Спецможливості
Інтерв'ю

Олексій Стручков: «В Україні розвиваються можливості для чесної конкуренції на ринку ЗЗР»

29.09.2016
10298
Олексій Стручков: «В Україні розвиваються можливості для чесної конкуренції на ринку ЗЗР» фото, ілюстрація
Олексій Стручков

В Україні практично відсутнє власне виробництво ЗЗР. Попит на цю продукцію задовольняється завдяки імпорту. Економічна криза спричинила збільшення фальсифікату засобів захисту рослин. 

 

Аналітики  відзначають, що 2015 рік був досить невдалим для ринку ЗЗР у світі.  За підрахунками, світовий ринок ЗЗР минулого року  «просів» на 52 млрд.дол. В Україні на стан ринку відчутно вплинули  коливання валютного курсу.  Ціна на ЗЗР у гривневому еквіваленті за рік зросла у нашій країні на 20%. У таких умовах однозначні прогнози розвитку робити ніхто не наважується.

Споживчий попит на пестициди, інсектициди та фунгіциди в Україні задовольняється, переважно, завдяки імпорту. Причому структура імпорту засобів захисту рослин залишається традиційною: лідерами поставок  є країни ЄС – 54% і Китай – 31%.

Фахівці відстежують дві тенденції на ринку засобів захисту рослин : з одного боку, у 2016-2018 роках прогнозується зниження споживання ЗЗР на 5-15% через високу вартість препаратів і велику насиченість земель пестицидами. А з іншого – щоб уникнути ризику втрати врожаю, аграрії продовжуватимуть інвестувати в ЗЗР. Занепокоєння викликає той факт, що перехід на дешевшу і часто неякісну продукцію не лише впливає на ефективність виробництва, але й у довгостроковій перспективі може ускладнити фітосанітарну ситуацію в Україні.

Що пропонують аграріям провідні компанії у сфері виробництва ЗЗР? Яку допомогу надають дистриб’ютори українським виробникам?  Своїм баченням розвитку ринку з «Пропозицією» поділився  Олексій Стручков, керівник відділу засобів захисту рослин МПП «ЕРІДОН»

Пане Олексію, Ви у цій сфері працюєте вже давно.  Відомо, що "Ерідон" належить до найбільших компаній України у сфері дистрибуції засобів захисту рослин, насіння польових культур, мінеральних добрив та добрив для позакореневого підживлення. Але перед цим Ви 20 років працювали в компанії Байєр - і перегорнути цю сторінку біографії, напевно, було непросто. З якими почуттями прийшли працювати в «Ерідон»?

Я себе відчуваю молодшим і наповненим енергією. Тут такі правила гри. Компанія «Ерідон» працює на ринку з 1993 року. Тут молодий колектив не тільки за віком, а й в тому числі по духу, за бажанням і енергетикою бути лідерами, розвиватися, вчитися, досягати нових вершин. Тут чують один одного, допомагають і тісно комунікують один з одним. В компанії унікальна атмосфера, і я дуже радий, що після Байєра опинився тут.

20 років роботи в міжнародній компанії - це термін великий і великий багаж досвіду. Байєр - це величезна кузня кадрів, чудова школа. Останні роки в Байєрі я керував споживчим сегментом бізнесу і розвивав бізнес по ТМ Зeленій Свiт і Байєр Гарден. Без зайвої скромності можу сказати, що наша команда створила високоприбутковий і успішний бізнес, вивела на ринок багато цікавих рішень і довгі роки займала лідерські позиції.

Професійний сегмент ринку засобів захисту рослин зі своїми правилами гри, своєю стратегією - це для мене певний виклик, але я відчуваю величезну підтримку і довіру, і сподіваюся, що мій досвід буде корисний команді «Ерідон». Ми знаємо, бачимо і розуміємо цей непростий ринок України з усім його розмаїттям сільськогосподарських культур і тенденціями до вдосконалення агротехнологій.

