Спецможливості
Новини

Особисті селянські господарства в цифрах і специфікаціях

20.07.2017
3616
Особисті селянські господарства в цифрах і специфікаціях  фото, ілюстрація
Переважна більшість фермерських господарств має в обробці невеликі площі земель, які можуть оброблятися за участю виключно членів сім'ї фермерського господарства

Дані про структуру площ під сільськогосподарськими культурами демонструють переваги всіма категоріями господарств високорентабельних культур, на відміну від міфу про значну частку «неіндустріалізованого» типу виробництва у фермерів і особистих селянських господарствах (ОСГ). Крім того, фермери мають найбільшу питому вагу по посівах олійних культур, зокрема соняшнику. Про це повідомив експерт Громадської ради при Мінагропроді Олександр Ярославський, пише propozitsiya.com з посиланням на agroportal.ua.

У загальній структурі виробництва валової продукції сільського господарства частка фермерських господарств залишається незначною - на рівні 6-8% на рік. При цьому основний обсяг власної сільськогосподарської продукції фермерськими господарствами генерується в галузі рослинництва - понад 90%.

Із загальної кількості фермерських господарств понад 80% мають в обробці земельні ділянки площею до 500 га, більше 5 тис. одиниць - господарства, які звітували про відсутність сільськогосподарських угідь.

Динаміка посівних площ окремих сільськогосподарських культур у фермерських господарствах і господарствах населення, тис. га:

Також експерт зазначив, що останнім часом темпи технічного оснащення фермерських господарств перевищують темпи технічного оновлення всіх сільгосппідприємств. Зокрема, фермери віддають перевагу більш потужній техніці. Якщо загальна кількість зазначеної техніки на сільськогосподарських підприємствах за період 2013-2016 роки зменшилася на 9%, то її чисельність у фермерських господарствах збільшилася, зокрема за рахунок тракторів великої потужності (від 10 до 15%).

"На сьогоднішній день фермерські господарства - це звичайні сільськогосподарські підприємства, які орієнтуються на отримання максимального прибутку шляхом підвищення ефективності своєї діяльності, в тому числі за рахунок підвищення власного технологічного рівня, який, на жаль, сприяє вивільненню працівників", - зазначає О. Ярославський.

За даними Держстату, в 2016 році рівень рентабельності фермерських господарств майже з усіх видів сільськогосподарської продукції перевищував середній на сільгосппідприємствах.

Саме ОСГ є основними виробниками трудомісткої продукції: картоплі, овочів, молока, м'яса. Їх налічується 4,1 млн, і вони обробляють 6,3 млн га земель, або 1,54 га на одне ОСГ, в тому числі 2,6 млн га для особистого селянського господарства, 2,8 млн га - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Довідка

За даними Держстату, станом на 1 липня 2017 року фермерських господарств нараховується 44 704 одиниці.

На кінець 2016 року кількість діючих фермерських господарств склала 33 682 од., площа сільгоспугідь в їх користуванні - 4437,9 тис. га, або 22,3% від загального землекористування сільгосппідприємствами. В середньому на одне фермерське господарство припадає 131,7 га сільськогосподарських угідь.

Таким чином, переважна більшість фермерських господарств має в обробці невеликі площі земель, які можуть оброблятися за участю виключно членів сім'ї фермерського господарства.

Виробництво м'яса фермерськими господарствами в 2016 році становило 56,3 тис. т, що займає 2,4% в структурі виробництва м'яса, молока - 183,6 тис. т (1,8%), яєць - 95,3 млн шт. (0,6%), вовни - 55 т (2,6%), меду - 124 т (0,2%).

Інтерв'ю
координатор проекту "Купуймо разом!" Томаш Будзяк
Сільське господарство відноситься до тих галузей, де об'єднання може принести до значного підвищення конкурентноздатності. За ініціативи найбільшої в Польщі гастрономічної закупівельної групи Horeca GGZ в Україні буде створена вітчизняна... Подробнее
Органіка
Садівництво належить до найперспективніших галузей аграрного сектора. Інтенсивні сади у поєднанні з органічним садівництвом збільшують можливості експорту продукції.

1
0