Спецможливості
Новини

Агролайфхак: як фермеру протистояти рейдеру

27.06.2017
2226
Агролайфхак: як фермеру протистояти рейдеру фото, ілюстрація
Якщо землю вже переписали, то варто не пустити техніку на поля - різати колеса техніці, монтувати в землю арматуру, які ламатимуть будь-який комбайн. По Кримінальному кодексу, це самооборона

У протистоянні рейдерам на різних етапах мають бути задіяні юристи, охоронні фірми та ЗМІ. Юридичні консультації будуть тим дорожчі, чим більш запущеною буде ситуація. Тобто краще звернутися до консультантів на етапі профілактики, щоб дізнатися, як вберегтися від рейдерства, це може дозволити собі будь-яке підприємство. Платити за «екстрене реагування» доведеться більше. Крім того, можуть з’явитися витрати на послуги охоронної фірми, яка забезпечить силове протистояння, якщо не вдалося мобілізувати пайовиків та сусідні господарства.

Проте, багато чого фермер може зробити й власними силами.  Про це розповів юрист, керівник юридичного напряму служби корпоративної безпеки ВАР Кирило Левтеров, пише propozitsiya.com з посиланням на agravery.com.

Фахівець рекомендує раз на тиждень брати інформаційну довідку на сайті Мін’юста по підприємству. Вона коштує 23 грн. Якщо всі дії, які відбулися щодо підприємства фермера він сам собі може пояснити, скоріш за все – ситуація під контролем.

У п’ятницю після обіду К. Левтеров рекомендує брати довідку по корпоративних правах. Якщо іде зміна директора і намагання вкрасти гроші з рахунку, то це відбувається завжди у п’ятницю. Протягом вихідних складніше відслідкувати та заблокувати зняття готівки, яка «пішла» з рахунку, підкреслює юрист.

Також потрібно забезпечити інформаційну безпеку. Комп’ютер бухгалтера не повинен мати доступу до інтернету. Машина з «клієнт-банком» підключається до інтернету тільки тоді, коли потрібно робити платежі. Потрібно переконатися, що системний адміністратор підтримує всі антивіруси, захисні програми оновленими, «флешки», електронна пошта та сторонні сайти на захищеному комп’ютері не можуть бути відкриті.

В Реєстрі прав на нерухоме майно є певна інформація, яка доступна лише реєстратору. Підприємству варто звертатися до державних реєстраторів, які дуже часто працюють при комунальних підприємствах і сільрадах, і просити їх вибірково переглядати інформацію по підприємству, по окремих кадастрових номерах, щоб виявити, чи не має там певних аномалій, спроб зчитати чи відредагувати інформацію. Взимку це можна робити раз на два тижні чи на місяць, а ближче до збору врожаю можна навіть щоденно, мінімум - раз на тиждень.

Як пояснив фахівець, до реєстратора варто звертатися через те, що рейдери роблять (завершують) реєстрацію прав до трьох днів, але заводять інформацію, розпочинають реєстраційні дії за місяць до того. Так-от, в інфодовідці за 23 грн (за сайту Мін’юсту) аграрій зможе побачити лише дію, що відбулася (завершена), в той час, як реєстраторові доступна інформація про відкритий процес реєстрації прав. Тобто за два тижні перед збором соняшнику можна і два рази на день перевіряти, чи не розпочалося здійснення реєстраційних дій по кадастрових номерах, де стоїть соняшник. Так можна випередити рейдерів і бути готовим протистояти їм, якщо вони вирішать заявитися на фермерське поле.

При виявленні аномалій, варто проаналізувати інформацію і з’ясувати, хто це робить – чи сусіди, чи компанія «Роги і копита», і що вони реєструють – підроблені договори чи щось інше. Найчастіше фермери стикаються з підробкою договорів. Потрібно зібрати інформацію та заявити в поліцію - як від підприємства, так і від власників землі.

Також юрист радить скористатися стратегією «відкритого вікна». Вона ґрунтується на тому, що за певних умов Реєстр дозволяє унеможливити будь-які реєстраційні дії зі сторони рейдерів на час від 15 до 30 робочих днів, що знов таки дає можливість спокійно провести жнива.

Якщо землю вже переписали, то варто не пустити техніку на поля - різати колеса техніці, монтувати в землю арматуру, які ламатимуть будь-який комбайн. По Кримінальному кодексу, це самооборона.

Дієвим способом протистояння рейдерам, на думку К. Левтерова, є «шум» у пресі.

Ключові слова: рейдерство, ВАС, фермер

Інтерв'ю
В Україні традиційно нарікають на відірваність освіти від практики, яка виникла ще в радянські часи, коли на виробництві молодим спеціалістам прямим текстом казали: «Забудьте все, чому вас навчали в вузі». Однак деякі аграрні вузи вирішили... Подробнее
Андрій Кожухар, генеральний директор компанії «Самміт-Агро Юкрейн»
Аграрне життя нашої країни, як і будь-яке життя, дуже насичене та наповнене різними подіями. Цей рік виявився драматичним, але в той же час військові події стали каталізатором потужних бізнес-процесів, відкрили надздібності аграрних... Подробнее

1
0