Спецможливості
Архів

Шлях до смачного пива

05.06.2008
710
Шлях до смачного пива фото, ілюстрація
Як добре в тихий літній вечір після напруженого робочого дня зробити ковток холодного запашного пива. Коли ми його п’ємо, не хочеться думати про склад цього напою, але його якість завжди має значення.

Для високоякісного пива потрібний якісний солод, який можна одержати лише з якісного ячменю. От вам і продуктовий ланцюг якості вибудувався. А Хмельниччина, крім мінеральних вод з чудовими властивостями, завдячуючи сприятливим агрокліматичним умовам славиться ще й пивоварними ячменями.
Ячмінь вирощувати дуже вигідно через невибагливість до умов вирощування. Та й ціна реалізації залишається стабільно високою. У жнива тонна ячменю коштує 650–700 грн, тоді як собівартість виробництва за дотримання технології становить близько 320–250 грн/т. Головне, щоб справно працювала система збуту. З цим теж немає проблем. От, наприклад, у Славутському районі на базі солодового заводу працює французька фірма “Солодовні Суфле”. Вона не тільки закуповує сировину для солодового виробництва, а й забезпечує господарства, з якими має договори, якісним посівним матеріалом.
Крім того, один із основних виробників бурштинового напою на Україні ЗАТ “Оболонь”, Київ, кредитує витрати на технологічне забезпечення вирощування.
З цією метою шість років тому за пропозицією президента ЗАТ “Оболонь”, народного депутата України О. В. Слободяна було створено науково-виробничу асоціацію “Нива Оболоні” на базі сільськогосподарського кооперативу “Поділля” та сільгосппідприємства “Янтарна Нива”.
У базовому господарстві на площі 2500 га вирощували насіння ячменю. Сорти пивоварного ячменю, які  вирощували раніше, з часом втратили якісні показники настільки, що вже не відповідають основним стандартам якості сировини для солодового виробництва. Спектр сортів звузився до європейського сорту-лідера Скарлет, солод з якого за комплексними показниками протягом останніх восьми років вважається неперевершеним. Ціни на солод із цього сорту — найвищі в Європі. Однак в Україні, де первинне насінництво цього сорту організовано неналежним чином, він почав втрачати свої якості. Проявилися тенденції до збільшення білка в зерні, а також збільшення ступеня пошкодження грибковими хворобами. Рятуючи ситуацію, розпочали активну співпрацю з “Лабораторією пивоварного ячменю” при Ялтушківській дослідно-селекційній станції Інституту цукрових буряків УААН зі створення нових високопродуктивних сортів з високими пивоварними якостями для умов південно-західної частини Лісостепу України. Завдяки цій співпраці в 2004 році пройшов державну реєстрацію новий пивоварний сорт ячменю Оксамитовий.
Колос у цього ячменю дворядний, завдовжки 7–8 см, трохи звужується до вершини. Остюки довгі, зазубрені, паралельні, еластичні, солом’яно-жовті.
Зернівка жовта, велика, подовжено-овальної форми. Маса 1000 зернин — 45–49 г.
Оксамитовий — сорт інтенсивного типу. Вегетаційний період — 79–90 днів. Агротехніка — звичайна для зони вирощування. За 100-відсоткової господарської придатності рекомендується висівати 4,0–4,5 млн/га насінин.
На сортодослідних станціях зібрали середній урожай — 46,7 ц/га, що на 6,4% більше за стандарти. Потенційна продуктивність — 80 ц/га. Належить до пивоварного типу. Стійкий проти листостеблових хвороб, летючої сажки.
Також, завдяки співпраці з Ялтушківською дослідною станцією, було вирощено 200 т супереліти сорту Скарлет. Це стало базою для вирощування в 2005 році 1000 т  еліти цього сорту.
Спочатку асоціація працювала в п’яти областях: Київській, Вінницькій, Чернівецькій, Тернопільській та Хмельницькій. Було задіяно близько 350 господарств. Нині спектр охоплення звузився до Тернопільської та Хмельницької областей. Господарства розміщені на відстані не більше 100 км від базового.  Господарства-партнери за програмою вирощування ячменю одержують кредитну підтримку насінням і засобами захисту рослин. Рекомендують використовувати препарати компанії “Байєр Кроп Сайєнс”, оскільки пиво “Оболонь” потребує використання якісної сировини, а отже, використання якісних, сертифікованих у Європі препаратів. Фахівці асоціації проводять консультації з технології вирощування прямо в полі. Допомагають вони й збирати врожай, а потім правильно готувати грунт на наступний рік.
Добрим попередником для ячменю є озима пшениця. Цукрові буряки взагалі є санітарною культурою, що очищує поле від багаторічних бур’янів, тому їх теж добре сіяти перед ячменем.
На базовому підприємстві є потужності для зберігання 3 тис. т ячменю. Зберігають його й  на хлібоприймальних пунктах, які мають спеціальний сертифікат на зберігання пивоварного ячменю.
Ось таку історію розповів нам Анатолій Іванович Барчук, голова правління НВА “Нива Оболоні”. Тож можна бути певними, що пиво на наших столах ставатиме все смачнішим!

Ольга Сидоренко

Інтерв'ю
Ксенія Костенко — сповнена енергії та віри в краще, жінка-фермерка, яка за роки плідної роботи досягла успіхів у агробізнесі. Навчалася пані Ксенія на факультеті кібернетики в КНУ імені Т.Г. Шевченка, за спеціальністю прикладна математика... Подробнее
Роберто Хавельяна
Американське видання Future Farming взяло інтерв’ю у Роберто Хавельяни — співробітника відділу компанії John Deere, який займається перспективними розробками потужних тракторів (серій 7R, 8R та 9R) на найближчі 20 років. Представляємо його... Подробнее

1
0