Спецможливості
Новини

Аграрна Канада: така далека і така близька

02.11.2011
958
Аграрна Канада:  така далека і така близька фото, ілюстрація

У середині вересня Міжнародна федерація аграрних журналістів (IFAJ) провела свій щорічний конгрес, який зібрав близько 300 учасників із усіх континентів планети. За право провести у себе конгрес IFAJ змагаються країни-члени, черга вишиковується на п'ять років уперед, адже цей захід дає чудову нагоду країні-організатору продемонструвати еліті міжнародних аграрних журналістів успіхи свого сільського господарства, дати їм нагоду своїми очима пересвідчитись у тому, що багато з них знали тільки з книг і статей своїх колег.

У середині вересня Міжнародна федерація аграрних журналістів (IFAJ) провела свій щорічний конгрес, який зібрав близько 300 учасників із усіх континентів планети. За право провести у себе конгрес IFAJ змагаються країни-члени, черга вишиковується на п'ять років уперед, адже цей захід дає чудову нагоду країні-організатору продемонструвати еліті міжнародних аграрних журналістів успіхи свого сільського господарства, дати їм нагоду своїми очима пересвідчитись у тому, що багато з них знали тільки з книг і статей своїх колег.

Оскільки більшість членів IFAJ є представниками європейських країн, раз на два роки конгрес IFAJ проходить у Європі. Між конгресами в Європі журналісти відвідують країни інших континентів: Австралію, Нову Зеландію, Японію, США. В цьому році конгрес IFAJ відбувся у Канаді. (Принагідно зауважу, що конгрес IFAJ у 2012 році прийматиме Швеція, а 2013 року - Аргентина).
Спілка аграрних журналістів України є членом IFAJ, а отже, українські аграрні журналісти мають нагоду взяти участь у заходах IFAJ. Ми пишаємося тим, що всі журналісти редакції "Пропозиції" є членами Міжнародної федерації аграрних журналістів. Від "Пропозиції" в цьогорічному конгресі IFAJ взяв участь ваш покірний слуга.
Отже, давайте поговоримо про Канаду та її сільське господарство.
Північна Америка (США та Канада) є доволі закритими країнами в тому сенсі, що отримати дозвіл на в'їзд до них не так-то й просто, а туристичні подорожі до цих країн організовують лише кілька українських туристичних агентств. Тому про сільське господарство Канади компетентно можуть говорити лише невелика група експертів.
Які асоціації в нас викликає слово "Канада"? Здебільшого: велика холодна країна, експортер пшениці та ріпаку. Ну, ще й те, що в Канаді - дві державні мови: англійська та французька. І те, що там мешкають великі українська, російська та польська діаспори. Можливо, хтось згадає, що Канаду та США розділяють Великі озера та вони ділять між собою Ніагарський водоспад. Але скільки тих Великих озер, як вони звуться, між якими озерами тече Ніагара або яка столиця Канади - то це є загадками для переважної більшості нашого населення.
Тож цілком логічно, що перед тим, як розповідати про сільське господарство країни, про її конкретних фермерів і компанії, слід спочатку зробити загальний огляд Канади.
Особливості
географічного положення
За площею (9984,670 тис. км2) Канада є другою у світі країною після Росії (17075,400 тис. км2). У багатьох інших географічних категоріях Канада стоїть на першому місці: найдовша берегова лінія (202,08 тис. км), найпівнічніше поселення (військова база перехоплення електронних сигналів "Алерт" розташована лише за 817 км від Північного полюсу), найдовший кордон між двома державами (кордон між Канадою і США має довжину 8891 км). (Довідково: довжина кордонів Росії з її сусідами: Казахстаном - 7598,6 км, Китаєм - 4209,3, Монголією - 3485, Україною - 2245,8 км. Довжина кордону між Чилі та Аргентиною - 5308 км.)
Більша частина кордону між США та Канадою, визначеного ще за Паризькою угодою 1783 року, проходить по 45 паралелі п. ш. (на цій паралелі розташовані Сімферополь у Криму та Краснодар і Ставрополь у Росії). А от найпівденніша точка Канади розташована на широті 41°41′ п. ш. (о. Мідл-Айленд), а материкової Канади - 41°54′23″ п. ш. (Національний парк Пойнт-Пелі).
