Спецможливості
Новини

Три сценарії розв'язання кризи на ринку добрив

09.05.2017
1691
Три сценарії розв'язання кризи на ринку добрив фото, ілюстрація
Глобальне завдання, яке стоїть перед Кабміном - стабілізувати ситуацію на ринку хімдобрив до кінця літа, коли стартують польові роботи під урожай 2018 року

Незважаючи заяву менеджменту Ostchem про готовність відновити випуск азотних добрив відразу після подачі газу і повністю задовольнити попит аграріїв, де-факто весняну посівну вже ніхто не бере до уваги. Навіть за умови дослідження 60 млн грн, необхідних для запуску заводів - на технологічний цикл необхідно дві-три тижні, а граничний термін, в який аграрії повинні внести добрива - не пізніше 10 травня.

Тому глобальне завдання, яке стоїть перед Кабміном - стабілізувати ситуацію на ринку хімдобрив до кінця літа, коли стартують польові роботи під урожай 2018 року. На сьогодні існує три сценарії, пише propozitsiya.com з посиланням на minprom.ua.

Перший передбачає поставки "Нафтогазом" газу в еквіваленті 2 млрд грн на підприємства з відстрочкою платежу і/або з великим дисконтом. Цей сценарій в короткостроковій перспективі найбільш простий - його активно лобіює Group DF, називаючи безальтернативним. "Ostchem цікава схема, яка дозволяє на паритетах розійтися з  "Нафтогазом", з урахуванням боргів попередніх періодів. У ході цієї схеми вони будуть виймати ресурси "Нафтогазу", поки не вийдуть на прийнятний для себе баланс", - говорить джерело на нафтогазовому ринку, яке знайоме з ходом переговорів.

До переваг цього варіанта можна віднести його простоту, а до недоліків - нецільове витрачання компанією залучених у аграріїв коштів, економічну недоцільність запуску заводів всього на місяць, а також складність роботи з аграріями-кредиторами, з огляду на їх численність і роз'єднаність.

Після виробництва законтрактованих обсягів добрив Ostchem знову залишиться один на один з необхідністю закупівель газу, а після репутаційних втрат сільгоспвиробники навряд чи будуть сприймати компанію як надійного партнера і не будуть схильні її кредитувати.

Другий варіант дозволяє досягти довгострокового ефекту. Він передбачає виробництво добрив на давальницьких умовах шляхом поставки газу ПАТ "Аграрний фонд".

Добрива, які "Аграрний фонд" отримає від Черкаського "Азоту" і "Рівнеазоту", будуть передані сільськогосподарським підприємствам - як з числа кредиторів Ostchem, так і просто надійним гравцям ринку, в рахунок поставки майбутнього врожаю.

Гроші для закупівлі газу АФ має намір залучити в "Укргазбанку" (у форматі авальованих векселів), де Аграрний фонд в кінці минулого року вже залучив 1 млрд грн для своєї операційної діяльності. Через це виникає необхідність збільшення ліміту на одного позичальника (H7), а також уточнення обсягів резервування.

У силу своєї токсичності підприємства Ostchem вже не можуть залучити такий кредит безпосередньо, в той час як у Аграрного фонду, завдяки держстатусу і бездоганної кредитної історії проблем з кредитуванням виникнути не повинно. Також АФ в рамках толлінгової схеми зможе легко налагодити збут готової продукції. Фонд вже два сезони проводить масштабні форвардні кампанії, в рамках яких сформував пул надійних постачальників зерна, і тепер зможе надавати аграріям при укладенні контракту не тільки фінансові ресурси, а й безпосередньо добрива.

Оскільки кредит - це витратний інструмент, який використовується як крайній захід, оскільки є необхідність залучити швидкі гроші, в подальшому цей сценарій може бути трансформований в випуск ОВДП.

Цей шлях більш складний (зокрема, він передбачає необхідність внесення змін до держбюджету на 2017 рік), але гарантує стійкий економічний ефект, а також захищає державу від недружніх дій і шантажу хімічного монополіста в подальшому, оскільки економічна діяльність заводів Ostchem переходить де-факто під зовнішнє управління.

Третій сценарій - не вживати ніяких активних дій у стратегічній площині, надавши ринку самому вирішити конфлікт аграрії/хіміки. Швидше за все, частина гравців (з числа найбільших) зможуть отримати оплачені добрива в якомусь еквіваленті, спустошуючи склади заводів Group DF, але дрібні фермери будуть змушені списати борги Ostchem собі в збиток.

Ключові слова: добрива, Ostchem, Аграрный фонд

Інтерв'ю
Швидка зміна кліматичних умов, нестійка економічна ситуація в Україні та світі, обмеження доступу до основних виробничих ресурсів та їхнє суттєве здорожчання змушують як світових, так і вітчизняних аграріїв шукати більш раціональні... Подробнее
Ансгар Борнеманн, директор Nestlé в Україні та Молдові
Nestlé в Україні активно співпрацює з місцевими постачальниками. За даними на кінець 2016 року, близько 70% компонентів для товарів компанія купує на місцевому локальному ринку.  Із 2007 року

1
0