Спецможливості
Новини

Аграрні дотації: треба сказати агрохолдингам "до побачення"

23.10.2017
2089
Аграрні дотації: треба сказати агрохолдингам "до побачення" фото, ілюстрація
Схема розподілу дотацій у 2017 році дискредитувала себе, оскільки основну їх частину отримують крупні холдинги, а тваринництво і виробництво тваринницької продукції занепадає

Схема розподілу дотацій у 2017 році дискредитувала себе, оскільки основну їх частину отримують крупні холдинги, а тваринництво і виробництво тваринницької продукції занепадає.

Такого висновку дійшов заступник директора ДП "Укрпромзовнішекспертиза" Сергій Поважнюк та запропонував інші принципи розподілу аграрних дотацій на наступний рік у своїй колонці на epravda.com.ua, пише propozitsiya.com.

У проекті держбюджету на 2018 рік на фінансування агросектору заплановано 6,3 млрд грн або $240 млн, що на 1 млрд грн більше, ніж у 2017 році. Добрим знаком, на думку експерта, є поява статей про фінансування фермерських господарств (1 млрд грн), відновлення підтримки тваринництва (2,3 млрд грн) і збільшення фінансування на компенсацію частини вартості придбання вітчизняної техніки до 1 млрд грн.

Наразі, витрати держбюджету на підтримку агровиробників, 2017-2018 роки, млн грн:

* - включає дотації на виробництво овочів і фруктів, тваринництво, 20-відсоткову компенсацію вартості техніки вітчизняного виробництва в обсязі 500 млн грн на рік.

С. Поважнюк запропонував такі принципи розподілу аграрних дотацій на 2018 рік.

1. Дотації повинні йти на здешевлення інвестицій в основні фонди, насамперед для малих і середніх виробників, які не мають доступу до дешевих кредитів західних банків. Фермери ще можуть сформувати оборотний капітал, а от кредитування у вітчизняних банках на пропонованих ними кабальних умовах їм не під силу.

2. Дотувати слід молочне і м'ясне скотарство, свинарство, тепличне господарство, садівництво, насамперед невеликі та середні господарства. Ці сектори через високе інвестиційне навантаження та довгий виробничий цикл, два-чотири роки, зазвичай збиткові через відсутність довготермінового кредитування і високі ставки.

3. Рослинництво в Україні високоприбуткове, рентабельність становить 35-50%, а за окремими культурами перевищує 90%. Воно не потребує дотацій. Також прибуткове інтенсивне птахівництво з огляду на короткий виробничий цикл — до трьох місяців.

Дотації потрібно прив'язати до обсягів реалізованих чи поставлених на переробку молока та м'яса з коригуванням на їх якість.

4. Компенсація частини вартості аграрної техніки вітчизняного виробництва повинна застосовуватися до техніки з високим рівнем реальної локалізації (понад 45%) та яка експортується, що свідчить про її конкурентоздатність з іноземними аналогами.

Розвиток тваринництва, садівництва і тепличного господарства забезпечить створення робочих місць, сприятиме розвитку переробної галузі та збільшить експортний потенціал аграрної продукції з вищою доданою вартістю.

Китай і країни Південно-Східної та Південної Азії з населенням понад 3 млрд осіб і щорічним ростом економіки на 7-8% нарощують попит на продукти харчування. Україна ж через дефіцит молока, яловичини та свинини не пропонує ці продукти.

Пропозиції з розподілу дотацій в рамках проекту держбюджету-2018, млн грн:

* - трактори, комбайни, ґрунтообробна і посівна техніка, зерносховища

Ключові слова: АПК, госбюджет-2018, дотації

Інтерв'ю
Нова кліматична політика ЄС і міжнародних організацій викликала занепокоєння широких кіл виробників по всьому світі. Адже вона вимагає закрити цілі галузі. І хоча йдеться передусім про видобуток корисних копалин, енергетику і металургію,... Подробнее
Наразі багато виробників ЗЗР, насіння та техніки вдаються до транспортно-складського аутсорсингу. Адже це дає змогу з мінімальними витратами (не секрет, що у великих компаніях витрати на логістику на сьогодні часто перевищують інші... Подробнее

1
0