цифри свинарства
Таким чином, з осені 2008 року почався період практично безперервних втрат, що тривав понад рік (див. граф.  1). Нижньої планки було досягнуто в серпні 2009 року. За цей період американські виробники змушені були змиритися зі збитками в сумі до 40 євро на одній свині. У цілому, ця фаза фінансових втрат галузі розтяглася на три роки.
Тільки в грудні 2009 року деякі підприємства вперше закінчили місяць із певним прибутком. Крім того, падіння цін на свиней і корми позитивно вплинуло на ціну свинини, зробивши її значно доступнішою. Сумних збитків зазнали й комбіновані підприємства з вирощування поросят і відгодівлі свиней. Хоча тут не було дуже високих втрат (вони сягали 15-45 доларів на свині).
Восени 2009 року, в зв'язку з різким падінням цін на поросятину, підприємства зазнали збитків на суму близько 20 дол. на поросяті. Оскільки більшість американських виробників свинини працює разом із підприємствами з відгодівлі свиней, ціну за порося визначають залежно від його розмірів.
Поголів'я свиноматок у цілому знизилося на шість відсотків

Через великі втрати під час вирощування й відгодівлі свиней фермери істотно скоротили поголів'я свиноматок. На кінець 2009 року свиноматок було майже на 3,5% менше, ніж попереднього року. Порівняно з 2007 роком, скорочення становило навіть 6%. А от продуктивність зросла істотно. Кількість поросят збільшилася з 9,25 до 9,70 за один опорос.
До того ж, і в галузі відбуваються бурхливі структурні зміни. Кількість ферм із середини 90-х років скоротилася з 208 тис. до теперішніх 68 тис. Середня кількість поголів'я на одній фермі за цей період збільшилася майже на 300 голів - до 920 свиней. Щоправда, останні два роки подальшого збільшення не фіксували. Проте нинішнє середньостатистичне американське підприємство в середньому майже втричі більше за німецьке.
Особливо вражає розширення великих американських підприємств, які утримують понад 4 тис. свиней. Кількість великих підприємств на ринку збільшилася за останні 15 років з 1 до 11% від загальної кількості підприємств галузі. Графік 2 свідчить: на сьогодні понад 85% виробленої в США свинини припадає на великі підприємства!
До 10% зменшилася частка середніх підприємств із кількістю свиней від 1 до 4 тисяч. Очевидно, таким підприємствам нині значно сутужніше, бо вони, в основному, спрямовані на експорт, де їм дуже важко конкурувати з гігантами.
Дивну стабільність демонструють "малі" господарства з поголів'ям до 1 тис. тварин. Із загальної кількості підприємств частка малих господарств становить майже 80%, і саме вони персоніфікують американську м'ясну промисловість.
За середніми цифрами сховалися підприємства-концерни, що працюють у промислових масштабах. Такі гіганти мають від 10 тис. до 100 тис. свиноматок.
Найбільш відомий і великий концерн - Smithfield Foods, що має близько 920 тис. свиноматок тільки на території США. Концерн сам вирощує близько 17 млн свиней, а також забиває майже 32 млн голів на власних бойнях.
Але за останній рік промисловий гігант сильно постраждав від падіння цін на свинину. Щоб зменшити важкі фінансові втрати, керівництво компанії в 2009 році ухвалило рішення щодо скорочення поголів'я свиноматок більш ніж на 100 тис. голів. Консолідуючи зусилля кількох підрозділів з виробництва й переробки, Smithfield Foods вибудовує подальший шлях розвитку, щоб вийти, нарешті, в прибуток.
З 2003 року американські фермери істотно збільшили поголів'я тварин на своїх підприємствах. Але через великі збитки протягом останніх двох років багато виробників змушені зменшити кількість свиней.

Сприятливий прогноз
щодо прибутку на 2010 рік
Для цього є хороша перспектива. На початку 2010 року на американських підприємствах вирощували 65,8 млн свиней, що на 2% менше, ніж попереднього року (див. граф. 3). Протягом року кількість забою теж незначно зменшиться. В цілому, на думку експертів, виробництво свинини в 2010 році скоротиться на 2 відсотки.
Після зниження в 2009 році експорту США на 1,9 млн т, цього року експорт знову зросте більш ніж на 2 млн т. Тут значну роль відіграє збільшення експорту до сусідньої Мексики. Це має частково компенсувати зниження продажів на китайському ринку.
Слабкий долар
полегшує експорт
У Канаді позитивно сприйняли інформацію про скорочення поголів'я свиней у США. Причина в тому, що вони очікують подвійне збільшення обсягу експорту в США живих свиней порівняно з попередньою кількістю - 10 млн тварин. До того ж, знизилася конкуренція на експортних ринках. Ще один плюс - витрати на корм. Цього року, завдяки збільшенню пропозиції, ціни на кукурудзу й соєвий шрот значно знизяться.
На фондових біржах улітку 2010 року курс за терміновими (ф'ючерсними) угодами на свинину становить від 1,60 до 1,80 дол. за кг забійної ваги. Зважаючи на невисокі витрати на виробництво в США, це було непоганим результатом для американських фермерів.
Але в остаточному підсумку висока конкурентоспроможність американських свинарів пояснюється ослабленням курсу долара. Це особливо очевидно, якщо порівнювати ціни в США та в Європі в місцевій валюті. В цьому разі можна помітити, що в національній валюті ціни коливалися в незначних межах, тобто майже не змінювалися протягом багатьох років. І тільки ослаблення курсу долара між 1,35 і 1,45 дол. за 1€ робить експорт США на міжнародні ринки досить привабливим.
Крім того, на конкурентоспроможність постачальника значною мірою впливають транспортні витрати. Це особливо актуально для європейського експорту до Росії - другого за кількістю імпортера свинини в світі. Незважаючи на вищий рівень цін, європейські постачальники конкурують тут успішно, бо їхні транспортні витрати значно менші, ніж у заокеанських експортерів.
Це правило не поширюється на ринки Південно-Східної Азії. За таких самих високих транспортних витрат американці запропонували нижчі ціни, ніж європейці. Про це свідчить той факт, що експорт свинини з ЄС до Японії скоротився з 400 тис. до майже 80 тис. т за рік.

Висновки
У 2009 році американські свинарі втратили майже 40 євро на кожній свині. Після важкого й тривалого застою цього року виробники очікують кращих цін, а також істотного збільшення обсягів експорту. Завдяки слабкому долару американське м'ясо на багатьох ринках збуту не має собі рівних. Це означає, що, особливо на заокеанських ринках, європейських експортерів очікує жорстка конкуренція. Дедалі важливішим для нас стає розширення ринків збуту в самій Європі й прилеглих країнах. Наприклад, у Росії, де ми можемо конкурувати із США завдяки значно нижчим витратам на транспортування. 

Інтерв'ю
Богдан Духницький, канд. ек. наук ННЦ «Інститут аграрної економіки», аналітик компанії «Бізнесгрупінвест», що тісно співпрацює з Асоціацією «УКРСАДПРОМ»
Європейський ринок потребує фруктів і ягід і скупує  їх з усього світу. При цьому попитом користується не  лише сировина, а й перероблена продукція. За результатами 2016 року, 70% доходів зі
Вважається, що для українського елеватора добрий показник — 3 обороти за сезон (це коли елеватор потужністю одночасного зберігання 50 тис. т за сезон перевалює 150 тис.). Елеватор «Агродар-Бар», розташований у селі Міжлісся Барського... Подробнее

1
0