Спецможливості
Новини

100 гектарів сільгоспземлі в одні руки — що робити бізнесу?

15.09.2021
538
100 гектарів сільгоспземлі в одні руки — що робити бізнесу? фото, ілюстрація

У липні 2021 відкрито ринок с/г землі, а точніше, обігу так званої товарки (паїв).

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на biz.nv.ua.

Прийняті законом 552-ІХ зміни щодо умов обігу земель с/г призначення мають багато прогалин. Чого вартує тільки встановлене обмеження (ліміт) загальної площі цих земель у 100 га, які можуть бути у власності громадянина України до 01.01.2024 року.

Як бути бізнесу з цим обмеженням?

Чи можливо «обійти» такий ліміт? Якщо до 1 липня громадянин мав у власності 100 га сільськогосподарської землі, то більше не отримає?
Внесені зміни чітко врегульовують це питання: обмеження у 100 га не поширюється на загальну площу земельних ділянок, що вже були у власності громадянина України до липня 2021 року.
Гарна новина для інвесторів та покупців: з 01.07.2021 року можна починати з чистого листа — +100 га до земельного банку.

Чи розповсюджується такий ліміт на всі види сільськогосподарських земель чи тільки на «підмораторні»?
Як відомо, мораторій стосувався не всіх с/г земель, а лише земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, земельних ділянок для ведення товарного с/г виробництва та земельних часток (паїв).

Тобто до 1 липня не було встановлено обмеження щодо загальної площі сільгоспземель у власності громадянина України, що не підпадають під мораторій.

З липня таке обмеження встановлено у 100 га. І, як видно, законодавець не «вигадував велосипед», а просто встановив загальне обмеження на всі с/г землі до 01.01.2024 року без визначення, чи це «підмораторні» землі у минулому, чи с/г землі, які і так були в обігу.

Хоча більш логічно було би чітко прописати, що ліміт стосується саме тих видів земель, які були раніше «під мораторієм». Можна пробувати, звичайно, відстоювати цю позицію, проте на практиці при перевірці нотаріусом загального обсягу земель у власності та посвідченні договорів, навряд чи він підтримає таку ідею розширеного тлумачення Закону.

Чи буде сувора перевірка?
Уже з 1 липня набув чинності Порядок здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки с/г призначення. Він надає широкий спектр повноважень нотаріусу для здійснення такої перевірки під час посвідчення правочину з відчуження сільгоспземлі, — від перевірки джерел походження коштів для набувача земельної ділянки до визначення загальної площі земельних ділянок с/г призначення шляхом перевірки та співставлення даних відповідних реєстрів.

Вочевидь, на практиці слід очікувати досить детальну перевірку. Та чи залишить поза увагою нотаріус, наприклад, набуті громадянином земельні ділянки с/г призначення, цільове призначення яких на момент посвідчення нової угоди вже було змінено? Час покаже.

(Далі буде)

 

Інтерв'ю
Активні військові дії на території України перевернули з ніг на голову життя мільйонів українців. Але не слід забувати, що в стані гібридної війни Україна перебуває із 2014 року і страхіття окупації до 2022 року пережила значна частина... Подробнее
Останніми роками різко почастішали нотифікації на українське зерно — скарги від іноземних покупців на наявність у ньому карантинних організмів. Фахівці стверджують, що таку ціну Україна платить за існуючу схему поборів з експортерів, які... Подробнее

1
0