Спецможливості
Новини

Аграрне рейдерство: основні тенденції 2016 року

02.10.2016
2186
Аграрне рейдерство: основні тенденції 2016 року фото, ілюстрація
Евгений Кузьмин. Фото взято с сайта "Кузьмин и партнёры"

За 2016 рік у пресі більше п'яти десятків разів згадувалося про гучні рейдерські захоплення агропідприємств, і це лише ті, що стали найбільш резонансними.

Про це повідомляє Delo.ua 

Рейдерство - вже не рідкість і не виняток, а маркер, що характеризує роботу бізнесу в агарному секторі України. Більш того, рейдерство стало вигідним бізнесом. Одні і ті ж компанії-загарбники регулярно реалізують перевірені схеми на все нові об'єкти, отримуючи незаконний прибуток і залишаючись безкарними.

Про це пише Євген Кузьмін, адвокат, керуючий партнер АБ "Кузьмін і партнери".

Щоб зрозуміти всю систему рейдерства в агросфері потрібно починати аналіз з причин, за якими стало можливим отримувати інформацію про діяльність успішного підприємства і його активи, слабкі сторони і фінансову активність.

Як першу причину нагадаэмо, що з середини 2015 року інформація про реєстрацію прав на оренду землі стала загальнодоступною. Через єдиний реєстр, маючи в наявності лише назву агрокомпанії, можна отримати інформацію про обсяги землі, якими вона володіє, а також про місце її розташування. Більш детальну інформацію можна отримати з інших джерел. (юрособу, його засновників, статутний фонд, частки засновників в статутному капіталі і т.д.).

 

Другою причиною слід назвати новий порядок реєстрації юридичних осіб, який начебто і спростив процедуру, однак, створив величезні ризики заволодіння бізнесом. Так, сьогодні відповідно до Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб" обов'язок доводити незаконність дій держреєстратора покладається на власника компанії і, більш того, здійснювати захист своїх інтересів він має право тільки після порушення його прав. Природно, процес доведення своєї правоти відніме у власника не один день. За цей час "новий" незаконний власник підприємства зможе "вичавити" з нього максимальний прибуток для себе. У підсумку, власник ризикує отримати назад структуру з розпроданими активами і спустошеними рахунками.

Додатковим фактором, який як і раніше сприяє безнаказанному заволодіння підприємствами, є корупція. Це особливо актуально для тих випадків, коли здійснюється силове захоплення структури або заволодіння урожаєм.

 

Однак, щоб глибше зрозуміти рейдерські схеми, слід розглянути і конкретні випадки. Візьмемо для прикладу найяскравіші і гучні справи поточного року.

Основні види рейдерства в аграрному бізнесі

 

Перший і найбільш поширений сучасний вид аграрного рейдерства - майнове.

 У цьому випадку шахраї заволодівають не самим підприємством, а його продукцією, урожаєм. Тут можливі кілька варіантів дій рейдерів. Перший - найбанальніший: зловмисники в розпал сезону збору врожаю просто заганяють на чуже поле свою техніку і в лічені години збирають і вивозять зерно або, наприклад, овочі. Поле охороняють озброєні люди спортивної статури, як правило, не місцеві, яких потім і не знайти. Поки господар встигає схаменутися - урожай зібрано та вивезено, а поліція лише розводить руками. Особливо згубно такий вид атаки відображається на представниках середньої ланки бізнесу і на дрібних аграріїв. Дуже часто в урожай вкладаються останні гроші, а нерідко і кредитні, тому, втративши товар, власник підприємства втрачає все.

 

Другий варіант "майнового рейдерства" більш інтелектуальний і розрахований на великі обсяги продукції. Шахрайська компанія складає і подає надуманий позов про відшкодування збитку або про стягнення заборгованості (і сам договір, і накладні по ньому фальсифіковані). Одночасно з позовом до суду надходить заява з проханням про забезпечення позовних вимог, а відповідно - накладення арешту на продукцію сумлінного аграрія. До встановлення істини у справі суд, як правило, не скупиться на накладення арешту. Після чого збирається врожай, продукція (між іншим, зерно) передається на зберігання "своїй" третій особі. Все це проводиться офіційно, за документами. Але поки триває слідство зерно  розпродається, а на виправдання складаються акти про псування переданого на зберігання майна. У підсумку: за невчасне сповіщення виконавчої служби "зберігачу" загрожує лише штраф, який ніяк не засмутить його, адже в кишені вже пристойна сума грошей, виручена від продажу. Позов про відшкодування боргу відзивається, справа закривається, так і не розпочавшись.

Третій поширений спосіб рейдерського захоплення є захоплення бізнесу співвласником підприємства. Причиною може послужити корпоративний конфлікт, а супутніми факторами недосконалість установчих документів, що складалися без належного юридичного аналізу.

 

Чи є вихід з такої ситуації? Так, він існує, але програму захисту потрібно продумувати і реалізовувати максимально оперативно, заручившись підтримкою досвідчених юристів, інакше - підсумок один: втрата контролю над компанією і повне її зникнення.

Чи є майбутнє в українського агробізнесу за відсутності боротьби з рейдерством? Ні! Чи цікава Україна іноземному інвестору? Так, але вкладати гроші в бізнес, який щохвилини можуть забрати, ніхто не буде! Необхідно боротися спільно і ні на секунду не знімати руку "з пульсу".

Інтерв'ю
 Стручков
В Україні практично відсутнє власне виробництво ЗЗР. Попит на цю продукцію задовольняється завдяки імпорту. Економічна криза спричинила збільшення фальсифікату засобів захисту рослин. 
Кілька місяців тому компанія «Фінтех.Про» запустила унікальну платформу AgroАpp, яка допомагає сільгоспвиробникам швидко одержати фінансування без відсотків і часто без застави. Із сервісом уже співпрацюють найкращі банки України й... Подробнее

1
0