Компанія «Ерідон» представляє сучасні комплексні рішення по засобам захисту рослин : це засоби захисту рослин, насіння, мікродобрива, основні добрива, займаємося будівництвом, інжинірингом та сільськогосподарською технікою.

Звичайно, в цьому комплексному середовищі працювати непросто. Добре, що в Україні йде децентралізація і розвиваються можливості для чесної конкуренції. На жаль, бізнесмени «одного дня», скориставшись тим, що в Україні зараз відсутнє ліцензування торгівлі ЗЗР, вносять певний хаос.

Ринок ЗЗР в Україні також, на жаль, наповнений і пропозиціями з фальсифікованою продукцією. І боротьба з нею не приносить відчутного результату. Всі наші державні органи, які повинні здійснювати певний контроль, самі проходять трансформацію. Напевно, у них не вистачає або політичної волі, або повноважень, щоб боротьба з фальсифікатом була дійсно ефективною.

Фальсифікат  засобів захисту рослин - це, перш за все, підрив економіки України, це несплачені податки, і це, по суті, кримінальна справа. Є великий ризик того, що даний продукт або буде неефективним, або зіпсує майбутній урожай. Ми не можемо знати і розуміти, що в підсумку з цим врожаєм винесе та чи інша культура, яку їжу буде вживати споживач.

Ви бачите шляхи виходу з цієї ситуації?

Можливо, це розумне повернення ліцензування підприємницької діяльності в сфері обігу ЗЗР. Хоча у мене є і опоненти в цьому питанні. Природньо, що фальсифікат був присутній на ринку і раніше - під час ліцензування. Але при ліцензуванні можна як мінімум ідентифікувати таких бізнесменів на ринку. Тому що зараз будь-який приватний підприємець, не маючи ні складу, ні інфраструктури, ні сертифікованого автотранспорту для перевезення небезпечних вантажів, ні професійних менеджерів, просто торгує прайсами і продає по телефону і інтернету. І не завжди пропоновані продукти є оригінальними і безпечними. На жаль, в споживчому сегменті бізнесу - це повна катастрофа.

Давайте поговоримо про ті виклики, які стоять перед сільським господарством сьогодні. Криза, війна, складна економічна ситуація, очевидно, вносять свої корективи і в діяльність компанії. Наскільки ви відчули на собі вплив цих факторів?

Природно, як господарники ми це відчуваємо і проживаємо. Але в «Ерідоні» мої колеги на роботу ходять не просто з 9 ранку до 6 години вечора. Для нас дуже важливо розуміти, яка перед нами стоїть мета і завдання, розуміти, яка ситуація навколо нас і знаходити нестандартні рішення.

Виходить?

По-різному буває, скажу чесно. Але те, що наша компанія навіть в цей складний кризовий час підтримує аграріїв України і виділяє великі кошти на кредитування розвитку агротехнологій, говорить про те, що нам це вдається. Ми твердо стоїмо на шляху саморозвитку і вдосконалення.

Компанія побудувала і ввела в експлуатацію роботизовану ферму, запустила в роботу насіннєвий завод, ми розвиваємо нашу присутність в регіонах, будуємо офіси, бази, створюємо робочі місця в цій країні, ведемо ефективне сучасне високотехнологічне агровиробництво.

А споживач для вашого насіння, нових технологій, ЗЗР є? Чи багато людей готові брати ці знання, вчитися, впроваджувати їх?

Звичайно. Ми проводимо величезну кількість семінарів по темі засобів захисту рослин, ми називаємо їх технологічними. Аграрії тяжіють до цих знань. Ми проводимо для наших аграріїв всілякі мотиваційні поїздки для навчання та обміну досвідом з нашими зарубіжними партнерами - і з України, і за кордон. З одного боку, це змагання, з іншого - це мотивація і розуміння пріоритетності розвитку того чи іншого напрямку.

