Спецможливості
Новини

Аграрії України вперше вийшли на прогнозовані площі озимих

07.11.2018
954
Аграрії України вперше вийшли на прогнозовані площі озимих фото, ілюстрація

Українські аграрії станом на 5 листопада засіяли озимими зерновими 7 млн га при прогнозованій площі 7,2 млн га під урожай 2019 року, пише www.propozitsiya.com  з посиланням на сайт Міністерства аграрної політики та продовольства.

Згідно з повідомленням на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства, озимою пшеницею засіяно 6 млн га площ при прогнозі 6,2 млн га; житом — 0,12 млн га при прогнозі 0,15 млн га; озимого ячменю — 0,87 млн га при прогнозі 0,87 млн га. Крім того, озимим ріпаком засіяно 1 млн га при прогнозі 0,89 млн га.

«Ми виходимо на прогнозований результат у 7,2 млн га посівних площ під озимими на зерно. Станом на 5 листопада посіяно приблизно на 150 тис. га більше, ніж на аналогічну дату минулого року», — написав перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк на своїй сторінці в соцмережі Facebook.

За його словами, роботи були проведені в оптимальні терміни, рівень зволоження ґрунтів був достатнім як для посіву, так і для того, щоб забезпечити оптимальні умови росту і розвитку. «Забезпеченість матеріально-технічними ресурсами була на рівні або вище потреби. Забезпеченість мінеральними добривами на комплекс осінніх польових робіт склала 776 тис. тонн поживних речовин або 108% від заявки, зокрема фосфорними — 207 тис. тонн (109% від заявки)», — повідомив М.Мартинюк.

Ключові слова: жито, пшениця, ячмінь, ріпак

Інтерв'ю
В Україні традиційно нарікають на відірваність освіти від практики, яка виникла ще в радянські часи, коли на виробництві молодим спеціалістам прямим текстом казали: «Забудьте все, чому вас навчали в вузі». Однак деякі аграрні вузи вирішили... Подробнее
Родіон Рибчинський, голова асоціації «Борошномели України»
Український ринок борошна незважаючи на негативні тенденції розвивається, для продукції відриваються кордони нових країн, а підприємства будують та оновлюють свої потужності. Про життя борошномелам

1
0