Україна однією з перших реагує на інновації - керівник підрозділу Crop Science компанії «Байєр» в Україні
З березня цього року підрозділ Crop Science компанії «Байєр» в Україні очолив Ів Піке. За доволі короткий час він уже встиг відвідати практично всі регіони України та ознайомитися з роботою багатьох українських агропідприємств. Утім, за браком часу в Іва не було можливості поспілкуватися з аграрною пресою. І ось щойно випала така нагода, «Пропозиція» в числі перших змогла поговорити з ним. Отже, знайомтесь — Ів Піке: справжній фахівець, харизматичний лідер і просто приємна в спілкуванні, з чудовим почуттям гумору, людина.
— Чотири місяці Ви очолюєте аграрний бізнес «Байєра» в Україні. Це невеликий строк, за який, втім, Ви встигли об’їхати майже всю країну, мали змогу познайомитися з українськими агровиробниками. Поділіться Вашими враженнями.
— Україна — це країна з дуже розвинутим сільським господарством, у якій зосереджено 70% світових чорноземів. І для мене як агронома величезне задоволення працювати саме тут. Адже я відчуваю і знаю, наскільки добре ця земля може родити й щедро віддячувати своїм господарям. До того ж чітко усвідомлюю, який потенціал має Україна як продовольча житниця світу: він — один із найбільших у світі. І головне, що цей потенціал уже тепер починає реалізовуватися, і це — не просто слова. Успіхи українських аграріїв просто вражають! А ще — люди… Відверті, працьовиті, готові (хоч подекуди й доволі стримано) сприймати нове та плідно працювати на результат.
— Які очікування Ви мали щодо України, перш ніж приїхати сюди? Якими Ви уявляли країну й українців? Що виправдалося, а що залишилося міфом?
— Я хотів би сказати, що всі мої сподівання щодо України як своєрідного сільськогосподарського раю цілком виправдалися, а те, що я уже встиг побачити, мене не дуже здивувало. Все ж таки я працював у Східній Європі майже десять років, тож знав про властиві їм розміри господарств та технології, які там застосовують. Усе це не було для мене великою несподіванкою, але, як я вже казав, я був приємно вражений тим, з якою любов’ю — як до чогось рідного та живого — люди в Україні ставляться до землі, і як вона, попри різні негаразди та виклики, їм віддячує. Я бачу Україну як надзвичайно важливу країну з великим потенціалом для всього Європейського регіону. Впевнений, що наші міжнародні інноваційні продукти та рішення допоможуть українським аграріям досягти ще вищих показників урожайності та прибутковості.
— «Байєр» — це завжди інновації, новинки. Що це означає для «Байєр» і заради чого щороку на ринок виводяться нові продукти тощо?
— Інноваційність — ключовий фактор розвитку сільського господарства — втім, як і будь-якого прогресу. Якщо є чітке розуміння цього, то інвестиції перестають бути в очах сільгоспвиробника просто витратами. Сільгоспвиробники рентабельних підприємств уже давно зрозуміли, що вкладення фінансів у придбання сучасних і ефективних засобів захисту рослин, мінеральних добрив та іншої агрохімічної продукції завжди збільшує прибавку врожаю на 10–20%. І сьогодні ми бачимо, що українські фермери інноваційно налаштовані, тому, звісно, ми й пропонуємо їм цікаві новинки. Втім, якщо говорити про наші продажі в Україні, то ми пропонуємо не просто окремі продукти — ми пропонуємо готові комплексні рішення, які допомагають фермерам вести стабільне прибуткове господарство. Наш підхід до їхнього створення ґрунтується на вивченні загалом технології отримання врожаю. Тож ми не «виштовхуємо» продукт на ринок — насамперед його результативність торує туди свою дорогу та знаходить шлях до свого користувача. Для цього ми думаємо разом із фермером, аби знайти найкращі рішення, починаючи з допосівної підготовки ґрунту, вибору та обробки насіння, а також добору оптимальних ЗЗР та систем захисту посівів із наданням чітких рекомендацій щодо того, як і коли їх застосувати. Тобто створюємо й пропонуємо такі рішення, які реально полегшують працю хлібороба.
