Спецможливості
Новини

Україна не зможе покривати євроквоту по баранині в найближчі 7-10 років

08.11.2016
988
Україна не зможе покривати євроквоту по баранині в найближчі 7-10 років фото, ілюстрація

Українські фермери, які спеціалізуються на вирощуванні баранини, фізично не неспроможні покрити експортну квоту в країни Євросоюзу в рамках угоди про Зону вільної торгівлі з баранини в найближчі 7-10 років. Таку думку висловив в своєму блозі на agroportal.ua Петро Лаха, аналітик аграрних ринків УКАБ, пише propozitsiya.com.
Згідно договору, квота на експорт м'яса в охолоджених напівтушках баранини в ЄС становить 1500 т, що в перерахунку на кількість тварин в живій вазі становить близько 3000 т.
За даними Держкомстату, загальне поголів'я овець і баранів, починаючи з 2010 р., стрімко скорочується (-47%) і станом на січень 2016 р. склало 744 тис. голів. 74% всіх овець вирощується населенням для власного споживання, решта - 195 тис. голів - вирощують на невеликих сільськогосподарських підприємствах.  Для покриття необхідного обсягу необхідно «пустити під ніж» 60-100 тис. голів, які є в наявності у промислових виробників, або майже половину.
Крім того, підкреслює експерт, для забезпечення даного обсягу необхідно розводити м'ясні породи і концентрувати виробництво на індустріальній основі з відповідним ветеринарним супроводом. У той же час, виробники вирощують баранів різних порід, в більшості випадків не чисто м'ясного напряму, який затребуваний у європейців, а це означає, що забезпечити даний обсяг в ЄС неможливо.
Також ускладнюють ситуацію відсутність професійного забою і охолодження, обмеженість українського ринку в споживанні баранини в порівнянні з іншими європейськими країнами. У 2015 році було вироблено всього 8 тис. т м'яса цього виду, в перерахунку на душу населення це 190 г на рік. У той же час, в середньому житель Великобританії споживає 4,5 кг на рік, француз - 3,1 кг, іспанець - 2,2 кг, німець - 0,9 кг.

Інтерв'ю
Як ми вже писали, органічна продукція в цілому залишається досить вузькою нішею аграрного ринку. Значною мірою – через ризикованість вирощування і збуту. Однак є ніші, де органічна продукція впевнено знаходить збут, принаймні на зовнішніх... Подробнее
Вихід на зовнішні ринки все частіше стає закономірним етапом розвитку успішного бізнесу. Втім, перед керівником, що прийняв рішення про зовнішню експансію, традиційно постає багато запитань. І хоча

1
0