Спецможливості
Архів

Землеробством займається справжній фахівець

05.06.2008
791
Землеробством займається справжній фахівець фото, ілюстрація

Два тваринники з Гофгайсмара (Нордгессен) не хочуть більше займатися землеробством. Причина: зростання у тваринництві не може більше узгоджуватися з вчасним проведенням польових робіт.

“Якщо найбільший землероб в окрузі не має більше техніки, то цей факт викликає насамперед нерозуміння”, — так описує Гельмут Грандьот реакцію своїх сусідів у нордгесському Гофгайсмарі, коли він три роки тому повністю відмовився в своєму господарстві від ведення польових робіт на 90 га угідь (в двох місцевостях). Він хотів максимально сконцентрувати свою увагу на 250 свиноматках та вирощуванні поросят.
При цьому вже з 1988 року він нічого більше не інвестував у землеробство та передавав ведення все більше робочих процесів машинному парку. Коли три роки тому він вирішив збудувати новий хлів для поросят на 1400 голів, йому знадобилася допомога. Замість того, щоб передавати різні види діяльності різним виконавцям, він знайшов одного партнера, який мав додатково перебрати на себе ще й менеджмент у землеробстві.
Гельмут уклав з Вольфгангом Фішером, землеробом, що мешкає від нього за 2 км, господарський договір. Фішер у двох місцевостях має господарство на 150 га угідь, а також “у його розпорядженні сучасна посівна техніка та відповідні вміння ведення землеробства”, — так пояснює Грандьот своє рішення. Для землероба Фішера співробітництво відкрило цікаву перспективу: він міг застосовувати не тільки робочі потужності та техніку, а й свої знання на більшій земельній площі. І землероб доповнює: “Так я можу зростати не вступаючи в орендні відносини”.

Оскільки обидва господарства мають однакові сівозміни, то господарі узгодили між собою терміни вирощування зернових, ріпаку та цукрових буряків. Свої робочі процеси Фішер може узгоджувати з робочими процесами сусіда. Це спрощує вчасне виконання окремих заходів. “Термін окремих робочих процесів визначають стан грунту та стадія розвитку рослин, а не раніше встановлена послідовність сівозмін”, — наголошує землероб. Тільки так можна досягнути кращої врожайності та прибутків.
Оплату фермери врегулювали так. Кожен робочий процес вони заносять у рахунок та оплачують за тарифними ставками, вищими за ставки машинного парку. Безпосередня участь у прибутках не передбачається. За свій менеджмент землероб отримує на 100 м3 гноївки більше. Посівний матеріал, засоби захисту рослин та мінеральні добрива Фішер купує для обох господарств. А розраховуються господарства за них — кожне окремо.

Можливість послідовного виведення окремих робочих процесів зі свого господарства
Співпраця з молочним тваринником Ельмаром Меклінггоффом розвивається поступово, крок за кроком. Меклінггофф теж потребував більше часу для тваринництва. Половину свого молока (квота — 440 000 кг) продавав безпосередньо він.  Через це йому довелося докладати все більших зусиль, щоб вчасно проводити польові роботи. Тому з 1996 року Фішер взяв на себе проведення обприскування та внесення добрив на його 42 га угідь. Пізніше до цих процесів додалися ще й посівні роботи та збирання врожаю цукрових буряків.

Роботи, які меншою мірою, ніж обробіток грунту, залежать від певних термінів, молочний тваринник виконує самостійно. Але як тільки в майбутньому звільняться потрібні інвестиції, він планує передати Фішеру й інші роботи. Господар підкреслює, що найважливішим для нього є надійність партнера.
Із задоволенням керівники господарств згадують останні роки. Грандьот тішиться з того, що за однакових витрат  урожайність підвищилась на 20 т/га. А найважливіше: “У мене не болить голова від клопотів, і я можу займатися своїми свиньми”, — сказав Грандьот. Фішер у співпраці особливо цінує взаємне довір’я та чіткий розподіл завдань. Тільки так можна уникнути різних проблем.
Обидва господарі пояснюють, що практична співпраця зробила їхні господарства сильнішими. Тоді як Грандьот планує розширити свій хлів для свиноматок, Меклінггофф вбачає можливості у продажах продукції безпосередньо споживачеві. А землероб Фішер замислюється над розширенням свого співробітництва з іншими підприємствами. Вирішальними для нього є два моменти: щоб угіддя були поблизу з тими, що він їх обробляє, і щоб він міг забезпечити вчасне виконання окремих робочих процесів. Наявні робочі потужності його не стримують, оскільки за відповідного господарювання вигідно застосувати найману робочу силу.

Інтерв'ю
Зовсім недавно в Української зернової асоціації з'явився новий керівник - Микола Горбачьов. Ми поговорили з ним про проблеми, які хвилюють УЗА, прогнози на нинішній сезон і особисте бачення бізнес
Традиційним джерелом байпасного крохмалю в раціонах корів є зерно кукурудзи. Його особливістю є те, що він не ферментується у рубці і стає доступним вже у тонкому відділі кишечника. Це допомагає збільшити надходження глюкози у кров’яне... Подробнее

1
0