Спецможливості
Новини

Агролайфхак: як визначити наявність трипса на пшеничних полях

11.05.2017
3707
Агролайфхак: як визначити наявність трипса на пшеничних полях фото, ілюстрація
Важливо контролювати поля зернових на стадії прапорцевого листка, щоб визначити наявність трипса. Відбір проб слід починати, коли з'явився перший флагової лист і до тих пір, поки стадія не буде повністю завершена

Важливо контролювати поля зернових на стадії прапорцевого листка, щоб визначити наявність трипса. Відбір проб слід починати, коли з'явився перший прапорцевий листок і до тих пір, поки стадія не буде повністю завершена. Такі поради дає агроном Тесс Стренд, пише propozitsiya.com з посиланням на agroxxi.ru.

Експерт обстежила поля одного фермера, який вирощує зерно на 5 тис. акрів до півдні від Канора (провінція Саскачеван). Він виявив жорсткі білі головки на колосках ярої пшениці - в низинних частинах його полів рослини пшениці мали білуватий відтінок, а після знебарвлення з'явилися плями.

Агроном виявив, що верх колосків дійсно вражений. Самі верхні колоски були зморщеними, їх ості були білими і зігнутими.

Ці поля були посаджені після ячменю. За словами фермера, коли він висіває пшеницю після ріпаку, таких симптомів не буває.

"До цього я думала, що знебарвлення головок - результат захворювання, пов'язаного з неправильним сівозміною", - зазначила Т. Стренд.

Оскільки зернові були посіяні два роки поспіль у вологій місцевості, то можна було припустити наявність кореневої інфекції. Але вивчивши коріння на предмет захворювання, агроном виявила, що вони були повністю здорові. Недуг торкнувся тільки кінчиків головок.

"Далі я перевірила колоски на ознаки фуразіоза, так як кілька видів патогенних грибів Fusarium можуть привести до відбілювання колосків і зменшення зерен. Але при тому, що верхні колоски були послідовно порушені, помаранчевих спор грибів поблизу основи суцвіття я не знайшла і виключила фуразіоз з причин", - продовжила Т. Стренд.

Далі обстежили пшеничні стеблі на предмет того, чи не живуть там личинки. Правда, столові комахи-бурильники можуть викликати знебарвлення, але тоді весь колос стає білим, а не тільки верхівка. Однак при перевірці стебел рослин на личинок, розкотивши верхнє стебло, агроном побачила невеликі, чорні цятки. У цьому була відповідь - це трипси.

Треба відзначити, що в тій провінції трипси вразили багато ячмінних полів при тому, що на пшеничних їх знаходили досить мало.

Дорослі трипси мають довжину від 1,5 до 2 мм, подовжене, гнучке і вузьке тільце забарвлене від темно-бурого до чорного кольору. Крила дуже вузькі з довгою бахромою волосків. Личинки імаговидні, червоні.

Дорослі трипси пошкоджують листя і молоде колосся, висмоктуючи сік. При основі листя з'являються знебарвлені плями. Пошкоджені колоски нерідко деформуються, їх верхівка стає пухкою, розпатланою, відзначаються часткова білоколосість і пустоцвітність. Найбільшої шкоди завдають личинки, які харчуються на зернівках. У місцях уколів трипсів на зерні з'являються дрібні жовто-бурі плями, зерно стає щуплим, іноді деформованим.

Ключові слова: трипсы, шкідники

Інтерв'ю
Загальновизнані стандарти безпеки якості харчових продуктів - це мова, якою розмовляють імпортери, міжнародні торговельні мережі і закупівельники. Україна поки що тільки на шляху формування культури
Одним із найвідоміших не лише в Україні, а й у всьому світі центрів пшеничної селекції є Миронівка (Київщина), яку недарма називають пшеничною столицею, батьківщиною української озимої пшениці, адже саме тут працює Миронівський інститут... Подробнее

1
0