Спецможливості
Новини

Що гальмує передачу права розпоряджатися землею громаді?

02.10.2017
1247
Що гальмує передачу права розпоряджатися землею громаді? фото, ілюстрація
Усі чекають на закон, який дозволить передати сільським, селищним та міським радам право розпоряджатися землями державної власності за межами населених пунктів, а об’єднаним громадам - можливість оформити ці землі у комунальну власність

Три роки тому активно розпочався процес децентралізації, однак згодом спіткнувся об камінь - законопроект №4355, яким планувалося передати державні землі у розпорядження органів місцевого самоврядування. Документ пройшов у ВРУ у першому читанні і зупинився.

15 серпня 2017 року у ВРУ зареєстували проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування у галузі земельних відносин» як альтернативу законопроекту №4355. Його презентувало у Мінрегіонбуд та ЖКГ України.

Аналізуючи ці два законопроекти, можна сказати, що №4355 все ж масштабніший, аніж запропонований урядом. Нараховується щонайменше три ключові відмінності, пише propozitsiya.com за матеріалами agropolit.com.

По-перше, він передавав би землі за межами населених пунктів громадам попри те, визнані вони спроможними чи ні. Водночас, законопроект від уряду (Мінрегіонбуду) передає таке право лише об’єднаним спроможним громадам.

По-друге, законопроектом від Мінрегіонбуду не вирішується питання земель колективної власності. Ця проблема вже давно «перезріла», адже кількість таких земель загалом у державі складає близько півтора мільйона гектарів, і їхнє використання здебільшого відбувається в тіні. Законопроектом №4355 було запропоновано суттєво розширити площі земель комунальної власності, і не лише за рахунок державних земель за межами населених пунктів. Зокрема, був, нарешті, детально виписаний механізм поступової  передачі у комунальну власність «нічийних земель» колишньої власності колективних сільськогосподарських підприємств.

По-третє, одним із найголовніших пунктів законопроекту №4355 був детально окреслений порядок внесення до Держгеокадастру відомостей про межі території місцевих рад. Це, нарешті, надало би ділянкам офіційного статусу. Таким чином, після передачі «земельних» повноважень за межами населених пунктів органам місцевого самоврядування це питання -  «Де межа місцевих рад?» - відпало б. Законопроект від Мінрегіонбуду «мовчить» про чітке розподілення кордонів.

І наостанок. Законопроектом уряду, право розпоряджатися левовою частиною державних земель матимуть Держгеокадастр, районні та обласні державні адміністрації. У разі прийняття №4355, право розпоряджатися державними землями за межами населених пунктів одержали б усі громади, без винятку.

Який законопроект прийме уряд - поки невідомо. Проте, зрозуміло, що законопроект від Мінрегіонбуду не вирішить усіх проблем так, як би це міг зробити №4355. Його ефект буде «точковим» і, швидше за все, не відіб’ється на розвитку громад.

Наразі в Україні створено 413 об’єднаних територіальних громад (ОТГ). 203 із них очікують на перші вибори, котрі відбудуться 29 жовтня 2017 року. Подано 692 перспективних плани. Але всі чекають на закон, який дозволить передати сільським, селищним та міським радам право розпоряджатися землями державної власності за межами населених пунктів, а об’єднаним громадам - можливість оформити ці землі у комунальну власність.

Інтерв'ю
Міжнародна насінницька компанія Strube, яка спеціалізується на селекції цукрового буряка, пшениці, жита і ріпаку, в 2017-му відзначає своє 140-річчя. В Україні офіс компанія відкрила в 2008 році. Про
Сучасна українська фармацевтична промисловість за роки незалежності нашої держави зробила величезний крок уперед. підтвердженням цього є цифри від Державної фармакологічної комісії ветеринарної медицини України. Так, у 2023 році кількість... Подробнее

1
0