Спецможливості
Аналітика

Усі світові ягідні тенденції

04.06.2018
4026
Усі світові ягідні тенденції фото, ілюстрація

 

Ягідний сегмент дуже динамічний, а Україні варто стежити за глобальними тенденціями і слідувати за ними. Таку точку зору висловила Ірина Кухніна, президент Асоціації «Ягідніцтво України» на семінарі "Можливості експорту ягідних продуктів з проектом "Eastern Partnership: Ready to Trade - an EU4Business initiative", передає propozitsiya.com.

 

Світові тенденції

 

Світовий ринок плодово-ягідної продукції становить 800 млн т. З них 13 млн т - ягоди, в т. ч. 9 млн т - полуниця. Топ-10 світових фруктів - банани, дині, яблука, виноград, апельсини, манго, мандарини, груші, ананаси, персики / нектарини.

ТОП-3 виробників фруктів в світі - Китай, Індія, Бразилія, а європейський лідер - Іспанія. Примітно, що головний ягідний конкуренти України - Польща - не ввійшла навіть в першу десятку .

Фруктовий ринок дуже динамічний, але ситуація по ягодах змінюється ще швидше, підкреслила Ірина Кухтіна. "Цифри і тенденції по ягодах кардинально змінюються досить швидко, тому дані, тенденції і прогнози старше ніж 3 роки не актуальні", - додала вона.

Світовий ринок фруктів зростає на 4-5% щороку, ягід - на 8-10%. Європа і США - найбільші ринки з точки зору споживання. При цьому на тлі загального збільшення споживання соків в світі в США і Європі воно знизилося. «Соки не відповідають очікуванням споживача в питанні корисності для здоров'я, збереження всіх корисних речовин. При цьому зростає попит на заморожені фрукти, які використовують, зокрема, в смузі", - пояснила Ірина Кухтіна.

За прогнозами Rabobank, в наступні 5 років зростання попиту на лохину сповільниться, також знизиться популярність малини. Споживання полуниці буде рости повільно - на 1-2% в рік. Так, в США частка полуниці в ягідному сегменті вже знизилася з 90% до 66,5% за рахунок зростання частки інших ягід. Обсяг споживаної полуниці при цьому виріс. "Інші ягоди нарощують свою частку ринку, поповнюючи список традиційних в споживанні культур", - додала вона.

 

Чого хоче покупець

 

Глобальний ринок відображає зміни в поведінці кінцевого покупця. А він серйозно змінюється: суспільство стає більш емоційним. Сьогодні продукти купують, керуючись імпульсом або емоціями.

Також відбувається зміна цінностей. Крім базових (поживні властивості, смак, користь) до  їжі пред'являється ряд інших вимог: гарний вигляд, зручна упаковка, відповідність модним тенденціям, безпеку, функціональність тощо. Одна з тенденцій - зростаючі продажі через Інтернет. Крім того, населення планети зростає за рахунок великих міст, люди багатіють, у них зменшується кількість вільного часу на покупки. "Сучасна людина хоче мати все тут і зараз", - розповіла Ірина Кухтіна. Також важливою є соціальна відповідальність компанії. "На багатьох ринках ваш товар перестануть купувати, якщо дізнаються, що ви експлуатуєте дитячу працю, наприклад", - додала вона.

 

 

Доставка дронами та акцент на Китай

 

В Європі дуже сильно зросло ринкове проникнення свіжої малини - на 30% за останні п'ять років, в США збільшуються продажі ожини. Також в США набільше зростання продажів за останні 3 роки припадає на онлайн-канали - 24,4%. Amazon упаковує ягоди і доставляє до дому за допомогою дрона. Зростає попит на брендовану продукцію і СТМ мереж.

До 2022-2025 років Китай буде імпортувати до 60% споживаного продовольства. Екологія країни не в кращому стані, а населення багатіє. "Чого ж хоче китайський споживач? У них інша культура споживання ягід, вона не склалася історично. Ягоди (лохину і полуницю) часто дарують як презент, як у нас шоколад. З цього випливають особливі вимоги до упаковки, якщо виходити на цей ринок зі своїм брендом. Потрібна дрібна і дуже красива упаковка ", - пояснила Ірина Кухніна. Китайці вибирають, виходячи з упаковки, походження і користі для здоров'я.

Найбільше китайці вживають ягоди у вигляді джемів і солодощів. "Навіть не дивлячись на великі відстані, лохину в КНР можна довозити свіжою. Так само поступають чилійські експортери, доставляючи лохину в Європу протягом 25-30 днів по морю".

Також Ірина Кухтіна розповіла про приклад економіки, де ягоди займають ключову експортну роль: "Це Мексика. У них ягоди на 4-му місці в експортних позиціях, випереджаючи на 20% текілу. Найбільше зростання показує полуниця і лохина".

 

Українські реалії

У нашій країні площі під ягодами знижуються, але за рахунок інтенсифікації виробництва валовий збір зростає. "А ось за загальним експортом фруктів і продуктів їхньої переробки ми "впали" більше ніж удвічі, тому що довго працювали на один ринок з великою ємністю і низькими вимогам щодо якості", - пояснила Ірина Кухтіна.

