Спецможливості
Технології

Захист рослин фунгіцидами

05.06.2008
1198
Захист рослин фунгіцидами фото, ілюстрація

Без застосування фунгіцидів сьогодні неможливо уявити систему заходів захисту  від хвороб.

Земля щедро винагороджує тих, хто дбає про неї, вкладає у неї працю і душу. Але безліч шкідливих об’єктів прагнуть скористатися її плодами, і можуть призвести до того, що, вклавши працю та кошти у вирощування культур, людина отримає лише збитки. У загальній системі заходів, спрямованих на отримання високих урожаїв, важливе місце займає захист від хвороб. Без застосування сучасних засобів, хімізації неможливе отримання високих і стабільних урожаїв, а, за свідченнями вітчизняних і зарубіжних вчених, у найближчі 50 років хімічним засобам захисту не буде альтернативи. Значною мірою стабілізувати урожай, пригнічуючи розвиток патогенних організмів, дають змогу фунгіциди.

Для боротьби із захворюваннями на зернових культурах варто порекомендувати фунгіциди Топсін М, 70% з.п. (діюча речовина — тіофанатметил) та Бампер, 25% к.е. (діюча речовина — пропіконазол). Це препарати системної дії і мають як профілактичну, так і лікувальну властивості, тобто здатні не допустити розвитку хвороби навіть тоді, коли їх застосовують після зараження рослин. БАМПЕР, 25% к.е., призначений для боротьби з бурою іржею, септоріозом, борошнистою росою на озимій пшениці та ярому ячмені. Рекомендована норма витрати препарату — 0,5 л/га, робочої рідини — 200–300 л/га. На озимій пшениці обприскування рекомендовано проводити, залежно від ступеня розвитку хвороб, переважно в кінці фази виходу в трубку або по прапорцевому листку. Обприскування ярого ячменю проводять під час кущіння, за перших ознак хвороби. Топсін М, 70% з.п., призначений для боротьби з борошнистою росою, септоріозом, бурою іржею, фузаріозною та церкоспорельозною кореневими гнилями на пшениці та борошнистою росою на ячмені. Препарат вносять шляхом обприскування. Норма витрати препарату на пшениці становить 1, на ячмені 1–1,2 кг/га, норма витрати робочої рідини — 300–400 л/га.

Топсін М, 70% з.п., має дуже широкий спектр дії, і його застосовують також на багатьох інших культурах: на цукрових буряках проти церкоспорозу та борошнистої роси з нормою витрати препарату 0,6–0,8 кг/га та робочої рідини 300–400 л/га; на огірках проти борошнистої роси з нормою витрати препарату 0,8–1 кг/га та робочої рідини 300–400 л/га; на вишні проти кокомікозу з нормою витрати препарату  1 кг/га та робочої рідини 1000–1200 л/га; на чорній смородині проти борошнистої роси та антракнозу з нормою витрати препарату 0,8–1 кг/га та робочої рідини 1000–1200 л/га; на яблуні, груші та персику проти парші, борошнистої роси, іржі та моніліозу з нормою витрати препарату 1–2 кг/га та робочої рідини 1000–1200 л/га; на виноградниках проти оїдіуму та сірої гнилі з нормою витрати препарату 1–1,5 кг/га та робочої рідини 800–1000 л/га. Препарат зареєстровано більш ніж у 100 країнах світу на 120 культурах.

З хворобами, що  загрожують виноградникам, допоможе боротися також обприскування фунгіцидами Шавіт Ф, 71,5% з.п. (діюча речовина — фолпет+триадіменол) — проти мілдью, оїдіуму, чорної плямистості, інфекційного засихання кущів, сірої та білої гнилей з нормою витрати препарату 2 кг/га та робочої рідини 800–1000 л/га; Фольпан, 80% в.г. (діюча речовина фолпет) — проти мілдью, оїдіуму, чорної плямистості та сірої гнилі з нормою витрати препарату 2 кг/га та робочої рідини 800–1000 л/га; Чемпіон, 77% з.п. (діюча речовина — гідроокис міді) — проти мілдью з нормою витрати препарату 2 кг/га та робочої рідини 800–1000 л/га.
Фольпан, 80% в.г., — високоефективний фунгіцид контактної дії. Окрім застосування на винограді, зареєстрований в Україні також і для картоплі —проти фітофторозу. Препарат не викликає резистентності патогенних організмів. Завдяки своїй унікальній дії на картоплі, крім фітофторозу, він стримує також такі захворювання, як альтернаріоз та ризоктоніоз. За дотримання норм витрати практично повністю розкладається грунтовими мікроорганізмами з деструкцією молекули до найпростіших речовин за 1–1,5 місяця. Норма витрати препарату для картоплі становить 2 кг/га, а робочої рідини — 300–400 л/га.

Світовий досвід застосування препарату Чемпіон, 77% з.п., засвідчує його ефективність у боротьбі з хворобами також і на багатьох інших культурах: септоріозом та гельмінтоспоріозом на пшениці та ячмені (норма витрати препарату — 0,6–2,3 кг/га); церкоспорозом на цукрових буряках (норма витрати препарату — 2,3–5,7 кг/га); звичайним раком — антракнозом, паршею, бактеріальним опіком на яблуні та груші (норма витрати препарату — 0,75–3 кг/га); клястероспоріозом, моніліозом, кокомікозом, полістигмозом, іржею, кучерявістю листя, бактеріальною гниллю на абрикосі, вишні, персику та сливі (норма витрати препарату — 1,5–3 кг/га), бактеріальною плямистістю на перці (норма витрати препарату         —2,3 кг/га); фітофторозом на томатах (норма витрати препарату — 2,5–3 кг/га); антракнозом та пероноспорозом на цибулі та кавунах (норма витрати препарату — 2,2 кг/га) та ін. Препарат запобігає утворенню кристалів льоду, завдяки чому підвищує стійкість рослин до приморозків (до -5°С).
 

Ключові слова: захист рослин

Інтерв'ю
«Зернові технології-2018» закінчили виставковий сезон для аграрної галузі, адже незабаром — відкриття нового сезону, польового. Для УПЕК, власника підприємства «Лозівські машини», одного з флагманів вітчизняного сільськогосподарського... Подробнее
Кукурудза сьогодні є стратегічною культурою, що вирощується майже у всіх кліматичних зонах України. Насичення сівозміни кукурудзою та відсутність системи інтегрованого управління шкідниками сприяють збільшенню кількості шкідників і... Подробнее

1
0