Спецможливості
Новини

Чому Україна ще 20 років не поборе АЧС?

13.10.2016
1183
Чому Україна ще 20 років не поборе АЧС? фото, ілюстрація
в Украине не идентифицируют и не регистрируют свиней, что затрудняет прослеживание заболевания

Оксана Юрченко, віце-президент асоціації "Свинарі України", розповіла, чому Україна не може побороти АЧС і які наслідки це може мати в майбутньому

Про це повідомляє delo.ua

Українське свинарство зіткнулося з проблемою африканської чуми свиней (АЧС) ще в 2012 році. Вперше хворобу зареєстрували в приватному секторі Запорізької області. Українці належним чином поставились до проблеми, в результаті чого завдяки ефективним заходам в боротьбі з хворобою (світова спільнота оцінила роботу України у 86 балів зі 100, тоді як Польща отримала усього 72) АЧС вдалося побороти.

Але в 2014-му АЧС повернулася з новими силами. Кількість зафіксованих випадків була незначною і становила 17 голів за весь рік, а хворобу помічали переважно в лісах серед диких свиней.

2015-й став переломним — африканська чума "зайшла" у присадибний сектор і розгулялася з такою силою, що навіть знищила потужний свинокомплекс "Калита" (довелося знищити більше 60 тис. свиней).

Цьогоріч ситуація з АЧС загострилася і тому знову потрапила у фокус уваги. Так, серпень 2016-го став рекордсменом у негативному сенсі — 38 випадків у присадибних та дрібних фермерських господарствах. Уражено 10 областей. Дикі кабани як вектор передачі "африканки" відійшли на другий план. Нині основна причина поширення хвороби — людський фактор.

Фактично африканська чума свиней в Україні увійшла в ту стадію, коли ніхто не зможе спрогнозувати, де вона з’явиться наступного разу. А її поширення серед невеликих ферм означає проблеми з дотриманням правил біобезпеки.

Згідно з прогнозами, Україна відчуває значні труднощі у контролі АЧС. Для цього просто не вистачає людей, оскільки ветеринарна міліція скасована, фахівців Держпродспоживслужби — недостатньо.

До того ж, в Україні не ідентифікують і не реєструють свиней. А без реєстрації дуже складно просліджувати захворювання.

Так, від підозри на захворювання свині на АЧС до появи санітарних постів на шляхах проходить кілька днів. Найстрашніше, що за цей термін люди самостійно вбивають свиней і виготовляють з них м’ясні заготовки.

Цими продуктами пригощають родичів, друзів з інших регіонів тощо. Так поширюється потенційна загроза, і ніхто не візьметься прогнозувати де й коли "вибухне".

Експерти ФАО висувають песимістичні прогнози: за існуючої системи хвороба ще років 25-30 не покине Україну.

Те, що Україні наші партнери забороняють поставки свинини, абсолютно логічно. Вони себе убезпечують, не хочуть допустити на свою територію цей вірус.

Нині є низка країн, куди українські виробники все ще експортують свинину (наприклад живець у Грузію, м’ясо до країн-сусідок). Проте із погіршенням ситуації українська сторона ризикує й цього позбавитися. Для експорту свинарської продукції до ЄС Україні треба не тільки побороти "африканку", але й упродовж 3-х років утримувати статус "чистої" від цього захворювання.

Інтерв'ю
Українська делегація на продовольчій виставці в Японії. Крайній праворуч - Юрій Луценко
Японія, як відомо, — одна з найзаможніших країн світу. При цьому за кількістю населення лише трохи поступається Росії. А ще дуже обмежена в земельних ресурсах, тож більшістю продуктів забезпечити себе не може. Це робить ринок «країни сонця... Подробнее
Марина Чулаєвська, старший тренер Association4U
Нині Україна на шляху імплементації Угоди про асоціацію з Європейським союзом – документу, що визначає план реформ на найближчі 10 років. Ця угода - великий рамковий документ, що стосується різних

1
0