Спецможливості
Новини

"Укрспирт" затьмарює відносини України з МВФ, - експерт

15.02.2017
1318
"Укрспирт" затьмарює відносини України з МВФ, - експерт фото, ілюстрація
Корупція на підприємствах концерну вже привела до цілого ряду публічних скандалів

Між МВФ і офіційним Києвом вже давно встановилися непрості відносини, які перманентно носять характер фінансово-політичних садо-мазо ігор, причому з постійною зміною ролей. Іноді Фонд бажає дати Києву черговий транш, а Київ перевіряє - скільки всього потрібно не виконати, щоб його таки не отримати. А іноді, коли Києвом все або майже все виконано, Фонд шукає приводи, щоб максимально затягнути з черговим траншем. Таку думку висловив політолог Дмитро Джангіров, пише propozitsiya.com з посиланням на capital.ua.

Він зазначив, що в якості показового прикладу, який затьмарює відносини України з МВФ, ряд авторитетних українських експертів наводять приклад концерну "Укрспирт", який знаходиться під управлінням МінАПК і входить в "шорт-лист" підприємств, на приватизації яких наполягає Фонд, чому чинить опір МінАПК на чолі з міністром Тарасом Кутовим.

"Давайте поглянемо на ситуацію з концерном "Укрспирт" очима чиновників МВФ:

1) Корупція на підприємствах концерну вже привела до цілого ряду публічних скандалів, в яких відповідальність за ситуацію, що склалася, покладено безпосередньо на міністра АПК.

Так, 27 січня 2017 року відбулася демонстрація співробітників Асоціації "Легальних виробників спирту" з вимогою до Президента України та Прем'єр-міністра розібратися з корупцією в "Укрспирті" і звільнити Т. Кутового, в чиєму безпосередньому підпорядкуванні знаходиться підприємство. Справа в тому, що з 1 січня 2017 року держпідприємство "Укрспирт" підвищило закупівельні ціни на спирт на 20% для операторів алкогольного ринку. Асоціація "Легальних виробників алкоголю" назвала це рішення корупційним, оскільки концерн навмисне закуповує основну сировину і енергоносії за завищеними цінами. Одночасно, "Укрспирт" припинив відвантажувати спирт лікеро-горілчаним заводам, які відмовилися купувати сировину за неринковими цінами, внаслідок чого зупинилася робота ряду найбільших підприємств алкогольної галузі.

Раніше, 16 січня 2016 року було поширено заяву ініціативною групою українських громадян, які постраждали від сурогатного алкоголю з вимогою в найкоротші терміни завершити розслідування фактів отруєння людей контрафактним спиртом і звільнити чиновників, які сприяють поширенню нелегальної неякісної продукції. У заяві особливо відзначена персональна відповідальність за почастішали отруєння "лівої" горілкою керівництва концерну "Укрспирт" і Т. Кутового.

2) Про своє небажання (прикриваючись "неймовірними труднощами") боротися з корупційними схемами, які ведуть до появи "лівого" спирту і "лівої" горілки Т. Кутовий зізнався відкрито в інтерв'ю "Європейської правді" від 27 грудня 2016 року.

Перш за все, міністр продемонстрував прекрасну обізнаність про обсяги тіньового ринку: "За приблизними оцінками, близько 6 млрд. грн знаходяться на цьому ринку (спиртовому - авт.) в тіні".

Однак, Т. Кутовий запевняє - "поламати цю історію на середньому рівні неймовірно важко", обґрунтовуючи цей, що в його підпорядкуванні "величезна кількість заводів - 80". Чесно кажучи, навряд чи хто в Україні "зарахує" подібного роду "відмазку", а вже для зарубіжних кредиторів такі виправдання виглядають відвертим знущанням...

3) Цілком логічно, що представники МВФ пропонують Києву занести концерн "Укрспирт" в список стратегічних підприємств "на приватизацію", а Т. Кутовий настільки ж логічно "впирається", не маючи наміру позбутися настільки "схемоносного" об'єкта загальнонаціонального масштабу.

У результаті наведених "тези" МВФ і "антитези" МінАПК народжується "синтез": приватизація "Укрспирту" потрапляє в список умов для отримання чергового траншу Фонду.

А тепер, повертаючись до витоків проблеми, ми чітко розуміємо, що проблема зовсім не в державному статусі окремих стратегічних об'єктів, а в їх корупційної привабливості для керівників галузей. А "Укрспирт" і Т. Кутовий - просто наочний приклад, який останні місяці, що називається "на слуху"... - зазначив Д. Джангіров.

Інтерв'ю
Олександр Карпенко, директор із маркетингу та технічної підтримки компанії «Адама Україна»
Агрохімічний ринок в Україні нібито великий з чималою кількістю учасників, але водночас усі одне одного знають, і події, які відбуваються на ньому, дуже швидко стають темами для активного обговорення.
Роберто Хавельяна
Американське видання Future Farming взяло інтерв’ю у Роберто Хавельяни — співробітника відділу компанії John Deere, який займається перспективними розробками потужних тракторів (серій 7R, 8R та 9R) на найближчі 20 років. Представляємо його... Подробнее

1
0