Зараз майже 75% свіжих і заморожених фруктів експортуються в Європу. "Звичайно ж, свіжої ягоди експортуємо менше, оскільки є складнощі і в транспортуванні, і в якості продукції". Наприклад, свіжу полуницю поставляють в Білорусь (що, по суті, означає ту ж Росію), а заморожені ягоди - в Польщу.

Вкрай мало поставляється органічної ягоди, яка взагалі-то затребувана в Європі. Наприклад, 200 т - це загальний обсяг поставок органічної малини сезону 2017.

Із зростанням глобалізації попит на ягоди буде збільшуватися, разом з ними конкуренція і вимоги до якості. Це глобальний тренд, впевнена Ірина Кухтіна. "Європа швидше за всіх" гайки закручує ", але і Китай і арабські країни теж хочуть бачити на своїх прилавках найкраще", - додала вона.

 

Де похвалитися своїми ягідками?

Ключові виставки для виробників і переробників ягід і фруктів:

Global Berry Congress, Роттердам, Нідерланди

Щорічна конференція ягідної індустрії. Цього року її відвідали 400 делегатів із 36 країн.

IRO

Конференція Міжнародної організації малини (International Raspberry Organization), яка проходить раз у два роки в різних країнах – участниць організації. Конференція присвячена малині.

PLMA'S World of Private Label, Амстердам, Нідерланди, 16-17 травня 2018 року

Форум присвячений власним торговим маркам найбільших мереж світу. SIAL, Париж, Франція, 21-25 жовтня 2018 р.

Найбільша виставка харчових продуктів та технологій. На форумі можна буде побачити всі інновації в сфері виробництва і упаковки.Frut Logistica, Берлін, Німеччина, 6-8 лютого 2019 року

Найбільша виставка харчових продуктів та технологій. На форумі можна буде побачити всі інновації в сфері виробництва и упаковки. BioFach, Нюрнберг, Німеччина, 13 - 16 лютого 2019 р.

Наймасштабніша виставка органічної продукції.Gulfood, Дубай, ОАЕ, 17-21 лютого 2019 року

Міжнародна близькосхідна виставка продуктів харчування та гостинності, найбільша і головна в регіоні Перської затоки .Singapore world food fair, Сингапур, 30 серопня -2 вересня 2018 р.

Міжнародна виставка харчових продуктів та напоїв, харчових інгредієнтів та обладнання.Anuga FoodTec, Кельн, Німеччинра, 5-9 жовтня 2019 року

Найбільший торговельний ярмарок в світі за участю понад 7 тис експонентів і близько 150 тис. відвідувачів.

 

Як ефективно брати участь у виставці

Щоб виставка була ефективною, на своєму стенді потрібно призначати зустрічі. Якщо за високої вартості стенду (на великій міжнародній виставці обійдеться з усіма витратами в 20 тис. євро) ще й час використовується неефективно, то не варто брати участь у виставці. "Поки що немає такого бренду, як Україна, який допоміг би продавати всім нашим виробникам, тому потрібно виконати велику попередню роботу для роботи на виставці, щоб до вас прийшли клієнти. Якщо на стенді є активність, підійдуть і інші", - радить спікер.

Для цього потрібні конкурентні пропозиції. Наприклад, смузі - це вже обов'язковий елемент асортименту. Подібною категорією стають і органічні продукти. "Але, на тих ринках, на які ми виходимо, вже є інші компанії та країни. Тому важливо сформулювати, чому мають купити саме у вас, а не, наприклад, у чилійських виробників. Якщо ви самі не можете відповісти на це питання, дуже мало шансів, що у захочуть взяти продукцію ", - зазначила І. Кухтіна.

Для виходу на новий ринок корисно мати так званого «портфельного» клієнта - клієнта з відомим ім'ям. Навіть якщо поставка становить 10 кг, але клієнтом є Danon, Nestle, це дуже допомагає просувати свою продукцію.

І, нарешті, їздити на всі виставки поспіль - задоволення дороге. Варто добре ознайомитися з аудиторією і форматом виставки і вибрати найбільш підходящу для вашого продукту. "На локальні форуми варто їхати тільки, якщо ви націлені саме на цей ринок", - підсумувала Ірина Кухтіна.

 

 Світлана Радченко

Інтерв'ю
Володимир Сисоєнко — засновник, керівник компанії «Нор-Ест Агро»
Від успішного менеджера до засновника бізнесу. Володимир Сисоєнко — засновник, керівник компанії «Нор-Ест Агро» разом із норвезьким інвестором створив команду однодумців, які цінують та люблять сільське господарство. Компанія є надійним... Подробнее
Про глобальне потепління говорять уже кілька десятиліть. Які конкретні практичні наслідки від нього вже відчуло сільське господарство України і на що ще очікувати розповідає найавторитетніший в

1
0