Спецможливості
Технології

Нові можливості захисту соняшнику

05.06.2008
675
Нові можливості захисту соняшнику фото, ілюстрація
Соняшник — найрентабельніша стратегічна культура України. От тільки середня урожайність сягає трохи більше 1 т/га. В чому причина? Насіння і технології вирощування! Компанія “Сингента”, Швейцарія, розробила і постачає високопродуктивні гібриди і комплексну систему захисту, які забезпечують урожайність 3,0–4,1 т/га залежно від гібрида і зони вирощування (навіть в умовах посухи 2003 року). Тобто потенційно господарі можуть збільшити урожайність і прибутки в 2,5–3,5 раза!

Успіх вирощування соняшнику залежить, перш за все, від правильного вибору посівного матеріалу. За останні роки посуха та комплекс хвороб були головними чинниками зниження урожайності.
Гібриди компанії “Сингента” стійкі до найпоширеніших хвороб, а також адаптовані до різних зон вирощування. Наприклад, такі гібриди, як Александра, Арена ПР, Мелоді, Опера, Савінка, НК Бріо, генетично стійкі до фомопсису, білої гнилі, в різних ступенях — до посухи. До пізніх рас переноспорозу стійкі гібриди з позначкою ПР. Рекордсмени із посухостійкості — гібриди Казіо, Санай.


Проте для отримання потенційного урожаю, закладеного в насінні, слід застосувати систему захисту, яка складається з обробки насіння проти хвороб і шкідників, захисту від бур’янів та десикації.
Від переноспорозу, вертицильозу, білої гнилі, пліснявіння насіння протруюють на насіннєвих заводах препаратами Апрон XL (3 л/т) або Максим XL (6 л/т). Проти грунтових та наземних шкідників сходів насіння протруюють додатково Круізером (6 л/т). За висівання насіння, не протруєного Круізером, на окремих полях соняшнику в Дніпропетровській області за чисельності дротяників 5–12 шт/м2 густота соняшнику зменшувалась вдвічі — до 20 тис. рослин/га.
Особливу увагу приділяють захисту від однорічних і багаторічних бур’янів. Типова помилка — висівання соняшнику на полі, де не знищені види осотів. У період вегетації знищити їх вже неможливо. Вихід один — застосувати гербіцид суцільної дії Ураган Форте (2,5–3 л/га) до висівання культури. Методика застосування така: після першої глибокої культивації дочекатись фази розвитку осоту — розетка, обприскати Ураганом Форте і не раніше ніж через 7 днів провести повторну культивацію. Після цього поле буде чистим від осотів протягом сезону.


Проти однорічних злакових і широколистих бур’янів високоефективними є гербіциди Гезагард (2–4 л/га) та Дуал Голд (1,6 л/га). Також рекомендовано суміш Дуал Голду (1,2 л/га) з Гезагардом (2 л/га): забезпечує гарантоване розширення спектра дії.
За умови поверхневого загортання легкими боронами Дуал Голд стримує проростання бур’янів (мишій, куряче просо, інші) протягом 30–50 днів — найдовша дія з-поміж існуючих грунтових гербіцидів. Фактично стримується друга хвиля бур’янів.
“Дуал Голд в нормі витрати 1,6 л/га відмінно захистив від мишію, курячого проса та широколистих бур’янів: поля соняшнику практично чисті”, — повідомив нам О. Гордієвський, директор СТОВ “Іванопільське” Донецької області.
Також високу ефективність продемонстрував Дуал Голд у фермерському господарстві “Артем” Донецької області, яке, до речі, є членом “ОптиТех-клубу”.
Щоб знищити однорічні та багаторічні злакові бур’яни, у тому числі пирій, застосовують Фюзілад Форте (0,5–2,0 л/га). Для найкращої ефективності проти пирію висота бур’яну повинна бути 12–15 см, проти мишію —  фаза 3–4 листки.
І, нарешті, на якість урожаю соняшнику впливає вологість насіння при збиранні. Застосування десиканту Реглон Супер (2–3 л/га) не лише зменшує вологість, але й сприяє накопиченню олії, зменшує розвиток гнилей на корзинці.
Підвищений попит на Реглон Супер у 2003 році змусив компанію “Сингента” збільшити поставки на 600 %. У 2004 році також очікується дефіцит, тож, рекомендації господарям: заздалегідь придбати потрібну кількість препарату.


ТОВ “Сингента”, як завжди, пропонує “ОптиТех технології”, тобто економічно обгрунтовані елементи захисту, що забезпечують найбільший прибуток. Розрахунки доводять, що використовуючи гібриди і систему захисту компанії “Сингента” (Швейцарія), навіть за мінімальної урожайності 2,5 т/га, валовий прибуток становитиме 2750 грн/га, а рентабельність — 55%. За збільшення урожайності до 4 т/га прибуток зростає пропорційно!



Є. Санін,
голова відділу маркетингу
ТОВ “Сингента”, канд. с.-г. наук

Інтерв'ю
Директор компании "Агро-Вент" Андрей Марущак
Малиновий сезон-2017 в Україні проходив дуже бурхливо. Зростаючі обсяги пропозиції ягоди змусили дуже нервувати самих виробників, які побоювалися обвалу цін. У такому ж нервовому, і навіть виснаженому стані були і переробники, які зірвали... Подробнее
Саме з цукрових буряків розпочався довгий та успішний шлях KWS, як провідної компанії в галузі селекції рослин. KWS щорічно інвестує приблизно 19 % власного обороту в дослідження та селекцію і єдина, яка таким чином вкладає гроші саме в R... Подробнее

1
0