Спецможливості
Новини

Затверджено перелік питань для інспекторів, які перевіряють виробництво

13.04.2017
2705
Затверджено перелік питань для інспекторів, які перевіряють виробництво фото, ілюстрація
Україна зробила крок до європейської системи контролю операторів ринку харчової продукції. Затверджено виключний перелік питань, які інспектор зможе задати під час аудиту чи інспектування виробничих потужностей

Україна зробила крок до європейської системи контролю операторів ринку харчової продукції. Затверджено виключний перелік питань, які інспектор зможе задати під час аудиту чи інспектування виробничих потужностей. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на eurointegration.com.ua.

Оприлюднено так звані "чек-листи" – вичерпний перелік питань, які інспектор зможе задати під час аудиту підприємства у рамках здійснення державного контролю. Перший список питань стосуватиметься гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами, другий – вимог законодавства стосовно постійно діючих процедур, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, тобто НАССР.

Перший акт повинен був почати діяти з 20 вересня 2016 року для всіх потужностей, що виробляють чи вводять в обіг харчову продукцію, другий – з 20 вересня 2017 року – для потужностей, які здійснюють діяльність з харчовими продуктами, у складі яких є неперероблені інгредієнти тваринного походження (крім малих потужностей) та які використовують процедури, засновані на принципах HACCР.

Затвердження цих чек-листів є важливим кроком, оскільки це суттєво змінює підхід до проведення держконтролю в Україні. Перелік питань, які державний інспектор зможе поставити під час здійснення заходу державного контролю за операторами ринку харчової продукції, буде у відкритому доступі.

Для споживачів перевірки підприємств за новою системою держконтролю та відповідними чек-листами означатимуть контроль за процесом, а не продуктом.

Окрім того, впровадження в практику здійснення держконтролю відповідних чек-листів – значний плюс для вітчизняних експортерів харчової продукції до ЄС, де діє аналогічне оцінювання. Відповідно й в Україні при написанні та затвердженні списків питань орієнтувалися на максимальне врахування європейських стандартів.

Що стосується частоти перевірки підприємств, які займаються виробництвом та реалізацією харчової продукції, то вона залежатиме від оцінки ризиків, які пов’язані з типом продукції.

Нагадаємо, у вересні 2014 року набрав чинності новий євроінтеграційний закон про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів. І його положення поступово набирають чинності. Зокрема, це перехідні періоди для запровадження принципів нової системи контролю за безпечністю харчової продукції HACCP. Зокрема, з вересня 2016 року всі потужності, що виробляють харчову продукцію, мали запровадити гігієнічні вимоги, які є невід’ємною частиною та основою процедур, заснованих на принципах системи HACCP.

З вересня 2017 року процедури, засновані на принципах HACCР, стануть обов’язковими для потужностей, які здійснюють діяльність з харчовими продуктами, у складі яких є неперероблені інгредієнти тваринного походження (крім малих потужностей) – сирі м’ясо, риба та молоко, яйця і т.п. Ця вимога, наприклад, стосуватиметься потужностей з розбирання м’яса, молокопереробних підприємств, ковбасних цехів, закладів, які використовують сирі яйця, тощо.

З вересня 2018 року ця вимога буде поширюватися на потужності, які здійснюють діяльність з харчовими продуктами, у складі яких відсутні необроблені інгредієнти тваринного походження. А з вересня 2019 року - вимога пошириться на малі потужності (постачають продукт кінцевому споживачу, персонал менше 10 осіб, площа – 400 м2 або потужності, які не постачають продукти кінцевому споживачу, з персоналом менше 5 осіб).

Однак, закон про безпечність та якість харчових продуктів лише окреслює можливі вимоги до здійснення перевірок операторів ринку харчової продукції.

Необхідний євроінтеграційний законопроект про державний контроль №0906 доопрацьовується спільно з депутатами та експертами до повторного другого читання. Без нього реформа не буде повноцінною.

Ключові слова: АПК, продукты, ЄС

Інтерв'ю
Demydov1
В унікальній споруді на території арктичного архіпелагу Свальбард у Норвегії не так давно офіційно відкрито Всесвітнє сховище насіння. Дбаючи про майбутнє планети, людство прагне зберегти генофонд
Президент УАВК Микола Пономаренко
На ринку картоплі зараз — ажіотаж, якого не траплялося майже 10 років. Споживачі занепокоєні неврожаєм і закуповуються картоплею на сезон — цілими мішками. Виробники (перш за все городники) нарікають на неврожай. Відтак Україна вперше за... Подробнее

1
0