Спецможливості
Новини

Зі 340 зареєстрованих сортів озимої пшениці працює лише 35%

27.06.2017
2904
Зі 340 зареєстрованих сортів озимої пшениці працює лише 35% фото, ілюстрація
Якщо сьогодні провести генетичне тестування сортів, які є в національному реєстрі, то 30-35% одразу відпали б

Зі 340 зареєстрованих в Україні сортів озимої пшениці лише 35% реально працюють на виробництво, решта – "статистика для морального задоволення тієї групи людей, яка його зареєструвала". Таку думку висловив заступник директора Інституту фізіології та генетики рослин НАН України Микола Гаврилюк, пише propozitsiya.com з посиланням на infoindustria.com.ua.

На переконання науковця, якщо сьогодні провести генетичне тестування сортів, які є в національному реєстрі, то 30-35% одразу відпали б. 

"Держава та її відповідні органи мали б запитати у тих, хто пропонує свої сорти до реєстрації про те, яким чином вони їх сформували, де взяли селекційний матеріал? На жаль, Інститут експертизи сортів рослин досліджує сорти, які подаються лише за трьома ознаками: відмінність, однорідність стабільність", - пояснює М. Гаврилюк.

За даними ІФРГ, у межах 10 тис. га озимої пшениці щорічно засіваються насінням незареєстрованих сортів. Близько 2 млн га - не сертифікованим насінням озимої пшениці.

Як приклад захисту національних сортових ресурсів, М. Гаврилюк наводить досвід Франції. В країні спеціальним законом запроваджено нову категорію насіння: фермерське - тобто таке, яке не пройшло процедуру сертифікації. Якщо фермер хоче сіяти несертифікованим насінням – з кожного кілограма вартості насіння він має сплатити 3% в бюджет держави.

А от Німеччина запровадила надзвичайно жорсткі умови для іноземних компаній за критеріями оцінки стійкості до фітопатогенів. Продовжено тестування окремих культур до 3-5 років для того, щоб захистити національну селекцію. 

Ключові слова: АПК, пшениця, селекція

Інтерв'ю
Corteva Agriscience — міжнародна сільськогосподарська компанія, яка чи не першою з найпотужніших аграрних компаній світу повністю припинила свою діяльність у рф через її воєнну агресію в Україні. Ситуація в країні, звісно, вплинула на... Подробнее
Ма­рек Руж­няк— влас­ник гру­пи ком­паній Agro-Land Group
Аг­рар­на Поль­ща та­кож міцно «при­кипіла» до Ук­раїни, ад­же польські тех­но­логії, техніка, посівний та насіннєвий ма­теріал уже дав­но от­ри­ма­ли схва­лен­ня ук­раїнських сільгоспви­роб­ників і

1
0