До чого це я? А от до чого: паралель 42° п. ш. - це: північ Туреччини, столиця Італії - Рим, столиця Македонії - Скоп'є, столиця Болгарії - Софія, місто Поті у Грузії. Це південніше материкової частини Франції. Ця інформація нам стане в пригоді, коли ми розглядатимемо сільське господарство Канади (і, насамперед, провінції Онтаріо).
Ви здивуєтеся, але Канада має морський кордон із Європою: Канада межує з Францією (острови Сен-П'єр і Мікелон) і Данією (острів Гренландія).
Канада поділена на десять провінцій (Альберта, Британська Колумбія, Квебек, Манітоба, Нова-Скотія, Нью-Брансвік, Ньюфаундленд і Лабрадор, Онтаріо, острів Принца Едварда, Саскачеван) і три території (Нунавут, Північно-Західна територія, Юкон).
Провінції мають більше автономії, ніж території, і відповідають за більшість канадських соціальних програм (наприклад, охорона здоров'я, освіта, соціальна допомога). Вони мають сукупний бюджет навіть більший за федеральний.
Середні температури взимку та високі влітку різняться по регіонах Канади. У багатьох регіонах Канади (особливо в преріях) клімат різко континентальний (як, наприклад, у Сибіру та Північному Казахстані або Монголії). Зима там може бути дуже суворою: середня температура вдень становить приблизно -15°C, але може падати нижче -40°C, до того ж, дмуть дошкульні крижані вітри. Влітку в цих регіонах спека може сягати 40°C. В глибині Канади сніг може лежати майже півроку. На узбережжі Британської Колумбії клімат поміркований, а зима - м'яка та волога. На східному узбережжі Канади середня температура влітку - приблизно 20° за Цельсієм.
Окремо слід згадати північно-західні проходи з Лабрадорського моря до моря Бофорта та Берингової протоки, через Баффінову затоку та протоку Девіса.
До 2009 року арктичний паковий лід перешкоджав регулярним морським перевезенням, але зміна клімату зменшила кількість пакових льодів, унаслідок чого морські шляхи стали придатнішими для навігації. Однак тут виникла суперечка щодо суверенітету водних шляхів. Уряд Канади вважає північно-західні проходи внутрішніми водами Канади, тоді як США та низка європейських країн вважають ці води міжнародними або транзитними шляхами. В останньому випадку Канада могла б застосовувати свої правила щодо рибальства, охорони довкілля, фіскальні закони та закони проти контрабанди, а також закони щодо безпеки судноплавства, але не мала б права закривати судноплавство.
Це важливо, адже північно-західні проходи відкривають найкоротший шлях із Північної Атлантики до Східної та Південно-Східної Азії, а також до заходу Північної Америки без потреби користуватися Панамським каналом, тим більше, що не всі супертанкери можуть пройти ним, через що змушені оминати всю Південну Америку.
Так що глобальне потепління - це не для всіх лихо.

Населення
У Канаді проживає лише 35 млн осіб. За офіційною статистикою, 72% населення Канади мешкає в смузі 150 км на північ від південного кордону зі США (є ще кордон між американським штатом Аляска та канадською територією Юкон). Місце проживання 70% населення Канади - південніше 49 паралелі (відповідає Південній Україні), 60% - уздовж Великих озер і річки Св. Лаврентія. Тобто більша частина території Канади є безлюдною; середня щільність населення - 3,5 особи/км2 - є однією з найнижчих у світі. Незважаючи на це, 80% населення Канади мешкають у містах.
Для збільшення чисельності населення Канада здійснює активну імміграційну політику, надаючи щороку дозвіл на імміграцію іноземцям в обсязі 1% від населення країни. Перевагу надають молодим освіченим людям, що вільно володіють англійською та/або французькою мовами. У разі якщо фахівець вільно володіє французькою, громадянство Канади отримати можна дуже швидко. Діє така імміграційна програма і в Україні.
Останніми роками більшість нових іммігрантів - вихідці з Китаю, Індії та Філіппін. Наприклад, найбільше місто Канади - Торонто (з населенням понад 5 млн осіб - більше, ніж у Києві) завжди вважалося осередком української, російської та польської діаспор, але насправді центр Торонто - це "маленький Китай".