Прикладом цього є наш новий інсектицид з акарицидними властивостями Мовенто, відмітною рисою якого є мультисистемність, тобто здатність рухатися рослиною як угору, так і вниз. Важлива його перевага в тому, що на таких культурах, наприклад, як соя та соняшник, не потрібно якогось спеціального обладнання для його застосування — важливо, щоб препарат просто потрапив на рослину, а далі діюча речовина якісно зробить свою справу. Ще один революційний продукт — це технологія Конвізо Смарт, яка значно полегшує роботу агрономів, адже відтепер є реальна змога дуже просто, в одну обробку, вирішити проблему з небажаною рослинністю в посівах цукрових буряків (фермер працює тоді, коли це зручно йому). Це також і комплексний протруйник для кукурудзи Пончо Вотіво, який завдяки поєднанню хімічної та біологічної складових не лише захищає насіння та молоді рослини від шкідників (у тому числі від нематод), а й допомагає культурі успішно протистояти різноманітним стресам.
Це лише кілька наших продуктів для захисту рослин, і ще є насіння, а також цифрові інновації з їхніми практичними засобами, які допомагають у прийнятті агрономічних рішень, що ґрунтуються на точній оцінці й комбінації різних даних, зокрема про погоду, або конкретної інформації топографічних карт. Використовуючи ці індивідуальні рекомендації, фермери можуть оптимізувати свій бізнес-менеджмент і знизити виробничі витрати, результатом чого стане не тільки підвищення врожайності, зростання доходів, а й ефективніший та екологічно прийнятний розподіл ресурсів. Це такі рішення, як «Байєр Контроль полів», «Байєр Фітосан монітор», «Байєр Прогноз погоди» тощо. Саме так ми робимо свій внесок у розвиток стабільного сільського господарства, де є місце й фермерським прибуткам, і забезпеченню продовольчої безпеки країни, і захисту довкілля.
— Наскільки, на Вашу думку, інноваційні технології затребувані в Україні і як швидко вони потрапляють у країну?
— В Україні набагато більше сільськогосподарських земель, ніж у Європі, потенціал сільського господарства потужніший та й власне розвиток аграрного виробництва стрімкіший і перспективніший — ще є куди рости та розвиватися, є ще неповністю освоєні ринкові ніші. Приємно констатувати, що Україна в числі перших відгукується на інновації. Тут новинки та прогресивні технології наразі найзатребуваніші, адже українські фермери хочуть працювати ефективніше, тому вони розуміють: для досягнення нових перспектив інновації слід втілювати в практику в першу чергу. Саме тому все частіше наші останні розробки та технології спочатку потрапляють в Україну, а не до Європи. Зокрема, наш інноваційний фунгіцид Пропульс було зареєстровано насамперед в Україні, а вже потім — у європейських країнах. Або вже згадуваний нами протруйник Пончо Вотіво, який після американського старту отримав українську «прописку», а от загальноєвропейська «кар’єра» в нього ще попереду.
— Хто має більшу потребу в інноваціях та інтенсивніше застосовує розробки Bayer — потужні холдинги чи окремі фермери? І хто важливіший для «Байєр» — фермер чи великий агровиробник?
— Наскільки мені відомо, наша продукція поки що все ж таки більше популярна у великих агрохолдингів, але насправді різниця не така вже й велика. Відкритість інновацій ніяк не пов’язана з розміром фермерського господарства, тут головне — менталітет. Я досить багато їздив українськими регіонами і зустрічався з аграріями, в тому числі з представниками невеликих фермерських господарств, готових з ентузіазмом упроваджувати передові технології. Тому розмір господарства для нас не є визначальним критерієм співпраці, кожен фермер для нас важливий і для кожного з них у нас є ефективне рішення — ми намагаємося усім приділяти увагу. Будь-яке господарство, незалежно від його розміру, — це наш пріоритет.
— Окресліть бізнес-пріоритети «Байєр» і шляхи подальшого розвитку агротехнологій.