На наших землях ми успішно практикуємо високотехнологічне виробництво сільгоспкультур, досягаючи результатів не гірше за ті, якими пишаються наші зарубіжні колеги. Для нас дуже важливо побачити і показати нашим партнерам, нашому кінцевому споживачу, що можна досягати високих і економічно вигідних врожаїв сільськогосподарських культур в наших реаліях.

У нас велике портфоліо продуктів - і це не просто стандартні технології. Оскільки ми працюємо з 12-ма світовими компаніями, можемо комбінувати і представляти технологію від «Ерідон» і доводити, що вона може бути суперуспішною, представляючи в наших господарствах високий і ефективний результат за врожайністю та якістю одержуваної продукції.

Ми не ховаємо наші ноу-хау, на нашій виробничій базі ми відпрацьовуємо кращі технології і ділимося ними з нашими аграрними партнерами.

Олексій Стручков: "Ми не ховаємо ноу-хау"

Ви говорите про світові компанії, а що з українськими вченими? Адже у нас збереглося чимало наукових інститутів, лабораторій - їхній досвід залучаєте?

Ми користуємося світовим досвідом і дослідженнями, тісно співпрацюємо і з нашими вченими-аграріями для того, щоб зрозуміти і побачити спосіб взаємодії продуктів і вибудовування технологічних ліній.

У своїх технологіях засобів захисту рослин застосовуємо продукти різних компаній і намагаємося знайти найкраще поєднання і найкращий комплекс. На жаль, матеріально-технічна база і науковий потенціал по ЗЗР в Україні не розвивався такими темпами, як за кордоном. На сьогодні немає реального власного синтезу діючих речовин ЗЗР українського виробництва. Справа в тому, що розробка хімічних молекул і виробничий синтез - це досить дорогий захід і дуже тривалий за часом. Україна собі цього поки, на жаль, не може дозволити на високому технологічному рівні.

Нові технології дають кращий результат, але вони коштують грошей. Наскільки доступні ваші пропозиції для малого і середнього бізнесу?

Компанія «Ерідон» пропонує дуже широкий вибір  засобів захисту рослин - від бюджетних рішень до топ-рівня. Споживач може вибрати за допомогою наших менеджерів і наших агротехнічних представників в регіонах будь-яку систему захисту. Нам тільки потрібно знати, чого хоче споживач, яку врожайність він закладає для свого успіху. Адже у кожного є своє розуміння і бачення бізнесу. Якщо ви тільки взяли землю і не маєте ні досвіду, ні серйозних інвестиційних програм, навряд чи ви можете розраховувати на великі врожаї. Але крок за кроком ми можемо бачити, як розвиваються наші споживачі, як вони розвивають свій земельний банк, свої технології. Ці зміни можна простежити рік за роком. Тому у аграріїв викликають великий інтерес спільні дослідні посіви, дні поля, де можна побачити наші нові технології.

Ви хочете сказати, що аграрне співтовариство освічене  і просто так словам не вірить?

Якщо в 90-х роках велике значення мали гарні буклети і каталог, то зараз аграрії мають великий доступ до інформації - є інтернет, форуми, люди діляться своїм досвідом, компанії-виробники проводять дні поля. Багато наших кінцевих споживачів приходять вже з готовими технологіями, які їм дають закордонні консультанти. Ми їх обговорюємо, адаптуємо до українського середовища або наші агрономи допомагають це зробити.

«Ерідон» не просто продає товар. Ми пропонуємо рішення у наспрямку засобів захисту рослин, які можуть бути застосовані на будь-якому рівні.

До речі, про адаптацію. Існує думка, що імпортні технології часто є неефективними, враховуючи наші умови - технічну забезпеченість, природні фактори, кліматичні.

Напевно, на зорі цього бізнесу так і було. Агрономи вірили всьому тому, що нам пропонували іноземні компанії, але не вистачало технологічних знань і підтримки. Але вже пройшло 20 років, і зараз багато що змінилося. На сьогоднішній день Україна отримує найпередовіші рішення і технології. Все залежить від бажання, розуміння бізнесу і від того, яку мету перед собою ставить власник.