Політичний устрій
Тут я звернуся до енциклопедії "Вікіпедія":
"Канада - конституційна монархія. Глава держави - король або королева Великої Британії; нині це Єлизавета ІІ, яка має титул королеви Канади і яку в країні представляє генерал-губернатор Канади.
У країні діє парламентська система демократії з федеральною системою парламентського уряду. Прем'єр-міністр Канади - глава уряду. За традицією - це лідер політичної партії, яка отримує більшість у Палаті Громад парламенту. Прем'єр-міністр формує Кабінет Міністрів, який формально призначається генерал-губернатором Канади. Кабінет Міністрів має складатися з депутатів Палати Громад; традиційно до нього входять члени партії прем'єр-міністра. Виконавча влада в країні належить прем'єр-міністру і кабінету; міністри перед вступом на посаду складають присягу вірності королеві, щоб формально стати королівськими міністрами.
Федеральний парламент складається з королеви та двох палат парламенту: виборної Палати Громад і призначеного Сенату. Кожен депутат Палати Громад обирається більшістю у своїй виборчій дільниці. Канада не має фіксованої кількості членів парламенту; кожен із депутатів Палати Громад має представляти приблизно 100 тисяч громадян Канади, тому зі зростанням населення Канади збільшується й розмір парламенту. Всеканадські вибори формально призначаються генерал-губернатором, але, як правило, генерал-губернатор лише формально візує рішення про проведення парламентських виборів. Вибори повинні відбуватися, як правило, кожні п'ять років або достроково за рішенням діючого прем'єр-міністра через процедуру дострокового розпуску парламенту.
У Канаді під конституцією розуміється зведення актів, британських законів, судових рішень тощо. Двома основними документами вважають Акт про Британську Північну Америку 1867 року, що проголосив Канаду домініоном Великобританії, і акт 1982 року, за яким усі закони, що приймають у Канаді, не потребують формального підтвердження у парламенті Великої Британії.
Я запитував канадців: чому Канада не проголосить повну незалежність від британської корони? Відповідь була такою: протягом багатьох років конфліктів нарешті було досягнуто консенсусу між усіма суб'єктами конституції Канади - провінціями і територіями, корінним населенням і т.д. у межах чинної конституції. Проголошення повного суверенітету означає прийняття нової конституції країни, що означало б, висловлюючись фігурально, розворушити "зміїне кубло". А цього ніхто не хоче. Тому англійський монарх як гарант "статус-кво" всіх влаштовує.
Сподіваюсь, що після такого, навіть дуже загального, ознайомлення Канада стала ближчою до вас. Тож наступного разу ми перейдемо до розгляду сільського господарства Канади.

Юрій Михайлов

Інтерв'ю
Ів Піке, керівник підрозділу Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні
З бе­рез­ня цьо­го ро­ку підрозділ Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні очо­лив Ів Піке. За до­волі ко­рот­кий час він уже встиг відвіда­ти прак­тич­но всі регіо­ни Ук­раїни та оз­най­о­ми­ти­ся
На сьогодні органічне виробництво — це один із пріоритетних напрямів і перспективний бізнес для розвитку малого фермерства в нашій державі. З-поміж них — фермерське господарство «Дона Олексія Пилиповича», очільник якого хоче не тільки... Подробнее

1
0