— «Байєр» — міжнародна інноваційна компанія, місія якої: Science For A Better Life (з англ. — «Наука заради кращого життя»). Тож нас не може не турбувати питання продовольчої безпеки. За розрахунками експертів, до 2050 року населення Землі становитиме 10 млрд осіб, і всіх їх треба буде годувати. Крім того, населення країн, що розвиваються, таких як Індія, Китай і Бразилія, зараз змінює свої первісні національні харчові звички, тож помітна тенденція до змін у раціоні людей. Він містить більшу кількість білків, овочів та фруктів. І водночас із цим у світових масштабах скорочуються площі культивованих земель. Тому вихід тут один — ефективніше використовувати наявні сільськогосподарські угіддя та природні ресурси. Задля цього ми виробляємо широку лінійку засобів захисту агрокультур, виводимо нові, стійкі до хвороб і несприятливих природних умов, сорти рослин. Продаємо різні види насіння й надаємо послуги з його обробки, створюємо принципово нові рішення для контролю захворювань рослин і підвищення врожайності культур. Саме оптимізація сільського господарства та технологій і є головною тенденцію розвитку сучасних агротехнологій, адже ресурси для отримання продовольства зменшуються, а потреби в ньому зростають — і ми маємо використовувати тільки те, що реально працюватиме в потрібний момент на конкретному полі. Таким чином ми не лише допомагаємо отримувати стабільні врожаї, а й турбуємося про землю та довкілля.
— У кожної компанії — свій стиль роботи. А який, на Ваш погляд, стиль ведення бізнесу компанії «Байєр»?
— На мою думку, «Байєр» — це справжній клуб учених та інженерів, об’єднаних спільною ідеєю допомогти людям усього світу жити краще. Ментально всі вони — реальні інженери, що налаштовані на практичне втілення своїх ідей та рішень і в своїх творчих пошуках звернені до людей, до їхніх потреб. Тому компанія велику увагу приділяє своїм співробітникам, створюючи належні умови для їхнього розвитку, вдосконалення й творчості, які б мотивували виконувати місію компанії: «Наука заради кращого життя». «Байєр» — мультинаціональна світова компанія, тому ці правила працюють у всьому світі, у всіх підрозділах. Таке ставлення до людей мені імпонує, і тому я ось уже стільки років працюю в компанії.
— Яка, на Ваш погляд, основна відмінність ведення бізнесу в Україні та ЄС?
— На мій погляд, найголовніша відмінність ведення бізнесу в Європі і в Україні — це те, що європейський бізнес передбачуваний, інвесторам не доводиться так ризикувати, як в Україні, тому вони охочіше вкладають кошти в розвиток своєї справи. Але це не значить, що інвестори не хочуть працювати в Україні. Україна — це країна з величезними можливостями для розвитку, це дуже інвестиційно приваблива країна з грандіозними перспективами. Так, є певні труднощі на законодавчому рівні, але в країні наразі проходять реформи, нехай і дещо болісно, тому вже скоро, я думаю, інвестиційна привабливість України зросте просто в рази. Є ще одна, дуже важлива, особливість: в Україні, попри всі складнощі, завжди можна знайти правильне рішення, завжди можна домовитися, вести діалог. Тому «Байєр» як працював, так і продовжує вести свою діяльність в Україні, щорічно розширюючи свою присутність на ринку.
— Які цілі та завдання Ви ставите перед собою особисто і перед компанією на найближчу перспективу?
— Ми всебічно вивчаємо нагальні потреби фермерів і агровиробників та намагаємося разом знайти взаємовигідні рішення. Наше головне завдання — дати фермерові ті продукти й рішення, які забезпечать їм стабільний розвиток та прибутковість бізнесу. Я думаю, нам поки це вдається... І стійкий та стабільний ріст частки ринку з нашими продуктами і послугами — також наша мета.
— Проблеми, з якими стикаєтеся під час роботи в Україні? Як Ви їх долаєте?