Тоді поясніть, чому є якісне насіння, ЗЗР, техніка хороша, технології, а врожайність не така, як в Європі?

Питання непросте. Досить багато факторів накладається. Кліматичні умови в усьому світі і в Україні зазнають певних змін. Ситуація на фінансовому ринку, коли аграрії планують одні витрати, а отримують інші в зв'язку з коливанням курсу, змушує їх змінювати технологію, щоб збалансувати, скорегувати свої витрати певним чином. Ми також в своїх пропозиціях намагаємося знайти золоту середину, щоб прибутковість компанії і результат, який повинні отримати наші кінцеві споживачі, були збалансовані. Проте, впровадження технологій вимагає насправді ще й професіоналізму агрономів на полях.

Ви ж говорили, що вони професіонали?

Не зовсім. У нас є аграрні університети по всій країні але, на жаль, рівень знань і освіти у випускників часто застарілий і залишає бажати кращого. Я бачу, що є величезна кількість агропрофесіоналів  - думаючих і знаючих людей, але їх все одно не вистачає. Точно так, як не вистачає висококваліфікованих техніків - трактористів, комбайнерів.

Навчальні кампанії і семінари можуть закрити цю прогалину?

Крок за кроком, напевно, так. І «Ерідон» створює всілякі програми для роботи зі студентами. Кращих ми залучаємо на стажування в нашу компанію. Ми показуємо, що жити, працювати і заробляти можна не тільки в Києві, а й в регіонах. Хочемо, щоб вони дійсно відчули, що таке робота агронома, що таке рослини, що таке формування врожаю - і в підсумку побачили результати своєї діяльності. Кращі з них залишаються працювати з нами.

І все-таки  я Вас запитаю: скільки часу має пройти до рівня європейських врожаїв і до рекордних результатів в Україні?

Я буду реалістичним оптимістом. Виходячи з тих результатів, яких досягає компанія «Ерідон» на своїх полях, я думаю, що 3-5 років - у такому проміжку ми зможемо досягти цих врожаїв. Це відмінний результат. Я його пов'язую і з розвитком України як країни. Щоб українці пишалися своєю країною, своєю роботою, гідно заробляли і могли не тільки прогодувати свою сім'ю, а й відпочивати і насолоджуватися своєю працею і не шукати кращої долі десь за кордоном. Ось це насправді дуже важливо.

Я спілкуюся зі своїми колегами, у яких є дорослі діти, і бачу, що поколінню мого віку потрібно ще дуже багато працювати, щоб, маючи знання і досвід, розвивати цю країну і показати молоді, що ми можемо зробити її якщо не казковою, то гідною . Для цього у нас є, за великим рахунком, все необхідне.

А Ваші діти будуть якось пов'язані з аграрною сферою?

Мої дочки з успіхом закінчили економічний університет - факультети міжнародної економіки та менеджменту. Старша дочка працювала у великому агрохолдингу. Так вийшло, що це не я її туди влаштував, вона сама знайшла собі роботу до душі. Я дуже пишаюся цим. Молодша дочка далі продовжує вчитися.

Я завжди даю їм можливість вибору, вони завжди можуть бачити, чим займаюся, з якими ідеями і над яким проектами працюю. Я впевнений що вони знайдуть свій шлях у житті і будуть корисні для суспільства.

 

 

Інтерв'ю
Українська делегація на продовольчій виставці в Японії. Крайній праворуч - Юрій Луценко
Японія, як відомо, — одна з найзаможніших країн світу. При цьому за кількістю населення лише трохи поступається Росії. А ще дуже обмежена в земельних ресурсах, тож більшістю продуктів забезпечити себе не може. Це робить ринок «країни сонця... Подробнее
Максим Мартинюк  Держгеокадастр
За посадою Максимові Мартинюку належить опікуватися усіма землями держави. Тому перше запитання до голови Держгеокадастру цілком зрозуміле...  

1
0