Спецможливості
Архів

Аграрна освіта в Україні: підготовка фахівців для харчової промисловості

05.06.2008
1275
Аграрна освіта в Україні: підготовка фахівців  для харчової промисловості	 фото, ілюстрація
Аграрна освіта в Україні: підготовка фахівців для харчової промисловості

Аграрна освіта в Україні: підготовка фахівців для харчової промисловості

Ми декілька разів знайомили наших читачів із системою аграрної освіти в Україні. При цьому якось само собою розумілося, що аграрна освіта — це, передусім, освіта здебільшого сільськогосподарських спеціальностей: агроном, зоотехнік, спеціаліст із захисту рослин. Проте з поля зору нашої уваги випав той факт, що суто сільськогосподарськими спеціальностями аграрна освіта не обмежується, адже є ще ціла галузь харчової промисловості. Нижче мова йде саме про заклади освіти з підготовки спеціалістів для харчової промисловості. Безумовно, сільське господарство забезпечує сировиною ще й підприємства легкої, будівельної та ін. галузей промисловості, але про це — наприкінці статті. Отже, як писав поет радянської доби Володимир Маяковський, “я бы в пекари пошел, пусть меня научат”, а тому — про підготовку пекарів, виноробів, цукровиків, ковбасників тощо.
Якщо фахівців для сільського господарства готують у навчальних закладах, підпорядкованих Міністерству аграрної політики, то з підготовкою фахівців для харчової промисловості ситуація є дещо заплутаною: їх готують учбові заклади як Мінагрополітики, так і Міністерства освіти та науки. Деякі спеціальності є спільними, а деякі доступні тільки в учбових закладах Міносвіти.
Власне, на перший погляд, інформація є досить вичерпною. Проте, аналізуючи її, ми не змогли втриматися від того, щоб не зробити кілька цікавих висновків.
q Фахівців з переробки таких “стратегічних” для України продуктів, як цукор і зерно, готують тільки учбові заклади Міністерства освіти.
q Що стосується саме учбових закладів Міністерства освіти, які готують фахівців для харчової промисловості, то практично всі спеціальності (окрім фахівців із приготування рибних і плодоовочевих консервів) зосереджені в одному місці — Українському державному університеті харчових технологій (Київ). Приблизно по половині спеціальностей зосереджено ще в двох учбових закладах: Одеській державній академії харчових технологій і Харківській державній академії технології та організації харчування. Окремі спеціальності харчової промисловості зосереджені в технічних університетах (колишніх політехнічних інститутах).
q Якщо в учбових закладах Мінагрополітики спеціальності є приблизно однаковими, то спеціальності учбових закладів, які готують фахівців-харчовиків, суттєво різняться, що створює певні проблеми для студентів, яким для одержання бажаної спеціальності часто необхідно для навчання переїхати в інший регіон. Через це велика частина фахівців харчової промисловості одержує освіту заочно, що, безумовно, не сприяє високому рівню. Є певні незрозумілі місця з розташуванням учбових закладів.
Наприклад, у такому регіоні, як Закарпаття, де основний вид сільськогосподарської діяльності — овочівництво, садівництво та виноградарство (закарпатські токайські вина дуже полюбляв французький король Карл IX), немає учбових закладів, у яких би готували фахівців з виноробства, технології зберігання, консервування та переробки плодів і овочів. Незважаючи на те, що в Україні налічується декілька сотень елеваторів і хлібоприймальних підприємств, хлібокомбінатів у всіх областях, фахівців відповідних галузей готують тільки в двох учбових закладах: у Києві та Одесі.
q Одним із важливих продуктів сільського господарства України (особливо в Західній Україні та на Закарпатті) є тютюн, проте в Україні жодний учбовий заклад не готує фахівців з технології його переробки. Фахівців-технологів цукристих речовин готують тільки в Українському державному університеті харчових технологій. У найбільшому сільськогосподарському регіоні України — Вінницькій області, — в якій, окрім сільськогосподарського виробництва, зосереджено ще багато підприємств харчової промисловості, взагалі не готують фахівців-харчовиків. Одночасно цікавим є те, що фахівців з технології зберігання, консервування та переробки риби та морепродуктів готують у такому “морському” місті, як Умань (Уманська сільськогосподарська академія).
Насамкінець слід зауважити, що спеціалістів для харчової промисловості також готують кілька закладів освіти І—ІІ рівня акредитації, підпорядкованих Мінагрополітики: Бердянський технікум харчової промисловості; Горлівський технікум харчової промисловості; Кам’янець-Подільський коледж харчової промисловості; Лохвицька філія Полтавського технікуму харчових технологій; Львівський державний коледж харчових технологій; Полтавський технікум харчових технологій.
Детальну інформацію про всі спеціальності, за якими готують спеціалістів (не тільки з агрохарчотехнологій, а й легкої, лісопереробної та всіх інших) в Україні, можна отримати, відвідавши базу даних Міністерства освіти та науки України:
http://www.education.gov.ua:8800/edu/educ.hei.ukr
Бажаємо всім нашим читачам та їхнім дітям успіхів при вступі до вищих учбових закладів України!

Юрій Михайлов

Інтерв'ю
Активні військові дії на території України перевернули з ніг на голову життя мільйонів українців. Але не слід забувати, що в стані гібридної війни Україна перебуває із 2014 року і страхіття окупації до 2022 року пережила значна частина... Подробнее
Глибокорозпушувач Bednar Terraland TN 3000 PROFI
Недостатня, так само як і надмірна кількість опадів є чи ненайголовнішою проблемою з вирощування сільськогосподарських культур. На перший погляд, нібито одна проблема, але її вирішення потребує кардинально різних підходів, різного набору... Подробнее

1
0