— В Україні працює велика кількість агровиробників, тому не завжди вистачає спеціалістів, які безпосередньо, що називається «face to face», працюють із кожним кінцевим споживачем наших продуктів, тобто з агровиробником. Але ми постійно розширюємо кількість наших представників у всіх регіонах, тож маю надію, що «кадровий голод» поступово втамуємо. Також упродовж року спостерігаємо, що фермерам у певні моменти їхньої діяльності не завжди вистачає фінансових ресурсів, обігових коштів. Аби допомогти їм, пропонуємо різноманітні фінансові рішення та інструменти. Зокрема, це наша програма вексельного фінансування, що сьогодні є чи не найдешевшим кредитом, такою собі системою розстрочення платежу — всього під 1% річних. Також мі плідно співпрацюємо з нашими дистриб’юторами, які так само кредитують фермерів на умовах відстрочення платежів тощо.
— Сьогодні на українському ринку представлена продукція практично всіх потужних аграрних компаній світу. Ясна річ, конкуренція доволі гостра, та компанія «Байєр» має міцні позиції на цьому ринку. В чому секрет успіху?
— Я б назвав кілька «рецептів» нашого успіху. По-перше, це, звісно, те, що ми маємо й пропонуємо найкращі продукти — портфоліо «Байєр» здатне задовольнити потреби найвибагливіших. По-друге, це люди, які працюють у компанії — команда добре мотивованих справжніх професіоналів, які у будь-який момент готові прийти на допомогу, проконсультувати, запропонувати оригінальні й головне — дієві рішення.
— Про які саме рішення йдеться?
— Як я вже казав, наразі ми пропонуємо не просто окремі продукти — ми пропонуємо комплексні рішення та сервіси, готові технології. Всі наші агрорішення можна розподілити на кілька груп — це агрономічні сервіси, фінансові та маркетингові рішення.
Агрономічні сервіси («Байєр Контроль полів», «Байєр Фітосан монітор», «Байєр Прогноз погоди») дають змогу виробникові вчасно прийняти правильне тактичне рішення щодо захисту власних посівів для отримання максимальної ефективності та відповісти на численні питання, які потребують практичного вирішення: проти чого? коли обробляти? чим обробляти? у якій концентрації?..
Також дуже цікавий наш агрономічний сервіс «Байєр Майстер клас» — програма, що покликана надати набір методологічних та практичних інструментів для оцінки й корегування своєї технології вирощування культур. Нашим клієнтам надається доступ до сучасних агрономічних знань кращих світових асів у цій галузі. На навчальні практичні семінари ми запрошуємо кращих світових експертів, які допомагають фермерам подивитися на культури, так би мовити, під іншим кутом зору, відкривають нові горизонти для культивації, здавалося б, уже добре знаних культур — сої, кукурудзи тощо. На семінарах і майстер-класах навіть досвідчені агрономи, які з культурами буквально на «ти», пізнають такі нюанси, яких не помічали раніше.
Ще згадаю наші навчальні модулі для бухгалтерів. Наприклад, із 1 січня 2017 року набрала чинності низка змін у податкове законодавство України, зокрема було скасовано спеціальний режим оподаткування ПДВ для сільськогосподарських підприємств. Відповідно, аграрії перейшли на загальну систему оподаткування. Багато керівників та агробухгалтерів не розуміли, чого очікувати від цих змін. Разом із Міжнародною фінансовою корпорацією ми створили та впровадили такий модуль, навчили керівників та бухгалтерів із понад 500 підприємств, як оптимізувати податкові витрати у цей перехідний період. Ще один цікавий навчальний модуль розробили для управління фінансами — він орієнтований на керівників агропідприємств, бухгалтерів та економістів, які стоять на варті фінансового успіху будь-якої компанії. Також пропонуємо доступ до фінансових моделей, що є синергією світового досвіду з фінансового менеджменту й українських реалій.
Ми розуміємо, що за цифровим землеробством — велике майбутнє. Світовий ринок цифрових технологій у землеробстві до 2020 року може зрости до 4,5 млрд євро (з 2016-го його обсяг оцінювався в 3 млрд євро). І, як мені здається, за своєю природою цей напрям агровиробництва перспективний для України з огляду на ту кількість земель, які тут придатні для ведення сільського господарства. Автоматизація дасть змогу оптимізувати процес висіву й подальшого догляду за рослинами. За допомогою технологій цифрового землеробства можна, наприклад, оцінити якість ґрунту, розрахувати врожайність конкретного поля, виявити захворювання або шкідника і згодом провести відповідну обробку саме на ураженій ділянці поля (в тій частині поля, де рослини абсолютно здорові, засоби захисту не потрібні), тож препарати (а отже, й культури) зможуть максимально реалізувати свій потенціал. У цілому ця технологія дає змогу накопичувати великі обсяги даних по одному конкретному полю, і це допоможе оптимізувати використання насіння, добрив, засобів захисту рослин.
