Спецможливості
Новини

Виробники ягід не дорахуються 20-30%, а іноді — 50% врожаю

15.05.2017
2469
Виробники ягід не дорахуються 20-30%, а іноді — 50% врожаю фото, ілюстрація
Через травневі заморозки Україна цілком може залишитись не лише без варення, а й без свіжої сезонної полуниці та малини. Ягідні культури будуть у дефіциті, а ціна ягідної продукції буде значно вищою аніж минулого року

Через травневі заморозки Україна цілком може залишитись не лише без варення, а й без свіжої сезонної полуниці та малини. Ягідні культури будуть у дефіциті, а ціна ягідної продукції буде значно вищою аніж минулого року. Про це, опираючись на дані виробників ягід, розповів керуючий партнер ТОВ "ФруТек" Олег Босий, пише propozitsiya.com з посиланням на agravery.com.

Наразі досить складно говорити про конкретну статистику втрат, проте уже зараз можна зробити висновок, що незважаючи на усі вжиті агротехнологічні засоби плантатори не дорахуються суттєвої частини врожаю – у деяких господарствах говорять про 20-30%, а іноді – 50% втраченого ягідного продукту.

Заморозки першої половини минулого тижня носили локальний характер. Приміром, у Вінницькій області температура не опускалась нижче 1-1,5 градуси морозу, тож жодних пошкоджень не зафіксовано. На Київщині ситуація з ягідними культурами, зокрема із суницею садовою, критична – через значне і швидке зниження температури, яке подекуди сягало 5 градусів морозу господарства понесли непоправні втрати.  Як розповіли в одному із найбільш успішних господарств області у кращій ситуації опинились ремонтантні сорти, там ще можна врятувати урожай, а от традиційна червнева суниця фактично втрачена. Не допомогло ані агроволокно, яким зазвичай вкривають насадження проти короткочасних заморозків, ані обкурювання у господарствах.

На Півдні та ж сама ситуація із заморозками, проте, приміром, на Миколаївщині у одному із господарств агроволоконо яким вкрито 10 га насаджень із захистом суниці впоралось на відмінно, все те, що не було захищене агроволоконом постраждало – майже половина насаджень суниці просто вимерзла.

Інший виробник із Херсонщини засвідчує, що заморозки обійшли їх стороною, і проблем із урожаєм немає. Скоріше за все, будуть проблеми з суницею і на Волині, де підморозило до -3.

Малина також витримала уже дві хвилі похолодань - у квітні та травні, що не може не відбитися на якості врожаю. Мінус 2-3 градусів для малини є критичними значеннями, тож на Київщині в одному із господарств при нижчій температурі ті пагони, які були вищими просто померзли. Вони ще мають шанс відійти, проте дадуть урожай значно пізніше – як мінімум на 2-3 тижні пізніше строків. Тож виробники раннніх ягід мають бути готові не отримати тих надприбутків на ягідній продукції, на які вони так розраховували.

По чорниці  і лохині ситуація більш сприятлива – ця культура у період активного цвітіння може витримувати мінусові температури, проте не нижчі за -5, а от коли на рослинах є ягоди, то навіть -1 градус може бути дуже небезпечним. Тому промислові виробники ягід убезпечують себе спеціальними технологіями, які цілком можуть вирішити проблему збереження урожаю від морозу у період плодоношення.

Якщо говорити загалом, у найбільш сприятливій ситуації, порівняно із рештою виробників, опиняться виробники  ягід закритого ґрунту – для них  наступить фактично «золотий час», адже вони можуть диктувати еталонну ціну на продукцію. Проте таких виробників тепличних ягід в Україні можна порахувати на пальцях – занадто дороге задоволення. Так, вартість однієї теплиці стартує від Є50-60 тис., а при вартості кредитів 25% річних це виходить майже непідйомна сума.

Частково по цій причині у вийграшній ситуації опинились поляки. Плантації ремонтантної малини там хоча і сильно зачепило морозом, проте, завдяки активному будівництву теплиць, там можуть отримувати кращі показники урожаю та не зірвати експортні контракти із трейдерами. Та й вартість кредитних коштів на будівництво тепличних об’єктів там значно менша –  плівкова теплиця тунельного типу  під суницю обійдеться приблизно у Є40 тис. під 3% річних.

"Через недобір урожаю та високу ціну продукції ми однозначно побачимо у поточному сезоні велику конкуренцію і у цьому сегменті серед підприємств-переробників, причому не лише на українському, а й на ринках  країн-сусідів – у  Польщі та Сербії. Ціна на сировину – малину або суницю однозначно піде вгору, і буде значно вищою за показники останніх сезонів", - підсумував О. Босий.

Ключові слова: ягоди, ягодничество

Інтерв'ю
Німець Дітріх Трайс уже 20 років живе й працює в Україні. За цей час він привів у країну інвесторів, які вклали сюди десятки мільйонів доларів. Останніми роками пан Дітріх працював директором агрофірми спочатку у одного, потім у іншого з... Подробнее
Керівник СТОВ "Дніпро" (Чорнобаївський р-н Черкаської обл.) Андрій Душейко
Керівник СТОВ «Дніпро», що на Черкащині, Андрій Душейко є унікальною постаттю в українському агробізнесі, адже свій чималий практичний досвід вирощування овочевих та польових культур вдало поєднує з серйозною теоретичною базою, будучи... Подробнее

1
0