Спецможливості
Техніка та обладнання

Агротехнічні та економічні переваги обприскувача

15.07.2008
1310
Агротехнічні та економічні переваги обприскувача фото, ілюстрація
Обприскувач із повітряним рукавом усуває типові проблеми обприскування. Список переваг такого агрегату для внесення засобів захисту рослин чималенький. Прочитайте - переконаєтеся.

1. Поліпшення покриття рослин і проникнення хімікатів
Під час обробки звичайним обприскувачем більша частина хімікатів осідає на поверхні рослини та на верхньому боці листків. При цьому нижній бік листків покрито хімікатами значно менше, ніж потрібно. Але більшість шкідників і збудників “полюбляють” місця із підвищеною вологістю, тобто нижню частину рослин і нижній бік листків. Як наслідок, що вищі та густіші рослини, то важче їх обробити звичайним обприскувачем та ефективно вплинути на шкідників, збудників хвороб і бур’яни. У цьому разі, щоб обробка була максимально якісною, потрібно використовувати більші норми внесення, а це потребує подовження часу заправки обприскувача.
Обприскувач із повітряним рукавом усуває ці недоліки. Він забезпечує кращу і якіснішу обробку саме тих частин рослин, де оселилася більша частина шкідників і збудників хвороб. Повітряний потік, що виходить із отворів у рукавах, розхитує рослини та перегортає листя рослин так, що нижній бік потрапляє під струмінь розпилених пестицидів. Забезпечується розпилення хімікатів на краплі значно меншого розміру, що істотно поліпшує покриття рослин. На рослинах осідає більше хімікатів, ніж під час роботи звичайним обприскувачем.
2. Зменшення знесення хімікатів вітром та вчасність обробки
Для звичайного обприскування характерна мала швидкість осідання крапель під дією сили тяжіння. За швидкості вітру понад 4–5 м/с знесення крапель може зрости до межі, коли рекомендується припинити обприскування. Інакше хімікати не потрапляють на рослини в потрібній кількості через знесення вітром, і обробка виявляється неефективною. Обприскування звичайним обприскувачем за такої швидкості вітру треба припинити й перенести строки обробки. Затримка з обприскуванням на один або декілька днів через вітер може призвести до значних втрат урожаю.
За роботи обприскувачем із повітряним рукавом строки обробки переносяться значно рідше, що запобігає потенційним втратам. Обприскувач може ефективно працювати за швидкості вітру 8–10 м/с. Оптимальний термін обробки посівів — дуже короткий проміжок часу, часто — кілька днів. Так гарантується вчасне обприскування в період, коли шкідники, збудники хвороб і бур’яни найчутливіші навіть до низької дози хімікатів.
Упродовж сезону обприскувач із повітряним рукавом може працювати в середньому вдвічі довше, ніж звичайний обприскувач. Це не тільки економить робочий час, а й запобігає втраті хімікатів через знесення. Якщо потрібно обробити велику площу, можливість вчасної обробки всієї ділянки значно зростає в разі використання обприскувача з повітряним рукавом, який має більшу продуктивність і менше, ніж звичайний обприскувач, залежить від погодних умов.


3. Підвищення продуктивності роботи
У разі обробки звичайним обприскувачем збільшення швидкості руху агрегату спричиняє збільшення знесення крапель, аніж за звичайного діапазону швидкості, — 5–8 км/год. Обприскувач із повітряним рукавом може працювати на робочій швидкості до 15 км/год. Швидкість залежить від виду рослин, їхньої висоти та щільності посіву, а також від швидкості вітру та умов роботи. Завдяки зменшенню знесення хімікатів, є можливість зменшити норму внесення хімікатів до 30–50% та концентрацію робочого розчину до 16%. Норма внесення коливається в межах 50–200 л/га, що приблизно на 50% менше, ніж потрібно за використання звичайних обприскувачів. Для ефективного обприскування зменшеною дозою хімікатів слід виконати дві вимоги: обприскування проводити в потрібний час; використовувати обприскувач, який гарантує рівномірний розподіл робочого розчину. Рівномірний розподіл і високий ступінь покриття рослин збільшує біологічний ефект застосування пестицидів і надає можливість зменшити дози внесення хімікатів.
Бажання зменшити дозу внесення залежить насамперед від професійних знань господаря про культури, шкідників, хвороби, бур’яни та кліматичні особливості місцевості.
Завдяки тривалішому часу, визначеному для обробки, зниженню норми внесення, а відповідно, й зменшенню часу простоювання обприскувача на заправці (25% загальної кількості робочого часу втрачається на заправку в разі використання звичайного обприскувача), вищій швидкості руху, обприскувач із повітряним рукавом має майже вдвічі вищу продуктивність проти звичайного обприскувача.


4. Економія коштів
Можливість зменшення норми використання, внесення хімікатів меншої концентрації, вища робоча швидкість дають змогу істотно економити на загальних витратах на обприскування (пально-мастильні матеріали, пестициди, затрати праці тощо) та підвищити рентабельність вирощування культур. Вища ефективність обприскування сприяє також зменшенню кількості обприскувань за сезон. Тобто вища вартість обприскувача з повітряним рукавом компенсується значним зменшенням затрат на гектар. Обприскувач може окупитися за один сезон.


5. Зменшення забруднення навколишнього середовища
Значне зменшення знесення дуже важливе, коли постає питання про потенційне забруднення сусідніх полів чи водоймищ. Використання обприскувача з повітряним рукавом знижує негативний вплив на навколишнє середовище й людину.


В. Сірий,
інженер ВАТ “Богуславська сільгосптехніка”

Попередня стаття

Інтерв'ю
Теплица
Сучасне життя диктує необхідність ІТ- модернізації вітчизняних агропідприємств, проте новітніми технологіями поки що володіє лише десята частина підприємств. 
Заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААНУ Олександр Ярещенко
Чимало аграріїв шукає щось, на чому можна було б заробити великі гроші. Частина з них з цією метою шукає щось таке, чим би ще мало хто займався, принаймні в промисловому масштабі. Тож інтерес значної частини аграрної громадськості був... Подробнее

1
0