Поки ми тільки починаємо впроваджувати цифрові технології й реалі-зуємо в різних країнах пілотні проекти. Наразі в Україні ми представляємо унікальний, дуже цікавий та зручний цифровий продукт, інноваційний інструмент — визначник бур’янів. Це програма, яка за фотографією шкодочинної рослини не просто ідентифікує цей бур’ян, а й пропонує програму боротьби з ним, що ґрунтується на застосуванні доступних і водночас ефективних заходів.
Отак нашими продуктами і рішеннями ми step by step, тобто крок за кроком, робимо все, аби фермерові було зручно й комфортно працювати з культурами, нашими продуктами і він міг прогнозувати свої результати. Такі сервіси — це глобальна ініціатива, але в Україні вже накопичено чималий досвід їхнього використання. Тож недарма до вас в Україну за передовим досвідом із задоволенням їдуть фермери з різних країн (Болгарії, Великої Британії тощо). Можу сказати, що сьогодні Україна — це чудовий напрям для нового виду туризму — аграрного!
— Розкрийте, будь ласка, подробиці злиття Bayer і Monsanto…
— Компанія Bayer зробила пропозицію, яка була схвалена акціонерами Monsanto. Наразі угода перебуває на етапі узгодження з антимонопольними органами в різних країнах (у деяких цей процес уже завершився). Гадаю, що до кінця року усе закінчиться з позитивним результатом. До моменту закриття питання ми продовжуватимемо операційну діяльність як дві незалежні компанії.
Важливо, чому Bayer зробив пропозицію про покупку Monsanto. Ця угода дасть змогу ідеально доповнити наш бізнес. Ми переконані, що така бізнес-угода прискорить упровадження інновацій і дасть змогу створювати комплексні рішення в області захисту рослин, насіння і послуг. Monsanto є найкращим партнером для нас, тому що вони високі професіонали в області насіння, а для нас це досить новий бізнесовий напрям. Як із точки зору портфоліо, так і з точки зору розвитку бізнесу це справді ідеально для нашої компанії.
— Як це вплине на «Байєр» в Україні?
— Що стосується СНД, то реалізація угоди — це дійсно прекрасна можливість. Нашим покупцям буде доступний набагато ширший асортимент насіння польових та овочевих культур, які виробляє «Монсанто». Ця продукція вигідно доповнить рішення, які пропонує «Байєр».
— Наскільки відомо, «Монсанто» виробляє своє насіння з використанням генетичної модифікації, а це в Україні заборонено?
— ГМО-насіння заборонене як в Україні, так і в Європі. Заборону ми, звичайно, обговорювати не будемо. В «Монсанто» дуже сильні позиції в галузі традиційної селекції. В Європі вони — важливий постачальник насіння. Звісно, їхній бізнес пов’язаний переважно з розвитком біотехнологій, та це головним чином стосується Америки. Проте в них також великий напрям бізнесу і в Європі, пов’язаний із вирощуванням традиційних культур.
— Але це не означає, що «Байєр» зі злиттям бізнесів припинить власні селекційні програми?
— Ми не зраджуємо своїм принципам та продовжуємо інвестувати величезні кошти в селекцію рослин, зокрема пшениці. Продовжуємо розвиток наших селекційних досліджень щодо створення нових сортів, а в недалекому майбутньому — і гібридів пшениці. Щороку наші селекціонери передають на сортовипробування свої кращі зразки. Сподіваємося, що через сім років на ринку з’явиться і перший гібрид пшениці від «Байєр». Зимостійкість і посухостійкість у комплексі із високою врожайністю — головні критерії нашого селекційного процесу для України. Сьогодні ми пропонуємо перспективні сорти Ареал і Банкір, які вже почали завойовувати посівні площі в Україні, і продажі їхнього насіння стрімко ростуть.